Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Sprzedaż detaliczna w kwietniu. Dane gorsze od prognoz

31
Podziel się

Drugi miesiąc z rzędu GUS informuje o spadku sprzedaży detalicznej. W kwietniu sprzedaż spadła o prawie 23 proc. w skali roku, znacznie więcej, niż spodziewali się ekonomiści. Najnowsze dane potwierdzają obawy o załamaniu konsumpcji.

Sprzedaż detaliczna w kwietniu. Dane gorsze od prognoz.
Sprzedaż detaliczna w kwietniu. Dane gorsze od prognoz. (Pixabay)
bErZsYiJ

Opublikowane w piątek dane GUS pokazują, że w kwietniu sprzedaż detaliczna spadła w skali roku aż o 22,6 proc. (a w cenach stałych o 22,9 proc.). Ekonomiści spodziewali się znacznie mniejszego spadku, bo o -16,9 proc. (a w cenach stałych o 19 proc.).

Przypomnijmy, że w marcu sprzedaż detaliczna spadła o 7,1 proc. w skali roku. Wcześniej spadek sprzedaży urzędnicy odnotowali po raz ostatni w 2015 roku.

Najnowsze dane potwierdzają obawy o załamaniu konsumpcji. Akurat na konsumpcji przez ostatnie lata głównie opierał się wzrost polskiej gospodarki. Był to motor napędowy mocniejszy od inwestycji.

bErZsYiL

W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku, najmocniej spadła sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwa (o 63,4 proc.) oraz samochodów, motocykli i części (o 54,4 proc.).

W kwietniu wzrosła sprzedaż detaliczna przez Internet (w porównaniu z marcem o 27,7 proc.). - Kwietniowe dane jednoznacznie wskazują, że gospodarstwa domowe w dobie pandemii diametralnie zmieniły swoje podejście do dokonywanych zakupów. Część z tych zakupów "przeniesiona” została do Internetu (w szczególności dotyczy to odzieży i obuwia , prasy i książek oraz mebli, RTV i AGD), ale wyraźnie widać, że absolutnie nie są one w stanie zrównoważyć zakupów stacjonarnych - ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

bErZsYiR

W porównaniu z marcem, sprzedaż detaliczna w kwietniu spadła o 13,1 proc. Kwiecień był pierwszym miesiącem, w którym praktycznie przez cały okres obowiązywały ograniczenia z powodu epidemii koronawirusa. Kluczowym czynnikiem ograniczającym sprzedaż detaliczną w były restrykcje i zamknięcia sklepów. Dodatkowo, Polacy mogli rezygnować z zakupów w obawie przed utratą pracy i pogorszeniem sytuacji finansowej.

- Kwarantanna przełożyła się na potężne zaburzenie rytmu sprzedaży detalicznej (...). W maju pacjent ma się już lepiej i dołek w sporej części zostanie zasypany. Ale i tak kluczowa jest prędkość powrotu do normalności - napisali ekonomiści DM mBanku.

Zdaniem Moniki kurtek, po otwarciu sklepów z początkiem maja sytuacja raczej nadal pozostaje słaba. - Odbudowa konsumpcji do poziomów sprzed pandemii potrwa na pewno bardzo długo. W drugim kwartale bieżącego roku, po raz pierwszy po 1990 roku., zobaczymy ujemną dynamikę konsumpcji gospodarstw domowych - ocenia.

bErZsYiS

Dane o sprzedaży detalicznej dopełniają pesymistyczny obraz krajowej gospodarki, jaki widoczny był choćby w opublikowanych wczoraj danych o produkcji przemysłowej w kwietniu, która spadła w skali roku o 24,6 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErZsYjm
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Gość.
rok temu
Kilka artykułów wyżej piszecie, że najgorsze za nami. Pracy coraz więcej, pracownicy poszukiwani. O co chodzi?
Ciemny lud
rok temu
Spadła konsumpcja, a tak się cieszyli że 500+ napędza gospodarkę. A przecież i ten VAT płaci w końcu konsument. Myślało PiS że ta dobra koniunktura za PO będzie trwać wiecznie. Hamulcowy PiS dawał pieniądze nie tam gdzie trzeba i roztrwonił gospodarkę w 4 lata. To co powoli gramolilo się w górę przez 10 lat.
Tak a w sklep...
rok temu
Gdzie ta zapaść ?
bErZsYjn
Burzyuj
rok temu
Wenezuela +, nowy program nadchodzi....
logiczny
rok temu
No to nie wiem czy dodruk 200 mld zł wystarczy jak rozdawnictwo i przywileje pozostają bez zmian !!! :(((
...
Następna strona