Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Decyzja TSUE. Energetyczny gigant kończy dzień z dużą stratą

44
Podziel się:

Polska Grupa Energetyczna zakończyła piątkową sesję na warszawskiej giełdzie mocnym, ponad 6-proc. spadkiem kursu akcji. To reakcja na decyzję TSUE o wstrzymaniu wydobycia w należącej do PGE kopalni Turów.

Decyzja TSUE. Energetyczny gigant kończy dzień z dużą stratą
Kurs akcji PGE spadł w piątek o ponad 6 proc. po decyzji TSUE o wstrzymaniu wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Turów, która zasila Elektrownię Turów (Wikimedia Commons)
bEDCdFOZ

To największy dzienny spadek notowań PGE od końca października 2020 roku. W piątek kurs energetycznego giganta zbliżał się do 10 zł za akcję, kiedy tuż po południu pojawiła się informacja o decyzji TSUE. Notowania poszły w dół o 6,6 proc. i na koniec dnia znalazły się na poziomie 9,15 zł.

Decyzja o natychmiastowym wstrzymaniu wydobycia węgla brunatnego w Turowie to środek tymczasowy do czasu wyroku TSUE w sprawie Czech przeciw Polsce. Tym samym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech.

W lutym Czechy złożyły pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z rozbudową kopalni węgla brunatnego Turów.

bEDCdFPb
Zobacz także: Mandaty dla przedsiębiorców wzrosną? "Powinny być uzależnione od dochodu firmy"

Zdaniem Czech złożenie pozwu było niezbędne dla ochrony czeskich obywateli, ponieważ Polska nie spełniła postulatów Pragi dotyczących ochrony środowiska. Elektrownia i kopalnia Turów znajdują się w powiecie zgorzeleckim koło Bogatyni, na styku granic Polski, Czech i Niemiec.

W rozmowie z money.pl Jakub Wiech, redaktor naczelny serwisu Energetyka24 ocenił, że decyzja ta będzie miała wpływ na funkcjonowanie Elektrowni Turów, która zaspokaja nawet 10 proc. naszego zapotrzebowania na energię. Kopalnia Turów zapewnia bowiem węgiel dla pobliskiej elektrowni. Zdaniem eksperta Polska będzie miała "gigantyczny problem", choć raczej w dłuższej perspektywie czasowej.

bEDCdFPh

Jeszcze w kwietniu wiceminister Artur Soboń mówił, że natychmiastowe zamknięcie kopalni oznaczałoby gigantyczną stratę w wysokości 13,5 mld zł. Dodawał też, że "Polska ma wszystkie karty w sporze z Czechami".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDCdFPC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
n-x
4 miesiące temu
Lepiej jest zasypać tą wielką dziurę i posadzić drzewa. Nie zgadzam się na dopłacanie to tego utopijnego interesu.
OBYWATEL
4 miesiące temu
Panie Premierze jako suweren żądam natychmiastowego wykonania wyroku. Turów daje 10 % zapotrzebowanie. podzielić Polskę na 10 stref w każdej rotacyjnie co trzy dni wyłączą prąd za gospodarstwom domowym nie zakładom pracy NIECH POLACY ZOBACZĄ JAK BĘDZIE SIĘ ŻYĆ POD RZĄDAMI TRZASKOWSKIEGO I PO TRZASKOWSKI FRAZ FINANSOWANĄ PRZEZ NIEMCY JEGO FUNDACJĄ ŻĄDA W IMIENIU WŁASNYM I PO WYKONANIA WYROKU
pol
4 miesiące temu
POLSKO ---NATYCHMIAST POLEXIT.....
bEDCdFPD
andrzejka
4 miesiące temu
Dla niektórych ważne aby Polska nic nie znaczyła i była posłuszna !
andrzejka
4 miesiące temu
Ważne dla niektórych aby Polska nic nie znaczyła !
...
Następna strona