Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

DNB, PwC: Ponad połowa firm jest przeciwna protekcjonizmowi gosp. państw

0
Podziel się:

Warszawa, 13.02.2019 (ISBnews) - Ponad połowa firm jest przeciwna prowadzeniu gospodarczych polityk protekcjonistycznych przez rządy państwa, wynika z raportu DNB Bank Polska i PwC "Kierunki 2019. Nowe nadzieje, nowe zagrożenia w dobie rosnącego egoizmu gospodarczego. Skutki dla polskiej gospodarki i przedsiębiorstw".

DNB, PwC: Ponad połowa firm jest przeciwna protekcjonizmowi gosp. państw

"Ponad połowa firm nie zgadza się ze stwierdzeniem, że rządy powinny stosować politykę gospodarczą, która chroni rodzimych przedsiębiorców nawet kosztem ograniczenia swobody przepływu towarów, kapitału i przedsiębiorczości" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

"Zaufanie między dotychczasowymi partnerami gospodarczymi spadło. Do najwyraźniejszych sygnałów świadczących o odwrocie od otwartości i integracji należy kryzys migracyjny z 2015 roku, a także Brexit oraz nowa polityka handlowa Stanów Zjednoczonych. Wszystkie te zdarzenia są przejawem rosnącego indywidualizmu lub wręcz egoizmu gospodarczego poszczególnych krajów" - powiedział prezes DNB Bank Polska Artur Tomaszewski, cytowany w materiale.

Z ankiety przeprowadzonej przez DNB i PwC wśród największych polskich firm wynika, że 65,2% badanych nie dostrzega wśród swoich zagranicznych kontrahentów oznak zniechęcenia wobec współpracy z nimi.

"Obszarami najbardziej zagrożonymi ewentualnymi pogłębiającymi się tendencjami izolacjonistycznymi w Polsce będzie przemysł, zwłaszcza branża motoryzacyjna, maszynowa i meblarska, handel hurtowy i detaliczny, transport i gospodarka magazynowa, a także usługi i działalność biznesowa. Jednak egoizm gospodarczy i procesy dezintegracji w dłuższej perspektywie nie będą służyć nikomu. Mogą być szczególnie dotkliwe dla gospodarek, które tak jak Polska, rozwijają się co prawda dynamicznie, ale ciągle pozostają daleko za globalnymi liderami" - ocenił Tomaszewski.

Badanie wykazało, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem rozwoju Europy jest powstanie Unii Europejskiej dwóch prędkości, czego spodziewa się 56,5% badanych.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)