Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus cofnął polski przemysł o siedem lat. Kryzys dotyka budownictwo

Kryzys spowodowany pandemią cofnął polski przemysł do 2013 roku. W kwietniu jego skutki silnie odczuła też branża budowlana, która do tej pory była relatywnie odporna na epidemię. Spadła także produkcja artykułów spożywczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Koronawirus cofnął polski przemysł o siedem lat. Kryzys dotyka budownictwo.

Czwartkowe dane GUS były sporym zaskoczeniem dla rynku. Produkcja przemysłowa w kwietniu spadła rok do roku aż o 24,6 proc. Ekonomiści wprawdzie spodziewali się spadku, ale ponad dwa razy mniejszego.

Dane GUS pokazują też wpływ zamrożenia aktywności na poszczególne sektory. – Tylko farmaceutyki są na plusie. Nawet produkcja dóbr spożywczych wrzuciła w kwietniu bieg wsteczny (spiżarnie wypełnione, brak popytu ze strony gastronomii) – oceniają ekonomiści Banku Pekao.

– Koronawirusowa recesja cofnęła polski przemysł do 2013 roku (…). Dla przypomnienia - w strefie euro i Stanach Zjednoczonych kryzys cofa produkcję przemysłową do dna z 2009 r. Świadczy to i o większym uderzeniu w przemysł, i o tym, jak mocno polski przemysł rozwijał się w poprzednich latach – dodali.

Analitycy DM mBanku zwracają natomiast uwagę, że kluczem do rozwikłania zagadki tak dużej niespodzianki w przemyśle może być fakt, że jest to produkcja "sprzedana” – A więc to bardziej odzwierciedlenie popytu na towary produkcyjne niż samej produkcji od strony podażowej – tu mogło wcale nie być tak źle i odłożyły się zapasy. Niestety to tylko spekulacja, której potwierdzić danymi obecnie się nie da – napisali.

Do zestawu oczywistych wyjaśnień spadku produkcji, czyli wyłączenia części przedsiębiorstw, zmniejszenia liczby zmian, czy braku pracowników, których część przebywa na urlopach opiekuńczych dochodzi więc coraz wyraźniejsza kwestia braku popytu.

Z kolei według ekonomistów Credit Agricole, główną przyczyną silnego spadku produkcji w kwietniu były pozrywane w wyniku pandemii międzynarodowe łańcuchy dostaw. Doprowadziło to do ograniczenia lub wstrzymania produkcji w wielu zakładach, w szczególności w tych o relatywnie wysokim udziale eksportu w sprzedaży. Najsilniejszy spadek odnotowano m.in. w działach: pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy (-78,9 proc. rok do roku), skóry i wyroby skórzane (-69,4 proc.), meble (-50,4 proc.), wyroby tekstylne (-36,9 proc.) oraz maszyny i urządzenia (-34,0 proc.).

Co więcej, branża budowlana, która do tej pory była relatywnie odporna na pandemię, w kwietniu silnie odczuła jej skutki. W strukturze danych na uwagę zasługuje wyraźny spadek dynamiki produkcji w działach odpowiadających za dostarczanie surowców i materiałów używanych w projektach budowlanych, m.in.: wyroby z metali (-18,6 proc. rok do roku) oraz wyroby z pozostałych surowców niemetalicznych (-17,7 proc.), podkreślają ekonomiści z Credit Agricole.

Zwracają uwagę, że traci też branża spożywcza, która początkowo odnotowała zwiększenie produkcji. W kwietniu produkcja artykułów spożywczych spadła o 12,7 proc. rok do roku.

Co dalej?

Maj powinien przynieść poprawę, ale nie będzie ona gwałtowna. - Następuje odmrażanie gospodarki. Poprawę przemysłowej sytuacji widać też w danych o zapotrzebowaniu na energię elektryczną, które powoli podnosi się po spadkach z kwietnia i marca – oceniają ekonomiści mBanku.

Z kwietniowych danych dotyczących przemysłu wyłania się bardzo ponury obraz PKB w drugim kwartale tego roku. – W kolejnych dwóch miesiącach, czyli w maju i czerwcu, odczyty powinny być już lepsze, niemniej jednak nadal będą to wartości ujemne. Wiadomo bowiem, że zamówienia wraz ze stopniowym odmrażaniem gospodarki będą się zwiększać, ale bardzo powoli – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Jej zdaniem, bardzo ważny będzie też rozwój sytuacji za zagranicą, w tym u naszego głównego partnera handlowego, czyli w Niemczech. Perspektywy są póki co dość słabe. – PKB w drugim kwartale tego roku skurczy się, wg moich prognoz, o co najmniej 8.0 proc. rok do roku. W całym 2020 roku recesja może wynieść co najmniej 3,5 proc. – prognozuje Monika Kurtek.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: produkcja przemysłowa, dane gus, koronawirus, gospodarka, wiadomości, komentarze ekspertów, przemysł
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-05-2020

alekNo to chyba jesteśmy w epoce kamienia łupanego. Koronawirus cofnął Polskę o 7 lat, a PiS o wieki

21-05-2020

DomPis cofnął Polskę o 20 lat i co?

21-05-2020

BrawoJaki polski przemysł? Jak idę do pracy to po drodze widzę japońskie, koreańskie, włoskie zakłady pracy 🤔 polskich nie widzę żadnych 😂 Jesteśmy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)