Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała 55 grantów, w tym naukowcom z SGGW

0
Podziel się:

Pięćdziesiąt pięć innowacyjnych projektów europejskich otrzymało granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych - Proof of Concept na zbadanie komercyjnego lub społecznego potencjału wyników badań. Znalazł się wśród nich także projekt polskich badaczy, poinformowano. Tegoroczny budżet Proof of Concept wynosi 25 mln euro.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała 55 grantów, w tym naukowcom z SGGW

Granty są częścią unijnego programu badań i innowacji "Horyzont 2020".

Otrzymali je m.in. twórcy przenośnego urządzenia do wykrywania patogenów (PortPath) w próbce wody, w pełni wszczepialnych implantów ślimakowych nowej generacji o niskim zużyciu energii, a także platformy, na której będzie można pobierać i przekazywać dane genetyczne, by mogły być stosowane do badań naukowych, podano w komunikacie.

Jednym z beneficjentów grantu są także naukowcy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), twórcy tzw. "konia trojańskiego" do walki z rakiem, czyli innowacyjnych nanocząstek, w których można umieścić związki (znaczniki magnetyczne, znaczniki fluorescencyjne, lek), które umożliwią zdemaskowanie komórek nowotworowych lub ich zniszczenie od środka. Nanocząstki powstały ze związków biokompatybilnych, tj. tlenku cynku i tlenku cyrkonu, całkowicie bezpiecznych dla organizmu ludzkiego.

Dotacje Proof of Concept (PoC) o wartości 150 tys. euro, przyznawane w na okres 18 miesięcy mogą być przekazane na komercjalizację wyników badań poszukiwanie możliwości biznesowych bądź dodatkowych możliwości w zakresie finansowania, wniosków patentowych, strategii biznesowej lub weryfikacji praktycznej wykonalności i zastosowania koncepcji naukowych.

Granty w tej osłonie konkursu otrzymali naukowcy pracujący w Wielkiej Brytanii (13), w Niemczech (9), w Hiszpanii (5), w Izraelu (5), we Włoszech (4) w Holandii (3), w Szwecji (3), we Francji (3), w Szwajcarii (2), a także w Austrii (1 grant), na Cyprze (1), w Finlandii (1), Luksemburgu (1), Norwegii (1), w Portugalii (1), Turcji (1) i w Polsce (1).

W tym roku zaplanowano trzy odsłony konkursu Proof of Concept. W pierwszej, już rozstrzygniętej złożono 146 wniosków. W drugiej wnioski należy składać na początku maja. Tegoroczny budżet Proof of Concept wynosi 25 mln euro.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych została utworzona przez Unię Europejską w 2007 r., Jest pierwszą europejską organizacją finansującą innowacyjne badania. Oferuje cztery podstawowe programy grantowe: Starting, Consolidator, Advanced i Synergy Grants. Kierowana jest przez niezależny organ zarządzający - radę naukową. Jej budżet na lata 2014-2020 wynosi 13 mld euro i funkcjonuje w ramach programu ,,Horyzont 2020".

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)