Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Najbogatsi biznesmeni branży medycznej. Potrafili przekuć koronawirusa w pokaźne zyski

29
Podziel się:

Chińscy miliarderzy są na czele rankingu najbogatszych ludzi w szeroko rozumianej branży medycznej. Statystyki pokazują, że lepiej wykorzystali epidemię koronawirusa niż magnaci z USA czy Szwajcarii. Najlepsi Azjaci mogą się pochwalić nawet 50-procentowym wzrostem wartości majątku.

Na czele listy "medycznych bogaczy" stoi Zhong Huijuan
Na czele listy "medycznych bogaczy" stoi Zhong Huijuan

Koronawirus uderzył w większość branż na całym świecie. Część biznesów tej próby nie wytrzyma, a wiele będzie potrzebowało długiego czasu, by wrócić do poziomu sprzed epidemii. Jednak nie wszystkie firmy narzekają. Np. dla przedstawicieli szeroko rozumianej branży medycznej (producenci szczepionek, leków, maseczek itp.) obecny kryzys może być okazją do zarobienia ogromnych pieniędzy.

Majątek pomnażają przede wszystkim najbogatsi. Z danych Bloomberga, uzyskanych dzięki Bloomberg Finance Lab w Akademii Leona Koźmińskiego wynika, że w TOP10 światowych biznesmenów z branży medycznej najlepsi od początku roku potrafili zwiększyć swój majątek o blisko połowę. W efekcie mogą się pochwalić kilkunastoma miliardami dolarów.

Najwięksi wygrani

Ernesto Bertarelliego, a więc szwajcarskiego miliardera urodzonego we Włoszech, który stoi m.in. za firmą Stallergenes Greer (biofarmaceutyczny koncern, specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu alergii oddechowych) wyprzedziła w ostatnim czasie Chinka Zhong Huijuan. To ona zarządza i założyła firmę Hansoh Pharmaceutical. To największy producent leków psychotropowych w kraju.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. Amerykanie rozpoczynają testy

Zhong Huijuan to trzecia najbogatsza kobieta w Chinach. Jej majątek obecnie szacuje się na prawie 19 mld dolarów. Prawie 40 proc. tej kwoty wypracowała w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku.

Podium najbogatszych ludzi świata branży medycznej zamyka także obywatel Chin. Sun Piaoyang jest przewodniczącym Jiangsu Hengrui Medicine - to największa firma farmaceutyczna notowana na chińskiej giełdzie. Zajmuje się badaniami, rozwojem, produkcją i sprzedażą produktów opieki zdrowotnej, w tym leków przeciwnowotworowych czy antybiotyków.

Sun Piaoyang ma majątek wart prawie 5 mld dolarów mniej niż pierwsza w rankingu Zhong Huijuan, ale po wzroście jego biznesu w tym roku o około 8 proc. wyprzedził Carla Cooka, z którego majątku wyparowało od stycznia około 2 mld dolarów. Tym samym pierwszy Amerykanin, zarządzający rodzinnym koncernem Cook Group (produkcja różnego rodzaju wyrobów medycznych), na liście znajduje się dopiero na czwartym miejscu.

Znajdujący się na piątym miejscu rankingu Li Xiting i ósmy Xu Hang mogą się za to pochwalić największymi zyskami w tym roku. Ich majątki urosły o około 50 proc.

Warto też zwrócić uwagę na kolejnego Amerykanina w stawce - Thomasa Frista, który podobnie jak Carl Cook jest w tym roku na minusie. Jego majątek zmalał o blisko 17 proc., co jest najgorszym wynikiem w TOP10.

Azjatyccy miliarderzy górą

Warto podkreślić, że ponad połowa najbogatszych biznesmenów branży medycznej to Azjaci (trzej z Chin). Jest w tym gronie tylko trzech Amerykanów.

To może sugerować, że w wojnie gospodarczej między Ameryką i Azją na medycznym polu bitwy ci drudzy rosną w siłę. Choć eksperci podkreślają, że ciągle to USA rozdaje karty.

- W Azji bardzo często jest tak, że w rękach jednego człowieka jest wiele różnych firm. Tym samym w rankingach najbogatszych są na coraz wyższych pozycjach. Mimo tego ciągle to Amerykanie dominują na szeroko rozumianym rynku medycznym. Szczególnie pod względem innowacyjności - komentuje Adrian Kowollik, ekspert East Value Research.

Przyznaje jednocześnie, że kraje azjatyckie na tym polu mają największy potencjał rozwoju w przyszłości.

W ostatnim czasie głośno jest o wyścigu amerykańskich i chińskich naukowców, którzy pracują na pełnych obrotach, by być pierwszym twórcą szczepionki na koronawirusa. FBI kilka tygodni temu ostrzegało naukowców z USA, że Chiny mogą próbować wykraść dane z ich badań, mających na celu zwalczenie epidemii.

Kto będzie pierwszy? Adrian Kowollik nie wyklucza, że Chiny mogłyby wyprzedzić Stany Zjednoczone. Wskazuje, że wiele może zależeć od tego, jak mocno władze Chin zaangażują się w tę sprawę. Pokusa jest duża, bo cały świat od wielu miesięcy mówi głównie o koronawirusie i pewnie tak będzie jeszcze przez dłuższy czas. Wynalezienie szczepionki miałoby więc bardzo duże znaczenie także wizerunkowe.

- W takiej sytuacji trend umacniania się Azji na rynku medycznym kosztem USA mógłby się dodatkowo umocnić - podkreśla ekspert East Value Research.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Setam
4 lata temu
Banki będą śrubować wymagania żeby udzielać jak najmniej kredytów hipotecznych bo przy tak niskich stopach i wcale nie małym ryzyku jest to słabo opłacalne. To się przełoży na spadek sprzedaży i finalnie na spadek cen mieszkań spokojnie -20-25 % w ciągu kilkunastu miesięcy. Dopóki stopy będą niskie devloperów czeka posucha
Sledczy
4 lata temu
Czy już teraz wiecie skąd się wziął koronawirus
Georg
4 lata temu
Ciekawe co to będzie, gdy cały świat policzy straty z powodu pandemii i wszyscy wspólnie wystąpią do Chin i odszkodowanie. Widać gdzie najlepiej się dorobili na tym wirusie. Czas upomnieć się o odszkodowanie. Politycy, do roboty. Tylko żeby mi żaden nie próbował brać pod stołem za zmniejszenie żądań.
obserwator II...
4 lata temu
Nie ma czemu się dziwić w naszym kraju też były okresy,że można było zarobić krocie na ludzkiej krzywdzie,czyli w czasie okupacji na szmuglu i po wojnie,następnie okres transformacji lata po stanie wojennym no i dzisiaj koronawirus czyli złote czasy dla kombinatorów a służby partyjne zaspały lub celowo nie widzą problemu.
Alojzy
4 lata temu
Biedny "kryształ" Szumowski, marne paręset milionów PLN wydoił...
...
Następna strona