Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Budowlanka na minusie, ale niewielkim. Bardziej odporna na kryzys niż przemysł

5
Podziel się

Na tle fatalnych danych o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, budowlanka jawi się jako względnie odporna na kryzys wywołany koronawirusem. Produkcja budowlano-montażowa jest niższa niż przed rokiem, ale tylko o niecały 1 proc.

GUS podał najnowsze dane o produkcji budowlano-montażowej.
GUS podał najnowsze dane o produkcji budowlano-montażowej. (money.pl)
bEgClooR

Główny Urząd Statystyczny opublikował w piątek statystyki, z których wynika, że produkcja budowlano-montażowa zrealizowana na terenie kraju w kwietniu była niższa o 0,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jednocześnie odnotowała wzrost w skali miesiąca (względem marca 2020) o 2,3 proc.

Należy podkreślić, że dotyczy to przedsiębiorstw budowlanych o liczbie pracujących powyżej 9 osób, które raportują szczegółowe informacje na ten temat.

Choć niemal dokładnie rok temu budowlanka mogła pochwalić się znacznie lepszymi wynikami (roczny wzrost produkcji przekraczał 17 proc., a miesięczna zwyżka 7 proc.), na tle innych segmentów gospodarki wygląda całkiem dobrze. W innym raporcie GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna w miesiąc spadła o ponad 13 proc. a w rok o prawie 23 proc, a produkcja w przemyśle poleciała jeszcze bardziej - po 25 proc.

bEgClooT

Nie tylko spadki w budowlance są nieporównywalnie mniejsze, ale też w końcu mamy do czynienia z minimalnym, ale jednak pozytywnym zaskoczeniem. W przeciwieństwie do pozostałych ostatnich publikacji GUS. Ekonomiści przewidywali spadek produkcji budowlano-montażowej o 1 proc.

Zobacz także: 1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Oczywiście sam spadek trudno uznać, za pozytywną informację, tym bardziej, że w tym roku jeszcze z ujemną dynamiką nie mieliśmy do czynienia, ale pod koniec 2019 roku spadki były wyraźnie większe. Mowa tu o całym sektorze, bo w poszczególnych segmentach wyglądało to zupełnie inaczej.

bEgClooZ

W stosunku do kwietnia ubiegłego roku zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej zaobserwowano w jednostkach realizujących budowę obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 9,3 proc.). Największy spadek odnotowano dla jednostek zajmujących się budową budynków (o 8,9 proc.) oraz wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 4,8 proc.).

GUS precyzuje też, że wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne była niższa o 5 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, natomiast wartość robót o charakterze remontowym zwiększyła się o 6,7 proc.

bEgClopa

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEgClopu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Barman1948
rok temu
Kryzys to mi się wydaję dopiero nadejdzie choć wolał bym nie
Logiczny
rok temu
Komuniści potrzebowali 50 lat aby doprowadzić gospodarkę do upadku a neokomuniści tylko 5 lat ! ;(((
Dom
rok temu
GUS pisowski aparat dezinformacji. Pozdrawiam
bEgClopv
kkk
rok temu
Dajcie dane z usług, wtedy się przerazicie.
Andrx
rok temu
Z czego tu wysuwać wnioski , budowlanka to dłuższy cykl inwestycyjny , ludzie w niepewności nie kupują mieszkań.