Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Hity 2019 roku. CD Projekt, Dino i Cyfrowy Polsat w centrum zainteresowania

9
Podziel się:

Rząd ma problem, bo przez upadek pomysłu zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS 5 mld zł nie wpłynie do budżetu w 2020 roku. Tymczasem na giełdzie jedna tylko spółka zyskała w tym roku 10 mld zł. I to nie na fali wzrostu zysków, a tylko oczekiwań, że zyski będą.

Keanu Reaves promuje grę Cyberpunk 2077 firmy CD Projekt
Keanu Reaves promuje grę Cyberpunk 2077 firmy CD Projekt (Money.pl)
bECVkNwB

Dla warszawskiej giełdy rok 2019 nie był pomyślny, delikatnie pisząc. Z głównego rynku GPW odpłynęło aż 39,2 mld zł, jeśli chodzi o wartość rynkową krajowych spółek, czyli 6,8 proc. wartości z końcówki ubiegłego roku. I to wszystko przy wzrostach na światowych giełdach. Dla porównania akcje w Rosji urosły o 41 proc., w USA i Niemczech po 26 proc., a w Chinach (Szanghaj) mimo wojny handlowej z Amerykanami - o 20 proc.

Kroku światowym rynkom dotrzymywał w Polsce tylko rynek mniejszych spółek - NewConnect, którego wartość wzrosła o 25,5 proc. (+1,8 mld zł). No ale nie jest tak, że sam tylko NewConnect w Polsce szedł w górę. Były też przetasowania w gronie głównych graczy. Do grona gigantów awansowali dotychczasowi pretendenci. Z CD Projekt na czele.

bECVkNwD

Zobacz też: PGA 2019. "Rock" o Cyberpunku 2077. "Bardzo na niego czekam"

Cyberpunkowa mania

Największy polski producent gier komputerowych, który osiągnął sukces sprzedając na świecie już łącznie 40 mln egzemplarzy serii Wiedźmin, z 14. miejsca na warszawskiej giełdzie pod koniec 2018 roku awansował teraz na 7., wyprzedzając po drodze takie tuzy polskiej gospodarki jak: PGNiG, KGHM, mBank, LPP, czy Lotos. Wartość rynkowa wzrosła z 14 mld zł do ponad 24 mld zł, tj. o aż 10,5 mld zł.

bECVkNwJ

Sprzedaż wyprodukowanych w poprzednich latach tytułów wciąż przynosi solidne zyski, ale to tylko wisienka na torcie głównym. Tym jest kończona właśnie nowa gra pod tytułem Cyberpunk 2077.

Przedsprzedaż ruszyła 6 czerwca 2019 roku, ale premiera będzie dopiero w kwietniu roku przyszłego. O ile nie będzie jakiegoś przesunięcia - dość naturalnego jak na producentów gier. Wzrost to na razie efekt bardzo optymistycznych oczekiwań, a nie faktów.

bECVkNwK

Analitycy prognozują nawet docelowo 33 mln sprzedanych egzemplarzy Cyberpunka 2077, z czego 15 mln w pierwszym roku, czyli po cenie nieobniżonej. Wszystko to na fali światowego zainteresowania tytułem i rozmachu, z jakim on jest promowany. Wystarczy wspomnieć, że jedna z postaci w grze będzie miała twarz supergwiazdy, aktora Keanu Reevesa, którego zaangażowano zresztą do promocji.

Drugie miejsce na podium zajmuje aspirująca do roli Biedronki sieć Dino. Jej wartość urosła o 4,3 mld zł w ciągu roku do 13,7 mld zł, dzięki czemu spółka przeskoczyła na 15. miejsce na giełdzie z 16. rok temu. A była parę miesięcy nawet na granicy pierwszej dziesiątki z 16 mld zł kapitalizacji.

Niestety coś się w mechanizmie zacięło. Prezes Szymon Piduch po publikacji wyników za trzeci kwartał oświadczył, że czwarty kwartał będzie prawdopodobnie gorszy niż przed rokiem. Co więcej, w trzecim kwartale sklepy sieci odnotowały spadek marży i prezes tłumaczył to obniżkami cen. A w komunikacie zarządu podano, że w przyszłym roku otworzy nowych sklepów "co najmniej tyle samo" co w bieżącym. Dotąd informowano, że otwarć będzie "więcej". W rezultacie akcje mocno spadły ze szczytu.

Giełda zareagowała nerwowo i dotychczasowy pupil inwestorów trafił na "listę obserwacyjną". Z 1113 sklepami Dino jest obecnie szóstą największą pod względem liczby punktów siecią detaliczną w Polsce. Wyprzedzają go abc, Żabka, Lewiatan, Biedronka i Delikatesy Centrum.

bECVkNwL

Solorz-Żak podreperował majątek

Na ostatnim miejscu podium wzrostu 2019 roku jest Cyfrowy Polsat. Wartość kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka spółki wzrosła o 3,2 mld zł do 17,6 mld zł, co daje mu obecnie dziesiąte miejsce na GPW. Rok temu było trzynaste. Co więcej, spółka w tym roku wypłaciła 307 mln zł dywidendy, co można doliczyć do korzyści z posiadania jej akcji.

Zyski z akcji mogłyby być jeszcze większe, ale notowania zaliczyły korektę 19 grudnia po informacji o planowanym zakupie ponad 20 proc. akcji jednej z największych polskich spółek informatycznych - Asseco Poland. Było to spore zaskoczenie. Wielu ekspertów liczy na to, że w przyszłości bliższa współpraca obu firm pozytywnie przełoży się na rozwój imperium Solorza.

W trakcie roku Cyfrowy Polsat wyprzedził: LPP, Lotos, mBank i PGE, a dał się wyprzedzić CD Projektowi.

bECVkNwM

Wzrost kursu to efekt pozytywnych efektów praktykowanej od kilku lat strategii. Ta nie tyle idzie w kierunku pozyskiwania nowych klientów, ile zaoferowania większej liczby usług tym, których zdobyć udało się już wcześniej. Z usługi Multiplay korzysta 1,95 mln osób, podczas gdy rok temu - 1,73 mln osób - podano w raporcie za trzeci kwartał.

Przeciętny klient kontraktowy ma już wykupione średnio 2,58 usługi, czyli o 5 proc. więcej rok do roku. Kończą się przy tym pakiety promocyjne i klienci miesięcznie płacą coraz więcej.

Operatorzy telekomunikacyjni generalnie zyskali przy tym sporo na popularności w tym roku. Wystarczy wspomnieć, że spółka Orange Polska warta jest obecnie o 3,15 mld zł więcej niż pod koniec ubiegłego roku, co daje jej czwarte miejsce w rankingu wzrostu. Gdyby nasze zestawienie obejmowało notowane w Polsce spółki zagraniczne, to i zarejestrowany w Luksemburgu Play Communications wyprzedziłby Cyfrowy Polsat we wzroście wartości rynkowej - jest droższy o 3,33 mld zł rok do roku.

Skąd taka popularność telekomunikacji wśród giełdowych inwestorów? Przecież w przyszłym roku czeka ich potężny wydatek na częstotliwości 5G. Szacuje się, że operatorzy będą musieli wydać 4-5 mld zł na licytacji.

No, ale w bieżących wynikach mniej już bolą koszty darmowego dla klientów roamingu międzynarodowego na terenie UE. Spadek strat z tym związanych ma związek z większą liczbą zagranicznych turystów w Polsce oraz z korzystaniem z polskich sieci przez imigrantów z Ukrainy.

Powyżej miliarda złotych wzrostu wartości giełdowej w 2019 roku osiągnęło jedenaście krajowych spółek notowanych na GPW. Są w tym gronie dwa banki: ING BSK i BNP Paribas Polska. Oprócz Dino jest jeszcze jedna sieć detaliczna - LPP. Jest też jeden przedstawiciel państwowych spółek, które niezbyt dobrze sobie w tym roku radziły. To KGHM, którego wartość rynkowa wzrosła o 1,5 mld zł, głównie dzięki korzyściom na słabnącym złotym, ale i poprawie efektów działalności zagranicznych inwestycji. Wynik trzeciego kwartału 2019 był najlepszy od pierwszego kwartału 2017.

W stawce ponad miliardowych wzrostów są jeszcze przedstawiciel budownictwa - Budimex, branży IT - Asseco Poland oraz branży turystycznej - Orbis. To wszystko hity 2019 roku, który był jednak na giełdzie nieudany. Głównie przez zawirowania wokół spółek z państwowym zarządem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECVkNxe
KOMENTARZE
(9)
Programista z...
2 lata temu
Chciałbym chociaż sprzątać w CD Projekt. Albo dokładać papier do drukarek. Tworzyłem aplikacje na Windows Phone, a teraz wyjeżdżam za granicę do fizycznej pracy. Zatrudnicie za czynsz i trochę jedzenia?
?????
2 lata temu
To Play jest zarejestrowany w Luksemburgu?
Lll
2 lata temu
Kilka lat temu nie podobał m;i się, Dziś Nowa realizacja taka sama tandeta,za bardzo sztuczne. '
bECVkNxf
dlugi-gr
2 lata temu
Widać, że państwowe spółki z Wig-20 po okresie kreatywnej księgowości, weszły w okres "chyba trzeba powiedzieć prawdę" i ciągną giełdę w dół.
Kamil
2 lata temu
Polecam serial od Netflixa. Mimo paru minusów jest na prawdę bardzo dobry:)