Notowania

giełda
14.08.2019 16:11

BIEC: Wskaźnik przyszłej inflacji spadł. Nasilenie podwyżek cen nie będzie trwałe

Statystyki GUS pokazują coraz szybszy wzrost cen. Nadzieję na wyhamowanie podwyżek daje wskaźnik przyszłej inflacji obliczany przez BIEC.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Wskaźnik przyszłej inflacji daje nadzieję na wyhamowanie podwyżek. (Fot: Kai Hendry/Flickr, licencja CC BY 2.0)

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, spadł w sierpniu o 0,7 pkt. Według Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych większość jego składowych nie zapowiada trwałej tendencji do nasilania się inflacji.

"Znaczący wpływ cen żywności na poziom obecnej inflacji wynika ze struktury wydatków przeciętnego Kowalskiego, w koszyku którego 25 proc. to wydatki na żywność. Mniejsze znaczenie dla poziomu inflacji miały dotychczasowe wzrosty cen gazu czy usług medycznych" - wskazują eksperci.

Według BIEC pozostałe potencjalne źródła wzrostu cen, takie jak ceny surowców, w tym ropy naftowej, czy oczekiwania przedsiębiorców na temat przyszłych cen producentów nie wykazują jak na razie tendencji do wzrostu i kształtowane są bardziej przez inne czynniki. Najistotniejszym jest spadek popytu w efekcie spowolnienia globalnej gospodarki, w szczególności u naszych najważniejszych europejskich partnerów handlowych.

Wzrost cen w Polsce. Ekspert: "Inflacja wciąż jednak pod kontrolą"

Z raportu wynika, że oczekiwania producentów na temat kształtowania cen na oferowane przez nich wyroby wskazują na znaczną powściągliwość przedstawicieli sektora przedsiębiorstw do podnoszenia cen.

"Indeks obciążenia kosztami w prowadzeniu działalności gospodarczej liczony na podstawie ocen ankietowanych przedsiębiorców wzrósł w ostatnim roku z 53,8 pkt do 62 pkt. Mimo to, powściągliwość w podnoszeniu cen w sektorze przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego świadczy o tym, że zagrożenie zmniejszenia popytu, wynikające ze spowolnienia gospodarczego w naszym najbliższym otoczeniu nakazuje utrzymanie konkurencyjności cenowej i zaniechanie podwyżek nawet kosztem niższych zysków" - tłumaczą eksperci.

Pomimo wzrostu cen żywności na krajowym rynku, światowe ceny podstawowych surowców żywnościowych zachowują się stabilnie, a w przypadku cen ropy naftowej, które są kluczowe dla tendencji inflacyjnych od kwietnia br. wykazują one tendencję do spadku, podkreśla Biuro.

"Jeśli w najbliższym czasie złoty zachowa się stabilnie, to ceny surowców nie powinny przyczyniać się do nasilenia presji inflacyjnej w polskiej gospodarce" - podsumowuje BIEC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, biec, wpi, inflacja, ceny
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2019

p.s.Rzucenie na rynek dużej ilości ilości pieniędzy, które de facto idą na konsumpcję, to krecia przysługa dla gospodarki. Ceny będą szybowały w górę. … Czytaj całość

14-08-2019

BERLINERWINA Rządzących a nie Banki, USA czy Chiny - DODRUKOWUJĄ i wypuszcza się do obrotu prze Pis czyli Kaczyńskiego Dziesiątki Miliardy Złotych bez … Czytaj całość

14-08-2019

sondorNiestety, teraźniejsze ceny na rynku to tylko przedsmak tego co nas będzie czekać na jesieni i dalej. Susza raz, gradobicie dwa, zalanie terenów trzy, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (30)