Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
forte
21.05.2020 09:41

Fabryki Mebli Forte ze stratą. Koronawirus wymusił czasowe wstrzymanie produkcji

Duży producent mebli marki "Forte" kończy pierwsze trzy miesiące roku ze stratą kilku milionów złotych. Firma, która blisko 80 proc. sprzedaży generuje za granicą, przyznaje, że koronawirus pokrzyżował jej plany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Koronawirus negatywnie wpłynął na wyniki Forte.

Zarząd Fabryki Mebli "Forte" podsumował wyniki pierwszego kwartału. Widać w nich już częściowo wpływ koronawirusa, po tym, jak produkcja została wstrzymana po 24 marca.

Przychody ze sprzedaży od początku stycznia do końca marca wyniosły 276,4 mln zł i były o około 43 mln zł niższe niż w tym samym okresie poprzedniego roku. To oznacza spadek o blisko 13,5 proc.

Jak wskazuje zarząd, w samym marcu, na skutek COVID-19 nastąpił spadek obrotów o około 42 proc. w porównaniu do marca 2019.

1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Sprzedaż poza firmę nadwyżek płyty meblowej wyprodukowanej we własnym zakładzie wyniosła 16,7 mln zł. Sprzedaż na eksport była na poziomie prawie 224 mln zł, a w kraju wyniosła 52,4 mln zł. Największy udział w sprzedaży polskich mebli miały kraje niemieckojęzyczne (50 proc.) oraz Europa Środkowa i Południowa (13,5 proc.). Sprzedaż krajowa stanowiła 19 proc. przychodów.

Sprzedaż nie pozwoliła w pierwszym kwartale na zyski. Strata netto była na poziomie 4,4 mln zł wobec 12,5 mln zł zysku przed rokiem.

Zarząd Forte przyznaje, że mając na uwadze sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, podjął rozmowy z bankami. Mają na celu wydłużenie okresy spłaty rat kapitałowych kredytów inwestycyjnych, których zapadalność przypadała na marzec oraz drugi kwartał 2020. Z przekazanych informacji wynika, że wyraziły już na to zgody.

Mimo gorszej sprzedaży i straty, zarząd podkreśla, że do czasu ogłoszenia pandemii wyniki były dobre. Po dwóch miesiącach sprzedaży, przy obrotach wyższych o 2 proc. w skali roku, firma zanotowała procentową marżę na sprzedaży wyższą o 4 proc.

Forte to jeden z największych europejskich producentów mebli do samodzielnego montażu. Obecnie posiada pięć zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach, Białymstoku oraz w Hajnówce. Całkowita powierzchnia produkcyjna fabryk wynosi 143 tysiące metrów kwadratowych, zaś powierzchnia magazynowa to 103 tysiące metrów kwadratowych. Każdego roku do oferty wprowadza blisko 1 500 nowych wzorów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: forte, meble, koronawirus, wyniki, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-05-2020

Epic VirusTo koniec branży meblowej w Polsce. Nikt już w na świecie nie będzie kupował mebli. Tak jak nikt nie będzie kupował mieszkań i wyposażenia do nich. … Czytaj całość

21-05-2020

XXXXPrawda jest taka, ze teraz każdy liczy każdy grosz. Widać to po każdym rodzaju biznesu. Do dentysty tylko "na pilne przeróbki" - koleżanka … Czytaj całość

21-05-2020

.....Wszystkie dane o d, potłuc koronawirus obnarzył analityków płyniemy , gdzieś tam jak dzieci na statku, kryzys juz tylko 500km,szarańcza w iranie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)