Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Duże wahania ceny ropy naftowej. Ostatnie dwa dni były wyjątkowe

3
Podziel się:

Ceny paliw na stacjach w Polsce od dawna są dość stabilne. Zupełnie nie oddaje to sytuacji na rynku ropy naftowej. Po serii silnych spadków, ostatnie dwa dni przyniosły najwyższy wzrost notowań od listopada 2020 roku.

Duże wahania ceny ropy naftowej. Ostatnie dwa dni były wyjątkowe
Ceny ropy w ostatnim czasie podlegają dużym wahaniom (Adobe Stock, Ded Pixto)
bEClhRTp

Tankowanie jest od dłuższego czasu sporym obciążeniem budżetu domowego. Pocieszeniem może być fakt, że ostatnio nastąpiła stabilizacja cen. Są wysokie, ale przestały rosnąć.

Odwrotna sytuacja jest za to na światowych giełdach, gdzie ustalane są rynkowe ceny ropy naftowej. Na przestrzeni ostatniego miesiąca zakres wahań był ponad 10-dolarowy. W USA baryłka kosztowała między 62 i 74 dolary.

W środę rano jest wyceniana na 67,4 dolarów, czyli około 0,4 proc. niżej niż na koniec poprzedniego dnia. Wyhamowała więc ostatnie dwudniowe wzrosty, które okazały się najsilniejsze od listopada 2020 roku - w tym krótkim czasie baryłka ropy zdrożała o ponad 8 proc.

bEClhRTr
Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Z kolei ten silny ruch w górę miał miejsce zaraz po zakończeniu aż 6-dniowej serii ciągłych spadków cen ropy.

bEClhRTx

"Rynki znów niepokoi szybkie rozprzestrzenianie się nowego wariantu Delta koronawirusa, co może wpłynąć negatywnie na popyt na paliwa na świecie. Umacniający się dolar USA, po raz pierwszy od trzech sesji, również wywiera negatywny wpływ w środę na decyzje zakupowe inwestorów na rynkach paliw" - wskazują maklerzy.

Zauważają, że w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie krajów sojuszu OPEC+, czyli największych producentów ropy. Obecna sytuacja na rynkach paliw może skłonić ich do ponownej oceny planu dostarczania co miesiąc na rynki dodatkowych baryłek ropy.

bEClhRTy

- Ceny ropy szybko się odbiły i szybko zakończyły zwyżkę - mówi Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

- Niedawna korekta na rynku paliw była jednak jedną z najbardziej "stromych" w tym roku, podkreślając wpływ wariantu Delta koronawirusa na popyt na ropę - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEClhRTS
giełda
surowce
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Jan
3 tyg. temu
Baryłka 72 dolary cena benzyny około 6 zł 3 lata wcześniej baryłka 150 dolarów benzyna Ok.5 zł to się nazywa złodziejstwo
Już było.
3 tyg. temu
Zamienił stryjek siekierkę na kijek.
Morawiecki.do...
3 tyg. temu
Co robi morawiecki w spr.cen paliw na stacjach? Nic.on jeździ po kraju i wciska kit Polakom w spr.przysxlego nieładu.a ma w nosie obecna inflację.bo dostali podwyżki.zapominajac o budżetówce.co za świństwo zrobiło PiS Polakom? Sami widzicie.rece opadają.polacy powinni ten nierząd wymienić na opozycyjny.czym później tym straty będą jeszcze większe.
bEClhRTT