Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Dino pod lupą EuroRatingu. Duże inwestycje w rozwój sieci grożą wzrostem zadłużenia

18
Podziel się:

Największa europejska agencja ratingowa dobrze ocenia perspektywy dla Dino. Polska sieć marketów utrzymała rating choć eksperci zwracają uwagę na kilka zagrożeń. M.in. wzrost zadłużenia w związku z intensyfikacją inwestycji w budowę nowych sklepów.

Sieć Dino systematycznie powiększa się o nowe sklepy.
Sieć Dino systematycznie powiększa się o nowe sklepy. (WP.PL)

"EuroRating pozytywnie ocenia uzyskiwane przez Dino Polska stosunkowo wysokie i nadal rosnące marże na sprzedaży na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat. Do czynników pozytywnych agencja zalicza również wysoką efektywność działalności" - czytamy w komunikacie.

Eksperci doceniają dobre wskaźniki. Dino zawdzięcza to m.in. dużej i wciąż rosnącej skali działalności oraz uzyskiwanych dzięki temu korzystnych warunkach płatności u dostawców. Poziom zadłużenia oceniają jako umiarkowany. Jego zaletą jest fakt, że blisko 80 proc. ma charakter długoterminowy.

"Agencja zwraca jednak uwagę na fakt, że w ciągu kilku ostatnich kwartałów wydatki inwestycyjne na rozbudowę sieci sklepów i nowe centra dystrybucyjne zostały znacznie zintensyfikowane i przekraczają już generowane przepływy z działalności operacyjnej. Skutkuje to generowaniem przez spółkę ujemnych wolnych przepływów pieniężnych, co może skutkować dalszym wzrostem zadłużenia" - ostrzega EuroRating.

Zobacz także: Ksiądz o zakazie handlu i 500 plus. "Płaczemy, że supermarkety nam zamknęli"

Do silnych stron handlowej spółki zalicza generowanie stosunkowo wysokich i rosnących proporcjonalnie do wzrostu przychodów ze sprzedaży przepływów z działalności operacyjnej. Do niedawna Dino mogło niemal wyłącznie z tego źródła finansować rosnące nakłady inwestycyjne na rozwój sieci sprzedaży.

Eksperci zwracają uwagę na rosnącą konkurencję na krajowym rynku w sektorze handlu detalicznego artykułami spożywczymi. Szybko rosnąca liczba sklepów w różnych formatach i lokalizacjach wywierać będzie coraz większą presję na marże realizowane przez poszczególne sieci.

Do czynników ryzyka związanych z realizowaną strategią dynamicznego organicznego rozwoju sieci sklepów Dino EuroRating zalicza również pogarszającą się sytuację na rynku pracy. Wobec rekordowo niskiego bezrobocia spółka przy dalszym wzroście liczby sklepów może napotkać na rosnące problemy ze znalezieniem odpowiedniej liczby pracowników, co (wraz z planowanym przez rząd zwiększaniem płacy minimalnej) będzie wywierało silną presję na wzrost wynagrodzeń i może negatywnie rzutować na realizowane marże.

"Czynnikiem niepewności jest także (na razie czasowo zawieszony) plan wdrożenia podatku od sprzedaży detalicznej. W przypadku jego wejścia w życie spółka mogłaby mieć trudności z przerzuceniem całości związanych z tym kosztów na klientów" - czytamy w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(18)
pisio100
rok temu
Dino mieli w Rydzynie w swoich zakładach zwroty z wędlin w sklepach swoich.Masakra !!!!!
Kielakkk
3 lata temu
To ktoś w ogóle kupuje w Dino? Byłem raz, towary znacznie droższe niż w popularnych sklepach, dużo przeterminow, mięso i wędliny nieświeże. Aż dziw że ktokolwiek tam chodzi ... Noi wieczne pustki w postaci klientów...
Baba Jaga
3 lata temu
Dino wytwór na glinianych nogach. Widać jak inwestorzy sami w ta spółkę nie wierzą po ostatnich wahaniach kursu na giełdzie. Bałagan i presją aby na koniec roku wykazać się odpowiednią ilość placówek. Bo giełda patrzy . A zaraz nie będzie komu budować nowych obiektów bo wyzysk nie tylko wśród pracowników ale i firm współpracujących.
Bb
3 lata temu
Co do produktów dino odnośnie wędlin i mięsa to już szajs czym więcej dino tym gorsza jakość nie mówiąc juz o cenach z kosmosu
Bb
3 lata temu
Co do produktów dino odnośnie wędlin i mięsa to już szajs czym więcej dino tym gorsza jakość nie mówiąc juz o cenach z kosmosu