Notowania

zarobki
21.03.2019 13:50

Daniel Obajtek zarabia prawie 80 tys. zł miesięcznie. Zarząd Orlenu zgarnął prawie 5 mln zł

Blisko 16 średnich krajowych zarabia miesięcznie prezes PKN Orlen. Daniel Obajtek w 2018 roku zainkasował 867 tys. zł. W premiach może jeszcze otrzymać prawie drugie tyle.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezes Daniel Obajtek na czele zarządu Orlenu stoi od lutego 2018 roku.

Państwowy PKN Orlen opublikował w czwartek raport roczny. W obszernym opracowaniu podsumowano m.in. politykę płacową wobec kadry menedżerskiej. W całym 2018 roku suma wynagrodzeń osób zatrudnionych w zarządzie spółki wyniosła 4 mln 745 tys. zł brutto.

Cała pula podzieliła się w różnych proporcjach między 13 osób, choć w zarządzie zasiada obecnie siedmiu członków. W trakcie roku dochodziło jednak do wielu roszad.

Od 6 lutego na czele spółki stoi Daniel Obajtek (wcześniej prezes państwowej Energi). Przez niecałe 11 miesięcy zarobił 867 tys. zł brutto. Miesięcznie wychodzi około 79 tys. zł, a więc 16-krotność średniego wynagrodzenia, które w lutym wyniosło 4949 zł.

Oczywiście Obajtek zarobił najwięcej pieniędzy. Za nim jest Zbigniew Leszczyński odpowiedzialny za rozwój Orlenu. Za pełne 12 miesięcy otrzymał 859 tys. zł wynagrodzenia. Wiesław Protasewicz od finansów otrzymał 854 tys. zł.

Jaki o Obajtku: kreatywny, pracowity. "Już to udowodnił"

Na tym mogą się nie skończyć wypłaty dla członków zarządu. Potencjalnie mogą dodatkowo liczyć na premie, które będą wypłacane w tym roku za poprzednie 12 miesięcy. Prezes Daniel Obajtek ma naliczone 766 tys. zł, a więc 88 proc. podstawowego wynagrodzenia. W puli dla wszystkich członków zarządu są 4 mln 144 tys. zł.

Kolejne ponad milion zainkasowała rada nadzorcza, a dokładniej 1 mln 214 tys. zł. Przewodnicząca Izabela Felczak-Poturnicka zarobiła 124 tys. zł.

W raporcie spółka wskazała, że w połowie 2018 roku wprowadzono zmiany w umowach członków Zarządu w zakresie zakazu konkurencji. Zobowiązani są przez okres 6 miesięcy po rozwiązaniu umowy do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej. W okresie tym otrzymają wynagrodzenie (odszkodowanie) w wysokości 50 proc. lub 100 proc. sześciokrotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, płatne w 6 równych ratach miesięcznych.

Ponadto nowe umowy przewidują wypłatę odprawy w przypadku rozwiązania umowy lub wypowiedzenia umowy przez spółkę, z innych przyczyn niż naruszenie podstawowych, istotnych obowiązków wynikających z umowy, pod warunkiem pełnienia funkcji członka zarządu przez okres co najmniej 12 miesięcy. Odprawa w takim przypadku wynosi trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zarobki, pkn, orlen, daniel obajtek, wynagrodzenia, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-03-2019

Bolek123Przytulić 80 tys miesięcznie nie mając żadnego wykształcenia i żadnych umiejętności to sama przyjemność . Nie ma jak koryto plus dla swoich w pisie.

21-03-2019

PatrykJego wynagrodzenie jest 6 krotnie niższe niż poprzedniego prezesa. Trudno żeby zarabiał 5 tyś gdy kieruje takim gigantem. Bez zazdroszczenia i … Czytaj całość

21-03-2019

ZK590dzięki takim obajtkom, martynkom, lewandowskim, balcerowiczom Polska i Polacy byli, są i będą dziadami.

Rozwiń komentarze (35)