Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

RPP znowu zaskakuje. Trzeci miesiąc z rzędu obniża stopy procentowe

262
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej nie zważając na głosy ekonomistów zdecydowała się na kolejne cięcie stóp procentowych. Tym samym główna stawka spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc.

Stopy procentowe ustalane przez RPP po raz kolejny idą w dół.
Stopy procentowe ustalane przez RPP po raz kolejny idą w dół. (KPRM)

Dobiegło końca jednodniowe posiedzenie RPP. Po dwóch kolejnych miesiącach obniżek stóp procentowych, tym razem ekonomiści spodziewali się, że rada da sobie czas i wstrzyma się z kolejnymi zmianami. Jest zupełnie inaczej.

Główna stawka (referencyjna) spadła z 0,5 proc. do 0,1 proc. Oprocentowanie depozytów w NBP jest ciągle zerowe, a kredyty są na 0,5 proc. (poprzednio 1 proc.).

To nowy rekord. Tak tani pieniądz w Polsce jeszcze nie był. Przed wybuchem epidemii koronawirusa stopa referencyjna była o 1,4 pkt proc. wyższa. Wcześniej, przed 2014 rokiem, przekraczała wyraźnie 2 proc., dochodząc na początku XXI wieku nawet do 18 proc.

Zobacz także: Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów. "Warzywniak plus"

Jak tę zaskakującą decyzję i pośpiech w obniżkach stóp procentowych uzasadnia RPP? Dobrym zwyczajem było organizowanie konferencji prasowej po ogłoszeniu zmian. Tym razem jednak rada zdecydowała o odwołaniu konferencji. Komunikat w tej sprawie ma być wydany jedynie na piśmie, a jego publikacja planowana jest na godzinę 16:00.

Obniżenie głównej stawki do 0,1 proc. oznacza, że raty kredytów spadną jeszcze bardziej, choć po ostatnich obniżkach i tak spłacający zobowiązania nie powinni na nie narzekać. Dla typowego kredytu mieszkaniowego ostatnie decyzje RPP oznaczają miesięczne raty niższe o około 200 zł w porównaniu do stanu sprzed epidemii.

Analogicznie powinno się zmienić oprocentowanie rachunków oszczędnościowych i lokat oferowanych przez banki. Tu jednak w przeciwieństwie do kredytów niskie stawki nie są klientom na rękę. Odsetki są już minimalne i w praktyce trzymanie pieniędzy w banku realnie przynosi straty, bo ceny w sklepach rosną szybciej.

Jaki cel mają niskie stopy procentowe? W ten sposób bank centralny realizuje jedno ze swoich zadań, czyli wspieranie wzrostu gospodarczego. Niskie oprocentowanie kredytów stymuluje inwestycje i konsumpcje, które są jednymi z głównych motorów rozwoju. Pozwala też na poradzenie sobie konsumentom i firmom z przejściowymi problemami z płynnością.

Ekonomiści byli sceptycznie nastawieni do obniżek stóp procentowych w maju, ale rynkowe oczekiwania były nastawione na cięcia. Główny scenariusz zakładał jednak dwie obniżki, ale mniejsze, bo po około 0,25 pkt proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(262)
ezop
4 lata temu
Pieniądze drukuje się na potęgę ,trudno je lokować na rynku,stąd tanie pożyczki.To już było pod koniec PRL-u.Czy to początek następnego końca?
Emeryt
4 lata temu
Tak jest ! Najłatwiej okraść pracowitych i oszczędnych . Brawo „ dobra zmiano „ !
opi
4 lata temu
musimy zaplacic za sukcesy dobrej zmiany...pozyczka w panstwowym/rzadowym pko: chcesz 60tys.....oddasz 110tys. brawo lichwiarze za nasze brawo dobra zmiana
lok ator
4 lata temu
No, RPP już wystrzelała całą amunicję i w razie jeszcze większego kryzysu nie może NIC zrobić. Natomiast lokaty trzeba dać do skarpety, lub na jakieś sensowne zakupy.
baśka
4 lata temu
Z tymi kredytami jest jak z promocjami w sklepie. Najpierw podniesiono oprocentowanie( np. RRSO z 14% do 24%) a potem sie trochę obniża. Banki i tak wychodzą na swoje.
...
Następna strona