Notowania

Banki planują zaostrzyć politykę kredytową. Będzie trudniej pożyczyć pieniądze

Banki spodziewają się mniejszego zainteresowania kredytami mieszkaniowymi i większego popytu na kredyty konsumpcyjne - wynika z ankiety przeprowadzonej przez NBP. W obu przypadkach może być trudniej pożyczyć pieniądze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
NBP ankietował banki. Będzie trudniej o kredyt.

Narodowy Bank Polski opublikował raport o sytuacji na rynku kredytowym. W ankiecie zapytał przedstawicieli banków o prognozy sytuacji w czwartym kwartale 2019 roku. Wyniki nie są zbyt optymistyczne dla klientów zainteresowanych kredytem.

"Na czwarty kwartał 2019 banki przewidują dalsze zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych i spadek popytu" - czytamy w raporcie. To oznacza, że mimo mniejszego zainteresowania klientów możliwe jest bardziej restrykcyjne badanie czy mają oni zdolność do późniejszej spłaty zobowiązań. Tym samym trudniej będzie pożyczyć pieniądze.

Dotyczy to nie tylko kredytów mieszkaniowych. O zaostrzeniu polityki kredytowej jest mowa także w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Tu jednak dalej nie powinno brakować chętnych. Popyt powinien być nieznacznie większy.

Wyrok TSUE może być szansą. Frankowicze ruszą po nowe kredyty?

Dlaczego banki będą dokładniej sprawdzać wypłacalność klientów? Z ankiety wynika, że banki, które zaostrzyły politykę kredytową w trzecim kwartale, uzasadniały to możliwością pogorszenia się bieżącej lub oczekiwanej sytuacji: banku i całej gospodarki oraz podniesieniem się ryzyka w niektórych branżach i wzrostem udziału kredytów zagrożonych niespłaceniem.

Co z warunkami kredytów takimi jak oprocentowanie? Wszystko wskazuje na to, że nie pogorszą się, tak jak miało to miejsce w trzecim kwartale. A przynajmniej przy kredytach mieszkaniowych. Banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów, jednak nie zmieniły istotnie warunków kredytowych.

Nieco inaczej było ostatnio z kredytami konsumpcyjnymi. Większość banków zwiększyło marżę kredytową, a pojedyncze instytucje zwiększyły pozaodsetkowe koszty kredytu i skróciły okres kredytowania. Warto jednak odnotować, że pojedyncze banki złagodziły warunki nieujęte w ankiecie, m.in. zmniejszyły wymogi dokumentacyjne.

Ankieta została przeprowadzona na początku października wśród 24 banków, których łączny udział w rynku (według należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego) wynosi około 87 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, kredyty, banki, nbp, ankieta
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-11-2019

europejczykTo chyba NBP podniesie stopy procentowe bo z czego będą Banki zarabiać ? I decyzja co najmniej dziwna bo jak wiemy Polacy są bardzo bogaci … Czytaj całość

04-11-2019

RomekPowinni podniesc o 25 stopuw ubieglym roku I trzymaj puki wzrost wiecej niz 3.5 %. Teraz banki potrzebuja rozpaczliwie kasy I podwyzszaja marze. Hihi … Czytaj całość

04-11-2019

Banki srankiSuper, to będzie początek ich końca

Rozwiń komentarze (14)