Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

L4 w odwrocie. Zaskakujący efekt epidemii

178
Podziel się

Polacy bardziej niż wirusa boją się teraz utraty pracy lub premii, które są uzależnione od frekwencji. W marcu lekarze wystawili ponad 3,2 mln zwolnień lekarskich, miesiąc później już o połowę mniej, a liczba zakażonych wciąż rośnie. Jeśli pracodawcy będą zachęcać pracowników ekonomicznie, by stawiali się za wszelką cenę w pracy, będzie katastrofa – alarmują eksperci.

W marcu lekarze wystawili ponad 3,2 mln zwolnień lekarskich, miesiąc później już o prawie połowę mniej.
W marcu lekarze wystawili ponad 3,2 mln zwolnień lekarskich, miesiąc później już o prawie połowę mniej. (Agencja Gazeta)
bDBvWDat

Gdyby popatrzeć jedynie na suche dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wydawałoby się, że epidemię koronawirusa mamy w Polsce już za sobą. Ze statystyk ZUS wynika, że szczyt zachorowań przeszliśmy w marcu. Wówczas do ZUS napłynęło aż 3,2 mln zwolnień lekarskich (część tej puli to była opieka nad chorym dzieckiem). To rekord i wzrost aż o 36 proc. w stosunku do lutego. W kwietniu nastąpiło jednak ostre "hamowanie chorowania". Lekarze wystawili "tylko" 1,9 mln zaświadczeń. Jak to wyjaśnić, skoro zakażonych koronawirusem oraz chorych na inne choroby przybywa?

Strach o zdrowie i pracę
W pierwszej fazie epidemii, kiedy panował chaos organizacyjny, zamykano szkoły i przedszkola oraz wszystkie zakłady pracy, wiele osób brało L4, bo nie miało innego wyjścia. Polacy bali się nowego wirusa, wielu wróciło z zagranicy i musiało przejść obowiązkową kwarantannę. Sytuacja zmieniła się radykalnie w kwietniu, kiedy rząd wprowadził pierwsze tarcze antykryzysowe, a w nich dodatkowy zasiłek opiekuńczy oraz postojowe czy dopłaty do wynagrodzeń.

Polacy przestali się tak bardzo bać koronawawirusa, a zaczęli bardziej obawiać się utraty pracy lub części zarobków. Jak przyznają zgodnie związkowcy ze wszystkich organizacji związkowych: absencje chorobowe mogą mieć istotny wpływ na utrzymanie posady. - Ludzie zrozumieli, że rynek pracownika się właśnie skończył i że pracodawcy przejęli pałeczkę, dyktują swoje warunki - dodaje z kolei prof. Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS.

bDBvWDav
Zobacz także: Zwolnienia przez koronawirusa. Prezes ZUS podaje, ile osób wypadło z systemu

Co będzie dalej?
Według prof. Wojciechowskiego dane o zwolnieniach lekarskich z kwietnia są tymi właściwymi, które pokazują, ile osób faktycznie chorowało. Marcowe dane były zaburzone skokowym wzrostem liczby zwolnień z powodu opieki nad dziećmi.

Przez pewien czas wydawało się, że pożar na rynku pracy został opanowany, ale wybuchł następny. Wielu pracodawców nie zostało objętych pomocą lub też ich branże nadal pozostają w zamrożeniu, albo są uzależnione od gospodarek innych państw. Następują kolejne duże zwolnienia. Unijni eksperci szacują, że bezrobocie w Polsce będzie rekordowo wysokie w porównaniu z resztą państw Europy.

bDBvWDaB

Tymczasem nie każdy zwalniany ma po co zgłaszać się do urzędu pracy (poza ubezpieczeniem zdrowotnym, które jest tam za darmo). Na zasiłek, który wynosi obecnie mniej więcej tyle, co minimum egzystencjalne, może liczyć tylko co piąty bezrobotny. Zwalniane osoby uciekają więc znowu na L4. Kalkulacja jest prosta: 80 proc. ostatniego wynagrodzenia z zasiłku chorobowego albo 861,40 zł brutto z pośredniaka.

Prof. Wojciechowski ma nadzieję, że obiecana przez rząd i prezydenta podwyżka świadczenia dla bezrobotnego do 1200 zł brutto miesięcznie chociaż trochę zmniejszy zainteresowanie ucieczką części osób na zwolnienia lekarskie przed perspektywą bieda zasiłków na bezrobociu.

Pracodawcy nie znają granic?
Zdaniem Piotra Szumlewicza, przewodniczącego związku zawodowego Związkowa Alternatywa epidemia koronawirusa i wywołany nią kryzys stały się dla pracodawców dobrym argumentem do wprowadzenia zwyczajów rodem z Dzikiego Zachodu. Przykładowo, w Przedsiębiorstwie Państwowym "Porty Lotnicze” pracownicy otrzymują nagrodę roczną za pracę z wypracowanych wcześniej zysków. W ubiegłym roku była to kwota ponad 15 tys. zł przypadająca na każdego pracownika.

bDBvWDaC

Nagroda była uzależniona od kilku czynników, ale jednym z najważniejszych jest frekwencja. Jeśli pracownik chorował lub z innej przyczyny (np. opiekował się chorym dzieckiem) był nieobecny do 14 dni, potrącenia były niewielkie, lecz jeśli nie było go np. 15 dni i więcej, tracił połowę tej kwoty lub dużo więcej. - Taki system premiowy miał zachęcać pracowników do nieustannej dyspozycyjności. Nawet jeśli ktoś był chory, przychodził, bo nie chciał stracić tych 7 tysięcy złotych - uważa związkowiec.

Nie tylko zysk i słupki
Również Łukasz Rajkowski z Inicjatywy Pracowniczej przy zakładach Volkswagen Poznań potwierdza, że pracownicy dostają premie w wysokości 200 zł miesięcznie ekstra za to, że nie mają ani jednego dnia nieobecności w pracy. Ci, którzy chorowali chociaż jeden dzień, odchodzą z kwitkiem. W fabryce planowane są zwolnienia grupowe. Przez kryzys pracę ma stracić wkrótce 450 osób. - Ludzie się boją teraz chorować - mówi wprost Rajkowski.

Według Pawła Śmigielskiego, dyrektora Wydziału Prawnego OPZZ, regulaminy, które uzależniają wynagrodzenie od absencji chorobowych mogą prowadzić do dyskryminacji. - Człowiek nie decyduje o chorobie, jest od niego niezależna i nie może być za nią karany. Pracodawcy, którzy teraz starają się nadrobić straty wywołane zamrożeniem ich firm muszą zrozumieć, że od słupków i utraconych zysków, ważniejsze jest zdrowie ich podwładnych. Jeśli będą wywierać na pracownikach presję ekonomiczną spowodują, że ludzie będą stawiali się w pracy chorzy. A wtedy starty dla firm mogą być dużo większe - ostrzega związkowiec.

bDBvWDaD

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBvWDaW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(178)
andrex
8 miesięcy temu
powyższe pachnie dowcipem, jako praktyk wiem to proste nie mogę dostać się do specjalisty, nie przyjmują, szpitale do leczenia nie przyjmują, przychodnie pozamykane, lekarz nie przyjmuje , a jak w tym szpitalu cię zawiozą na oddział to cię tam zarażą covid, i zdechniesz! lepiej wiec zdychać w domu, oto cała prawda
myślcie
8 miesięcy temu
jak to wyjasnić ze zakażonych przybywa a zwolnień jest mniej? proste? zwolnienia liczy sie w milionach a zakażonych w tysiącach, nawet gdyby jednego dnia liczba zakazonych wzrosła o 100%, w statystyce zwolnień nie byloby to specjalnie widoczne
At
8 miesięcy temu
Brawo świetny artykuł . A to noe jest tak ze wszystkie przychodnie zostały zamknięte ? Brak operacji , utrudniony dostęp do lekarzy , to są powody ! Nie wiem kto wam pisze te artykuły ....
bDBvWDaX
Promil
8 miesięcy temu
Teraz szybciej mozna zdobyc mont everest niz dostac sie do lekarza,sluzba zdrowia szczelnie odgrodzila sie od pacjenta
wow
8 miesięcy temu
o leczeniu zapomnijcie. Ta fałszywa pandemia miała inne cele - żebyście spokornieli, zmniejszyć roszczeniowość, wziąć ludzi w karby,pozbawić większych dochodów, a tym samym ograniczyć wyjazdy, wesprzeć ekologię,zdyscyplinować ludzkość. Teraz każdy pozna gdzie jego miejsce w szeregu, a leczenie to będzie drogi biznes i nie dla każdego. Także maratony po przychodniach i szpitalach to przeszłość. Teraz jest " nowa rzeczywistość"
...
Następna strona