Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
03.03.2020 15:32

Eurobarometr: 83% Europejczyków chce unijnych regulacji środowiskowych

Zmiany klimatu, rosnąca ilość odpadów, zanieczyszczenie powietrza oraz wód gruntowych - to największe wyzwania środowiskowe, które niepokoją mieszkańców państw Unii Europejskiej. Dla 94% z nich zagadnienia te są ważne, a 83% ankietowanych uważa, że sprawy środowiskowe i klimatyczne powinny być regulowane na poziomie unijnym, wynika z badania Eurobarometr.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Wyniki tego badania nie są dla nas żadną niespodzianką. Dzięki europejskiej zielonej umowie są to obawy obywateli, którymi chcemy się zająć. Zachęca mnie to, aby zobaczyć poparcie za fundamentalne zmiany, które wprowadzimy w naszym społeczeństwie i gospodarce, i że ludzie chcą odegrać aktywną rolę w tej zmianie" - powiedział komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevicius, cytowany w komunikacie.

Badanie Eurobarometr przeprowadzono wśród 27 tys. respondentów w 28 wówczas państwach członkowskich w dniach 6-19 grudnia 2019 r. (Wielka Brytania była jeszcze wówczas w UE). W Polsce badanie objęło ponad 1 tys. osób.

Wśród najważniejszych wyzwań, dotyczących środowiska mieszkańcy państw UE wskazywali (mogli wskazać maksymalnie cztery zagadnienia): zmiany klimatu 53% wskazań, rosnącą ilość odpadów - 46%, zanieczyszczenie powietrza - 46%, zanieczyszczenie morza - 40%, zanieczyszczenie rzek, jezior i wód gruntowych - 38%.

W grupie ankietowanych Polaków wskazania układały się w nieco inny sposób. Nieco mniej ankietowanych Polaków (88%) w stosunku do średniej ze wszystkich państw unijnych deklarowało, że zagadnienia ochrony środowiska są dla nich ważne lub bardzo ważne. Wśród największych wyzwań wymieniali natomiast: zanieczyszczenie powietrza - 58%, rosnącą ilość odpadów - 49% zmianę klimatu oraz zanieczyszczenie wód gruntowych - po 40%. Zanieczyszczenie morza jako wyzwanie środowiskowe traktuje 22% Polaków.

Mieszkańców innych państw Unii Europejskiej martwi przede wszystkim wpływ na środowisko mikroplastików oraz substancji chemicznych, znajdujących się w produktach codziennego użytku. Polaków bardziej niepokoi wpływ substancji chemicznych znajdujących się w produktach na życie i zdrowie. Polacy zwracają też uwagę, że problemy ochrony środowiska mają bezpośredni wpływ na ich życie i zdrowie.

Zdaniem respondentów z państw UE najskuteczniejszym sposobem do uporania się z wyzwaniami środowiskowymi jest m.in.: zmiana sposobu, w jaki konsumujemy, zmiana produkcji i handlu, inwestowanie w badania i rozwój w celu znalezienia nowoczesnych rozwiązań technologicznych, zapewnienie większej ilości informacji na temat segregacji odpadów, zużycia energii.

Respondenci z Polski wskazywali natomiast, że są to: zachęty finansowe dla firm i osób podejmujących działania na rzecz ochrony środowiska, zmiana sposobu, w jaki konsumujemy, zmiana produkcji i handlu, a także wprowadzenie surowszych kar finansowych za naruszenie przepisów, dotyczących środowiska.

W ocenie 70% respondentów z 28 państw Unii Europejskiej, decyzje dotyczące środowiska powinny być podejmowane na szczeblu unijnym. Wśród ankietowanych Polaków uznało tak 58% osób.

"Wśród ponad 27 000 osób, z którymi przeprowadzono wywiady, istnieje zdecydowane poparcie dla środków politycznych mających na celu ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych i śmieci. Ustalenia pokazują również, że obywatele uważają, że produkty powinny być zaprojektowane w sposób ułatwiający recykling tworzyw sztucznych; przemysł i detaliści powinni starać się ograniczyć opakowania plastikowe; należy edukować ludzi w zakresie ograniczania ilości odpadów z tworzyw sztucznych, a władze lokalne powinny zapewnić więcej lepszych miejsc zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych" - napisała Komisja Europejska w komunikacie.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz