Narodowy Bank Polski opublikował raport o sytuacji na rynku kredytowym. W ankiecie zapytał przedstawicieli banków o prognozy sytuacji w czwartym kwartale 2019 roku. Wyniki nie są zbyt optymistyczne dla klientów zainteresowanych kredytem.
"Na czwarty kwartał 2019 banki przewidują dalsze zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych i spadek popytu" - czytamy w raporcie. To oznacza, że mimo mniejszego zainteresowania klientów możliwe jest bardziej restrykcyjne badanie czy mają oni zdolność do późniejszej spłaty zobowiązań. Tym samym trudniej będzie pożyczyć pieniądze.
Dotyczy to nie tylko kredytów mieszkaniowych. O zaostrzeniu polityki kredytowej jest mowa także w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Tu jednak dalej nie powinno brakować chętnych. Popyt powinien być nieznacznie większy.
Dlaczego banki będą dokładniej sprawdzać wypłacalność klientów? Z ankiety wynika, że banki, które zaostrzyły politykę kredytową w trzecim kwartale, uzasadniały to możliwością pogorszenia się bieżącej lub oczekiwanej sytuacji: banku i całej gospodarki oraz podniesieniem się ryzyka w niektórych branżach i wzrostem udziału kredytów zagrożonych niespłaceniem.
Co z warunkami kredytów takimi jak oprocentowanie? Wszystko wskazuje na to, że nie pogorszą się, tak jak miało to miejsce w trzecim kwartale. A przynajmniej przy kredytach mieszkaniowych. Banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów, jednak nie zmieniły istotnie warunków kredytowych.
Czytaj więcej: Spłać wcześniej kredyt, a bank odda ci nawet prowizję - tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE
Nieco inaczej było ostatnio z kredytami konsumpcyjnymi. Większość banków zwiększyło marżę kredytową, a pojedyncze instytucje zwiększyły pozaodsetkowe koszty kredytu i skróciły okres kredytowania. Warto jednak odnotować, że pojedyncze banki złagodziły warunki nieujęte w ankiecie, m.in. zmniejszyły wymogi dokumentacyjne.
Ankieta została przeprowadzona na początku października wśród 24 banków, których łączny udział w rynku (według należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego) wynosi około 87 proc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl