Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Ciech ma problem ze skarbówką. Zakwestionowała prawo do odliczenia VAT

7
Podziel się

Chemiczna spółka należąca do miliardera Sebastiana Kulczyka dostała od skarbówki rachunek na 23 mln zł. To odsetki za - zdaniem urzędników - nieprawidłowe rozliczenia VAT sprzed kilku lat.

Ciech musi się tłumaczyć urzędnikom.
Ciech musi się tłumaczyć urzędnikom. (Fotolia, fotolia)
bDYznmGd

Dwie spółki należące do chemicznej grupy Ciech (drugi co do wielkości producent sody kalcynowanej w Europie i jedyny jej producent w Polsce) otrzymały powiadomienia z urzędu celno-skarbowego kwestionujące prawo odliczenia VAT. W konsekwencji Ciech może zapłacić około 23 mln zł.

Zakwestionowane zostały rozliczenia podatku VAT za czwarty kwartał 2013 roku i za grudzień 2014. Ma to związek z wniesieniem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółek Verbis Eta i Cerium Finance.

bDYznmGf

"W związku z faktem, iż cała kwota podatku VAT, tj. 25 277 408,25 zł została odprowadzona do właściwego urzędu skarbowego, zgodnie z obecnym stanem faktycznym - na skonsolidowane przepływy pieniężne grupy Ciech wpływ może mieć zapłata odsetek (około 23 mln zł - przyp. red.)" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Skarbówka nie ma litości, kontroluje nawet targi żywności. I wcale nie przestanie
bDYznmGl

Spółki zależne Ciech oraz ich doradcy nie zgadzają się ze stanowiskiem urzędu, dlatego zamierzają podjąć czynności procesowe celem obrony skutków podatkowych swoich działań z 2013 i 2014 roku.

"Swoje stanowisko spółki zależne opierają między innymi na tym, iż Ciech, CSP, Verbis Eta, Cerium Finance uzyskały interpretacje podatkowe wydane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, które potwierdzają prawidłowość dokonanych czynności" - wynika z komunikatu.

Większościowym właścicielem Ciechu jest Sebastian Kulczyk. Miliarder zajmuje trzecie miejsce na liście najbogatszych Polaków (wg rankingu Wprost). Jego majątek wyceniany jest na około 7 mld zł. Same udziały w Ciechu warte są obecnie ponad 1 mld zł.

bDYznmGm

Po publikacji tekstu, firma wysłała do na stanowisko. "CIECH informował o obu postępowaniach i kwotach potencjalnego zobowiązania podatkowego w sprawozdaniach skonsolidowanych Grupy CIECH (w rocznym sprawozdaniu skonsolidowanym Grupy CIECH za 2018 rok oba postępowania opisane są w nocie 9.2 w części "Kontrole w zakresie rozliczeń podatkowych w Grupie CIECH" w zakresie kontroli VAT)."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYznmGG
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
popo
2 lata temu
kulczyk jest mądry i pewnie jest przygotowany na takie rzeczy
bea
2 lata temu
Kulczyk jest mądrym człowiekiem, wie jak zarządzać, wątpię, że jego spóła działała wbrew prawu
saba
2 lata temu
Jak nie KNF to US. PiS używa wszystkich sposobów by wymusić datki na kampanię wyborczą.
bDYznmGH
j-24
2 lata temu
gamonie z politycznego nadania przerżną...za ich głupotę zapłacą podatnicy...jak zwykle...
dg
2 lata temu
Przemieść działalność do Czech czy Estonii , ludzi zwolnić , nie zarobi zus nie zarobi us i problem rowiązany a us na cel następną firmę znajdzie i tak wyciąc do 0 a pieniądze w NBP dodrukują na 500+ z powietrza