Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zyski banków spadną o 80-85 procent. Mniejsze mogą nic nie zarobić

To może być dla banków najgorszy rok od dawna. O sowitych zyskach mogą zapomnieć - ostrzega ZBP. Mniejsze instytucje muszą się liczyć z tym, że w tym roku będą na minusie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Krzysztof Pietraszkiewicz jest prezesem Związku Banków Polskich.

Trzykrotna obniżka stóp procentowych, mniejsze dochody z odsetek z nowych kredytów i wzrost odpisów o 50 proc. odbije się na zyskach sektora bankowego - ostrzega Związek Banków Polskich. Średnio mogą być niższe o 80-85 proc.

"W takiej sytuacji szereg mniejszych banków, szczególnie tych, które mają wysokie C/I (koszty w porównaniu z dochodami - przyp. red.), może odnotować stratę" - napisał ZBP w opinii do ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami koronawirusa.

Ustawa ta zakłada wprowadzenie trzymiesięcznych "wakacji kredytowych" dla osób dotkniętych bezrobociem lub notujących znaczny spadek przychodów z tytułu kryzysu.

ZBP przypomina, że epidemia i wywołany nią spadek PKB sprawiła także, że od marca Narodowy Bank Polski trzykrotnie obniżył stopy procentowe, łącznie do rekordowo niskich poziomów (główna stawka wynosi 0,1 proc.).

Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

"Skutkuje to silnym obniżeniem przychodów odsetkowych banków, czyli głównego źródła przychodów banków. [...] W efekcie największe banki szacują obniżenie dochodów odsetkowych o 20 proc. do końca roku, biorąc pod uwagę, że obniżka obejmuje jedynie część roku. Mniejsze banki szacują obniżenie dochodów odsetkowych już w tym roku o 50 proc." - wskazuje ZBP.

W ocenie związku "jeszcze gorsza sytuacja w tym zakresie wystąpi w przyszłym roku, kiedy to duże banki odczują spadek wyniku z tytułu odsetek na poziomie 50 proc., zaś banki mniejsze - w tym spółdzielcze - znacznie ponad 50 proc.".

Co to oznacza dla klientów? W rezultacie ograniczeniu ulegną m.in. możliwości dalszego rozwoju akcji kredytowej. O sfinansowanie np. własnego mieszkania może być trudniej.

ZBP przypomina, że w roku ubiegłym tempo wzrostu kredytów wyniosło nieco ponad 60 mld zł, co pozwoliło na zwiększenie przychodów z tytułu odsetek o 5,6 mld zł.

"W roku bieżącym utrzymanie takiego tempa wzrostu będzie niemożliwe, a możliwości zwiększenia dochodów odsetkowych z tytułu nowych kredytów mogą wręcz spaść do poziomów bliskich zera" - ostrzega ZBP.

Dodatkowo sytuacja gospodarcza będzie nieuchronnie prowadzić do szybkiego wzrostu poziomu kredytów zagrożonych (niespłacanych przez klientów).

"Dla niektórych banków wyżej wymienione konsekwencje będą wręcz dramatyczne i wymuszą wprowadzenie programów naprawczych lub wycofanie się z rynku bankowego" - podkreśla ZBP.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, zbp, banki, koronawirus, kryzys, kredyty
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-06-2020

FsaO nie, o nie, o nie. Banki nie wygenerują wielomilionowych zysków netto na kwartał. Dramat. Prędko trzeba podnieść opłaty, prędko trzeba coś zrobić. I … Czytaj całość

15-06-2020

WijasCzyli banki w strefie EURO to chyba już plajtują z powodu ujemnych stóp, a taka sytuacja trwa od ponad 5 lat.

15-06-2020

JadwigaA może tak obniżyć wynagrodzenia zarządom banków i członkom rad nadzorczych z kilkuset tysięcy na kilkanaście tysięcy miesięcznie?

Rozwiń komentarze (268)