Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bezrobocie w Polsce. Jest pięć razy gorzej niż podczas kryzysu w 2008 r.

Tylko w kwietniu pracę straciło już ponad 160 tysięcy osób - wynika z danych ZUS. To pięć razy więcej niż podczas całego kryzysu w 2008 roku. A będzie jeszcze gorzej. Czeka nas prawdziwa fala bezrobocia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Tylko w kwietniu z ubezpieczeń w ZUS zniknęło ponad 165 tys. osób

Jak pisze "Rzeczpospolita", najnowsze dane ZUS pokazują nie tylko liczbę nowych bezrobotnych, którzy zarejestrowali się w urzędach pracy.

Na podstawie informacji Zakładu można bowiem oszacować, ile osób przestało w kwietniu opłacać składki na ubezpieczenia społeczne. To dużo lepszy miernik, bo lepiej pokazuje skalę problemu.

I tylko przez ostatnie dwa miesiące przybyło 165,5 tys. takich osób. Byłych przedsiębiorców, osób zatrudnionych wcześniej na śmieciówkach czy też po prostu etatowców, którzy stracili pracę.

Obejrzyj: Wzrost bezrobocia. "Zamknięcie maja pokaże, jak wygląda gospodarka i rynek pracy"

Dla porównania - w listopadzie 2008 roku, gdy szalał światowy kryzys ekonomiczny po upadku Lehman Brothers, zatrudnienie straciło "zaledwie" 34 tys. osób w miesiącu.

Jak mówi "Rz" Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, to i tak niepełne dane. Wiele osób pojawi się bowiem w systemie dopiero wtedy, gdy skończy im się okres wypowiedzenia. A to może nastąpić na przykład na koniec czerwca lub lipca. Wtedy ta liczba jeszcze bardziej wzrośnie.

Co ciekawe, zaledwie 55 tys. ze wspomnianych 165 tys. nowych bezrobotnych zarejestrował się w urzędzie pracy. Czyli co trzeci z nich. To tylko pokazuje, że dane o liczbie bezrobotnych nie do końca oddają rzeczywistość.

- Wygląda na to, że osoby tracące pracę na razie nie są skłonne rejestrować się jako bezrobotne lub napotykają trudności z rejestracją w urzędach pracy ze względu na zmianę trybu ich urzędowania i konieczność załatwiania spraw drogą zdalną - tłumaczy Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-05-2020

obserwatorekNo PiSiorki. Tak wam się dobrze porównywało wskaźniki gospodarcze kiedy rządziło PO (światowy kryzys gospodarczy) do rządów PiS (światowa koniunktura … Czytaj całość

22-05-2020

WolnyRedaktor z kąd masz takie wiadomość tam wiszą ogłoszenia o pracę nie sieje fermetu

22-05-2020

jackuNiemieckie media udowodnią wszystko nawet,że Polska gorzej radzi sobie z koronawirusem niż Niemcy (bo ma 20 razy mniej niż Niemcy zgonów), teraz … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)