Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ciech rozbudowuje fabrykę w Inowrocławiu. Spółka Kulczyka zainwestuje 40 mln zł

20
Podziel się

Należący do Sebastiana Kulczyka Ciech rozbudowuje fabrykę w Inowrocławiu. Dzięki inwestycji o wartości około 40 mln zł, czołowa grupa chemiczna w Europie będzie mogła produkować rocznie dodatkowe 50 tys. ton sody kalcynowanej.

Sebastian Kulczyk jest większościowym udziałowcem chemicznej grupy Ciech.
Sebastian Kulczyk jest większościowym udziałowcem chemicznej grupy Ciech. (East News, marcin kmieciński)
bEiUWMJh

Sodę kalcynowaną stosuje się do wyrobu szkła oraz papieru, a także wykorzystywana jest w produkcji mydła i środków piorących. Grupa Ciech jest jej drugim co do wielkości producentem w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce.

Inwestycja w Inowrocławiu będzie polegać na rozbudowie instalacji, co spowoduje nie tylko zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu o 50 tysięcy ton sody kalcynowanej rocznie, ale także obniżenie kosztów produkcji sody oczyszczonej, wysokomarżowego produktu skierowanego do bardzo szerokiego grona odbiorców.

bEiUWMJj

Wartość całej inwestycji to około 40 mln zł, a termin jej zakończenia zaplanowano na końcówkę 2020 roku.

Nino o biznesie. Sebastian Kulczyk: porażki są potrzebne

- Według niezależnych ośrodków badawczych, globalny rynek sody rośnie w tempie 2 proc. rocznie, a w naszym regionie nawet szybciej, dzięki m.in. inwestycjom producentów szkła. Integracja produkcji i perspektyw rynkowych jest dla nas kluczowym argumentem dla decyzji inwestycyjnych, dlatego podjęliśmy decyzję o zwiększeniu wydajności i elastyczności naszego zakładu w Inowrocławiu - komentuje Mirosław Skowron z zarządu Ciecha.

bEiUWMJp

Spółka przypomina, że oprócz sody kalcynowanej zakłady w Inowrocławiu produkują obecnie około 90 tys. ton sody oczyszczonej rocznie. W czerwcu Ciech rozpoczął produkcję z nowej linii w niemieckiej fabryce w Stassfurcie. Dzięki inwestycji o wartości 100 mln zł moce produkcyjne tego zakładu w segmencie sody oczyszczonej wzrosną do 110 tys. ton rocznie.

Jak podkreśla Ciech, portfolio produktów grupy poszerzyło się tym samym o najbardziej zaawansowaną i specjalistyczną odmianę sody, stosowaną w przemyśle farmaceutycznym.

bEiUWMJq

Większościowym właścicielem Ciechu jest Sebastian Kulczyk. Miliarder zajmuje trzecie miejsce na liście najbogatszych Polaków (wg rankingu Wprost). Jego majątek wyceniany jest na około 7 mld zł. Same udziały w Ciechu warte są obecnie ponad 1 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiUWMJK
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(20)
Chętny do pra...
2 lata temu
Jaka firma jest wykonawcą tej rozbudowy? Wie ktoś może? A może autor tekstu może pomóc?
gość
2 lata temu
Mocno się rozwija. Super
Małgosia
2 lata temu
Kolejna dobra inwestycja.
bEiUWMJL
Albert
2 lata temu
szanuję ten pomysł
Bernard
2 lata temu
no i to super pomysł, fajnie wszystko się składa