Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego. Rusza nabór wniosków

3
Podziel się

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia w piątek 26 czerwca nabór wniosków do trzech programów dofinansowania zakupu pojazdów elektrycznych. Skorzystać będą mogły zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Do rozdzielenia jest niemal 150 mln zł.

Dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego. Rusza nabór wniosków
Dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego. Rusza nabór wniosków (Pixabay)
bErNuQeZ

Pieniądze będzie można dostać w ramach trzech programów: "Zielony samochód", "eVAN" i "Koliber".

- Wykonujemy pierwszy krok, który być może jest poniżej oczekiwań, być może mógłby być śmielszy, ale mamy nadzieję, że pozwoli nam zebrać doświadczenie w zakresie implementacji programów wsparcia elektromobilności - mówił wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski w trakcie webinaru, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywmnych wspólnie z Funduszem.

- Polska dołączy do państw, które w sposób efektywny wspierają elektromobilność. Czekaliśmy na to wiele miesięcy. Liczymy, że za tym krokiem pójdą kolejne, że to pole doświadczalne, które pokaże, gdzie to wsparcie jeszcze jest potrzebne - dodał dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur.

bErNuQfb

Podkreślił też, że obecnie po polskich drogach jeździ około 6,5 tys. pojazdów w pełni elektrycznych, a potencjał tych trzech uruchamianych właśnie programów to łącznie ok. 4 tys. pojazdów.

Zobacz także: Obejrzyj też: Polacy chętnie inwestują w panele na dachach. "Nadchodzi rewolucja lokalna"

- To pokazuje, jak znacząco może się zwiększyć ten rynek dzięki nim. Liczymy jeszcze na wsparcie w obszarze infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych - zaznaczył Mazur.

bErNuQfh

Kto i na jakie wsparcie może liczyć w ramach poszczególnych programów?

"Zielony samochód" to program dla osób fizycznych, zapewniający dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu osobowego do celów prywatnych. Jego budżet to 37,5 mln zł.

Dotacja może wynieść do 18 750 zł, przy czym nie więcej niż 15 proc. kosztów kwalifikowanych, a cena pojazdu elektrycznego nie może przekroczyć 125 tys. zł. Budżet programu pozwoli na dofinansowanie zakupu minimum 2 tys. elektrycznych aut. - Realnie liczymy na 2,2-2,5 tys. pojazdów - zapowiedział Rafał Kręcisz z NFOŚiGW.

Z kolei program "eVAN" zapewnia dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego dla przedsiębiorców. Jego budżet to 70 mln zł. Dotacja może wynieść do 30 proc. kosztów kwalifikowanych (do 70 tys. zł) na zakup lub leasing pojazdu oraz do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 5 tys. zł na zakup punktu ładowania o mocy do 22kW. Ma to wystarczyć na zakup minimum 1 tys. pojazdów dostawczych.

bErNuQfi

Natomiast program "Koliber" przeznaczony dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców na zakup e-taksówek ma budżet 40 mln zł, co ma pozwolić na zakup/leasing co najmniej 1 tys. elektrycznych taksówek (realnie w ocenie NFOSiGW bliżej 1,2 tys.) i 1 tys. ładowarek domowych typu wall box.

Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotację do 20 proc. kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 25 tys. zł, przy maksymalnym koszcie kwalifikowanym zakupu i montażu punktu ładowania 150 tys. zł) lub pożyczkę na 100 proc. wartości kosztów kwalifikowanych.

Jak przekonuje minister klimatu Michał Kurtyka, to wsparcie pomoże m.in. poprawić jakość powietrza, ograniczyć emisję CO2, a także obniżyć poziom hałasu oraz zużycie energii i paliw w transporcie.

bErNuQfj

Programy "Zielony samochód", "eVAN" i "Koliber" stanowią część większego Planu Zielonych Inwestycji, który oferuje w 2020 r. całkowity dostępny budżet dofinansowania w wysokości ok. 7,8 mld zł, a całkowity wpływ tych programów na gospodarkę to ponad 22 mld zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErNuQfC
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Greg
rok temu
Mam już dość tych elektrycznych aut! Miliony tego tałatajstwa rozjeżdża nasze drogi. Strach wyjść z domu...
icevenus
rok temu
Dlaczego pieniądze z moich podatków idą na dopłaty dla bogatych ? Nikt biedny nie kupi sobie takiego auta. Jeżeli już to dlaczego jest to ograniczone kwotą 150 mln ? Czyli kto pierwszy ten lepszy? A może posłowie zgadali się że wszyscy kupią sobie auta elektryczne w przyszłym miesiącu, a że są za drogie , przegłosowali dotacje . Akurat te 150 mln dla nich wystarczy
icevenus
rok temu
Dlaczego pieniądze z moich podatków idą na dopłaty dla bogatych ? Nikt biedny nie kupi sobie takiego auta. Jeżeli już to dlaczego jest to ograniczone kwotą 150 mln ? Czyli kto pierwszy ten lepszy? A może posłowie zgadali się że wszyscy kupią sobie auta elektryczne w przyszłym miesiącu, a że są za drogie , przegłosowali dotacje . Akurat te 150 mln dla nich wystarczy
bErNuQfD