Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
12.08.2020 09:49

Duża strata Lotosu. Wynik 2 mld zł gorszy niż rok temu

Lotos zanotował 1,39 mld zł straty netto w pierwszym półroczu 2020 roku, podczas gdy rok wcześniej miał 673 mln zł zysku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Duża strata Lotosu. Wynik w pierwszym półroczu 2 mld zł gorszy niż rok temu

Strata operacyjna była jeszcze większa i wyniosła 1,6 mld zł wobec 1 mld zł zysku operacyjnego rok temu. Natomiast przychody ze sprzedaży w pierwszym półroczu spady do 10,3 mld zł z 14,4 mld zł w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Lotos podał, że negatywny wpływ na wynik operacyjny miało m.in. znaczne obniżenie się cen ropy naftowej.

Po wybuchu pandemii koronawirusa doszło do załamania cen ropy. Cena surowca na amerykańskiej giełdzie w połowie kwietnia spadła do niewiele ponad 10 dolarów za baryłkę. Obecnie baryłka jest notowana po nieco ponad 40 dolarów, jednak dalej pozostaje znacznie poniżej poziomów z początku roku, kiedy kosztowała około 60 dolarów.

Do Polski może wejść węgierski MOL. "Aktualny szef uchodzi za pozbawionego skrupułów"

Z kolei biorąc pod uwagę tylko drugi kwartał, strata netto Lotosu wyniosła 76 mln zł, podczas gdy w analogicznym kwartale rok temu odnotowano zysk wysokości 500 mln zł. Strata operacyjna wyniosła natomiast 249 mln zł, wobec 659 mln zł rok wcześniej. Z kolei przychody spadły do 4,2 mld zł wobec 7,7 mld zł rok wcześniej.

Lotos wskazuje, że w drugim kwartale spółka działała w środowisku podlegającym dynamicznym zmianom pod wpływem pandemii. W Polsce zmniejszeniu uległo zapotrzebowanie na paliwa, w tym szczególnie w kwietniu na benzyny i olej napędowy na stacjach paliw.

- Naruszona została równowaga i płynność w relacjach międzynarodowej wymiany gospodarczej, w tym towarów i usług oraz znacznemu zmniejszeniu uległo natężenie ruchu osobowego – czytamy w komentarzu zarządu do danych.

- Restrykcjom podlegał transport lotniczy i samochodowy (…). Ich negatywny wpływ na krajowy rynek paliw najdotkliwiej uwidocznił się w II kwartale 2020 roku i wiązał się z wyraźnym spadkiem wolumenów lokowanych w kanale sprzedaży detalicznej w ramach sieci stacji paliw w odniesieniu do benzyn i oleju napędowego – wyjaśnia zarząd.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda, wyniki, lotos
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2020

KarolA miało być tak pięknie, jest ale tylko w chorych umysłach rządzących

12-08-2020

ZawszeŹleZa Tuska cena ON była powyżej 6zł i nikt tak nie ujadał... dziwne.

12-08-2020

dziwne?a ceny paliwa nie są niższe o 30%, pewnie zyskuje na tym rząd i kosi niezłą kasę, kierowcy przecież nie muszą oszczędzać ???

Rozwiń komentarze (10)