Notowania

Ciech ma problem ze skarbówką. Zakwestionowała prawo do odliczenia VAT

Chemiczna spółka należąca do miliardera Sebastiana Kulczyka dostała od skarbówki rachunek na 23 mln zł. To odsetki za - zdaniem urzędników - nieprawidłowe rozliczenia VAT sprzed kilku lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Ciech musi się tłumaczyć urzędnikom. (Fot: fotolia)

Dwie spółki należące do chemicznej grupy Ciech (drugi co do wielkości producent sody kalcynowanej w Europie i jedyny jej producent w Polsce) otrzymały powiadomienia z urzędu celno-skarbowego kwestionujące prawo odliczenia VAT. W konsekwencji Ciech może zapłacić około 23 mln zł.

Zakwestionowane zostały rozliczenia podatku VAT za czwarty kwartał 2013 roku i za grudzień 2014. Ma to związek z wniesieniem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółek Verbis Eta i Cerium Finance.

"W związku z faktem, iż cała kwota podatku VAT, tj. 25 277 408,25 zł została odprowadzona do właściwego urzędu skarbowego, zgodnie z obecnym stanem faktycznym - na skonsolidowane przepływy pieniężne grupy Ciech wpływ może mieć zapłata odsetek (około 23 mln zł - przyp. red.)" - czytamy w komunikacie.

Skarbówka nie ma litości, kontroluje nawet targi żywności. I wcale nie przestanie

Spółki zależne Ciech oraz ich doradcy nie zgadzają się ze stanowiskiem urzędu, dlatego zamierzają podjąć czynności procesowe celem obrony skutków podatkowych swoich działań z 2013 i 2014 roku.

"Swoje stanowisko spółki zależne opierają między innymi na tym, iż Ciech, CSP, Verbis Eta, Cerium Finance uzyskały interpretacje podatkowe wydane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, które potwierdzają prawidłowość dokonanych czynności" - wynika z komunikatu.

Większościowym właścicielem Ciechu jest Sebastian Kulczyk. Miliarder zajmuje trzecie miejsce na liście najbogatszych Polaków (wg rankingu Wprost). Jego majątek wyceniany jest na około 7 mld zł. Same udziały w Ciechu warte są obecnie ponad 1 mld zł.

Po publikacji tekstu, firma wysłała do na stanowisko. "CIECH informował o obu postępowaniach i kwotach potencjalnego zobowiązania podatkowego w sprawozdaniach skonsolidowanych Grupy CIECH (w rocznym sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy CIECH za 2018 rok oba postępowania opisane są w nocie 9.2 w części "Kontrole w zakresie rozliczeń podatkowych w Grupie CIECH" w zakresie kontroli VAT)."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: chemia, giełda, wiadomości, giełda na żywo, sebastian kulczyk, ciech, cie, skarbówka, vat, podatki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2019

co za patologiczny Kaczogródniech się skarbówka weźmie za pomoc przedsiębiorcom a nie ich gnojenie by na wódę miały 500+....

18-07-2019

dgPrzemieść działalność do Czech czy Estonii , ludzi zwolnić , nie zarobi zus nie zarobi us i problem rowiązany a us na cel następną firmę znajdzie i … Czytaj całość

18-07-2019

kotDrobne jakieś Kóń by się uśmiał!!

Rozwiń komentarze (7)