Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Daniel Obajtek zarabia prawie 80 tys. zł miesięcznie. Zarząd Orlenu zgarnął prawie 5 mln zł

43
Podziel się:

Blisko 16 średnich krajowych zarabia miesięcznie prezes PKN Orlen. Daniel Obajtek w 2018 roku zainkasował 867 tys. zł. W premiach może jeszcze otrzymać prawie drugie tyle.

Prezes Daniel Obajtek na czele zarządu Orlenu stoi od lutego 2018 roku.
Prezes Daniel Obajtek na czele zarządu Orlenu stoi od lutego 2018 roku. (East News)

Państwowy PKN Orlen opublikował w czwartek raport roczny. W obszernym opracowaniu podsumowano m.in. politykę płacową wobec kadry menedżerskiej. W całym 2018 roku suma wynagrodzeń osób zatrudnionych w zarządzie spółki wyniosła 4 mln 745 tys. zł brutto.

Cała pula podzieliła się w różnych proporcjach między 13 osób, choć w zarządzie zasiada obecnie siedmiu członków. W trakcie roku dochodziło jednak do wielu roszad.

Od 6 lutego na czele spółki stoi Daniel Obajtek (wcześniej prezes państwowej Energi). Przez niecałe 11 miesięcy zarobił 867 tys. zł brutto. Miesięcznie wychodzi około 79 tys. zł, a więc 16-krotność średniego wynagrodzenia, które w lutym wyniosło 4949 zł.

Oczywiście Obajtek zarobił najwięcej pieniędzy. Za nim jest Zbigniew Leszczyński odpowiedzialny za rozwój Orlenu. Za pełne 12 miesięcy otrzymał 859 tys. zł wynagrodzenia. Wiesław Protasewicz od finansów otrzymał 854 tys. zł.

Zobacz także: Jaki o Obajtku: kreatywny, pracowity. "Już to udowodnił"

Na tym mogą się nie skończyć wypłaty dla członków zarządu. Potencjalnie mogą dodatkowo liczyć na premie, które będą wypłacane w tym roku za poprzednie 12 miesięcy. Prezes Daniel Obajtek ma naliczone 766 tys. zł, a więc 88 proc. podstawowego wynagrodzenia. W puli dla wszystkich członków zarządu są 4 mln 144 tys. zł.

Kolejne ponad milion zainkasowała rada nadzorcza, a dokładniej 1 mln 214 tys. zł. Przewodnicząca Izabela Felczak-Poturnicka zarobiła 124 tys. zł.

W raporcie spółka wskazała, że w połowie 2018 roku wprowadzono zmiany w umowach członków Zarządu w zakresie zakazu konkurencji. Zobowiązani są przez okres 6 miesięcy po rozwiązaniu umowy do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej. W okresie tym otrzymają wynagrodzenie (odszkodowanie) w wysokości 50 proc. lub 100 proc. sześciokrotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, płatne w 6 równych ratach miesięcznych.

Ponadto nowe umowy przewidują wypłatę odprawy w przypadku rozwiązania umowy lub wypowiedzenia umowy przez spółkę, z innych przyczyn niż naruszenie podstawowych, istotnych obowiązków wynikających z umowy, pod warunkiem pełnienia funkcji członka zarządu przez okres co najmniej 12 miesięcy. Odprawa w takim przypadku wynosi trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
qwe
3 lata temu
zarabia przynajmiej 4 razy za duzo w temacie jest calkowitym neptykiem ale kase lubi jak oszwabil wuja lisa to polske bez problemow pod kuratela krasnoluka przyjdzie nowa wladza bedzie siedzial dlatego drze ile moze a wladza pis lepiej go dotuje niz ojca rydza no coz robi wszystko co mu jarek kaze
Jan
3 lata temu
Żenada. To jest portal gospodarczy czy plotkarski ? Jak plotkarski to są lepsze a jak gospodarczy to niech publikacje będą oparte na argumentach a nie nie emocjach.
Akord
3 lata temu
Jak na prezesa spółki generującej takie zyski, to nie zarabia dużo. Zapraszam do zapoznania się z zarobkami prezesów banków, europosłów, etc.
jarosz
3 lata temu
A pracownik stacji Orlen ile ma?2500-3000 max.
jarosz
3 lata temu
A pracownik stacji Orlen ile ma?2500-3000 max
...
Następna strona