Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

CCC stracił w Niemczech 90 mln zł. Wynik o trzy czwarte gorszy w ostatnim kwartale

23
Podziel się

CCC rozliczył swoją działalność na zachód od Odry. Strata okazała się wyższa niż wcześniej szacowano. Mimo to giełda dobrze przyjęła wstępne wyniki ostatniego kwartału 2018.

Przychody CCC rosną, ale zyski idą w dół
Przychody CCC rosną, ale zyski idą w dół (East News, Jakub Walasek/REPORTER)
bEqjusGd

Nawet gdyby nie liczyć straty na działalności w Niemczech, którą CCC wniósł do konkurenta na tamtym rynku, to i tak czwarty kwartał 2018 roku nie był dla spółki najlepszy. Choć zysk EBITDA, czyli wynik operacyjny powiększony o amortyzację wyniósł aż 321,5 mln zł, w porównaniu do 220,1 mln zł rok wcześniej, to sporo tu jednak efektu zmiany standardu księgowania - w standardzie sprzed roku spadłby do 201,1 mln zł.

Rynek oczekiwał 196,4 mln zł, więc jest lepiej od prognoz analityków. I to dlatego akcje poszły w górę o 2 proc. po ponad godzinie poniedziałkowych notowań. Nadrobiły w ten sposób tylko część strat z ostatniego roku. W ubiegłym roku akcje spadły o 31 proc., a spółka wypłaciła niższą o 20 proc. dywidendę.

Zobacz też: Efekt zakazu handlu. Obroty w sklepie 8 razy wyższe

bEqjusGf

Końcówka roku nie była tak dobra jak rok wcześniej. Między innymi w związku z działalnością w Niemczech. Już od paru lat w money.pl pisaliśmy, że efektywność tamtych sklepów pozostawia wiele do życzenia w porównaniu z pozostałymi w grupie CCC. W listopadzie ubiegłego roku zarząd podjął decyzję o wniesieniu sklepów do konkurenta - drugiej na niemieckim rynku sieci Reno.

Decyzja wydaje się sensowna. Zamiast zysków w 2017 roku w Niemczech i Austrii była strata brutto na sprzedaży i co więcej, pogłębiła się do 91,1 mln zł z 77,6 mln zł w 2016 r. Zamiast "kopać się z koniem" wniesiono aktywa do dobrze radzącej sobie już na rynku sieci.

bEqjusGl

Kwestią zasadniczą było w jakiej cenie te aktywa zostaną wniesione. Wiele zależało tu od daty transakcji, a ta pośrednio zależała od decyzji organów antymonopolowych w Niemczech i Austrii. W lutym spółka podawała informację o odpisach 68 mln zł na CCC Germany. Strata netto tej spółki okazała się mieć wartość 95,2 mln zł w samym tylko czwartym kwartale 2018 w porównaniu do 7 mln zł rok wcześniej.

Gdyby oddzielić działalność niemieckich sklepów, to wynik CCC okazał się w czwartym kwartale i tak gorszy niż rok wcześniej. Rosły i owszem, przychody. Od października do grudnia wyniosły w całej grupie CCC 1,6 mld zł w porównaniu do 1,3 mld zł rok wcześniej. Ale z zyskami jest już gorzej. 143,7 mln zł zysku netto w porównaniu do 150,3 mln zł pod koniec 2017 roku to niezbyt dobra wiadomość. W poprzednich latach spółka przyzwyczaiła rynek do wzrostów, a nie spadków.

Nawet z internetu mniejsze zyski

Co ciekawe, nawet działalność e-commerce - czyli głównie sklep eobuwie.pl - która gnała przez lata w górę jak szalona, teraz zmniejszyła rentowność. Owszem przychody wzrosły o 64 proc. rdr w czwartym kwartale, ale już zysk EBITDA spadł o 15 proc. do 22 mln zł.

bEqjusGm

Czym CCC tłumaczy gorsze wyniki? Koszty funkcjonowania spółek przejętych (KVAG, Rumunia, DeeZee) wyniosły 131 mln zł. Dodać do tego stratę operacyjną CCC Germany (90 mln zł) i mamy dwa główne powody.

Łączna powierzchnia handlowa grupy CCC na koniec 2018 r. wyniosła 663 tys. m.kw., a liczba sklepów 1 125. Koszty prowadzenia sklepów na metr kwadratowy bez działalności zaniechanej wyniósł 190 zł w porównaniu do 210 zł rok wcześniej. Wartość zapasów wzrosła do 1 806 mln zł z 1418 mln zł rok wcześniej. Z tego sklepy CCC miały zapasy 1 324 mln zł (1204 mln zł rok wcześniej), e-commerce 302 mln zł (164 mln zł w 2017) a KVAG 127 mln zł (spółka przejęta w 2018 roku).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqjusGG
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(23)
Kuba
2 lata temu
Czytam te komentarze i się śmieje, kupiłem buty w ccc i się rozpadły, chiński szajs, czego oczekiwales /alas? To jest cena którą płacisz. Kupuje angielskie ręcznie robione buty, barker, loake itp I chodzę klika lat, niestety kosztują dużo więcej
Pozdr
2 lata temu
Brawo dla redaktora! Napisał jak jest. Zaczęła się kreatywna księgowości i ukrywanie strat w inwestycjach.
Gość
2 lata temu
Czytam wasze wypociny. Myślicie, że jak dacie za buta 100 euro to wasze buty będą robione w Niemczech. Przeważnie but robiony jest w trzecim świecie za przysłowiowe 1 euro a wy musicie tu w Niemczech dać 100 eurasów wtedy to buty extra. Oj cała filozofia bo but kosztuje 500 euro
bEqjusGH
Marian
2 lata temu
Nie kupuje w ccc bo to chiński szajs!
Zibii
2 lata temu
Tandeta, brak możliwości skutecznej reklamacji. Buty zimowe rozpadł się po 20 dniach, Z czego przez większość czasu miałem je na nogach w samochodzie lub w biurze. Mniej niż zero. Chcieli to coś naprawiać? Ha. Skorzystałem z rękojmi i czekam. 20dni! I po butach z ccc To prawie tak dobre jak państwo pis. SKANDAL!
...
Następna strona