Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Stajniak
|
aktualizacja

Fed wywrócił rynek do góry nogami. Dolar zyskał, a straciła giełda i złoto

1
Podziel się:

Od dawna spekulowano, że Fed może zmienić nastawienie w stosunku do polityki monetarnej. Z drugiej strony bazując na poprzednich wypowiedziach oraz danych, mógł czuć się komfortowo z utrzymaniem polityki bez zmian. Fed nie zmienił nic w swojej polityce, ale prognozy makroekonomiczne pokazują, że zmiany nadejdą szybciej, niż ktokolwiek się spodziewał.

Fed wywrócił rynek do góry nogami. Dolar zyskał, a straciła giełda i złoto
Szef Fed Jerome Powell ma w rękach potężne narzędzie - politykę pieniężną (Wikimedia Commons)

Od decyzji Fed dolar jest mocniejszy o około 3 proc., złoto straciło niemal 9 proc., S&P 500 stracił mniej więcej 3 proc., natomiast rentowności obligacji zaskakująco kontynuują spadki i notowane są już blisko poziomu 1,40 proc. - najniżej od marca.

Można wskazać, że dolar jest zdecydowanym wygranym. Sprzyjają mu prognozy aż 2 podwyżek stóp procentowych do 2023 roku oraz techniczne i minimalne podniesienie stopy oprocentowania nadmiernych rezerw (IOER).

Złoto wyraźnie było zmęczone w okolicach 1900 dolarów za uncję, z brakiem nowych kupujących, dlatego reakcja spadkowa jest taka duża. Spadki na Wall Street są widoczne, ale cały czas nie mamy przełamania trendu. Dzieje się tak ze względu na to, że wciąż brak dyskusji o ograniczaniu gigantycznego programu QE. Być może komunikacja nastąpi w trakcie sierpniowego posiedzenia w Jackson Hole. Jeśli nie tam, kolejna okazja nastąpi podczas wrześniowego, "dużego" posiedzenia Fed.

Zobacz także: Płaca minimalna 3 tys. zł. "Solidarność": To za mało

Przy tym wszystkim warto zwrócić uwagę na ogromną przecenę złotego. Co ciekawe jest to zgodne z wakacyjną sezonowością, ale z 2 strony jest to powiązane z tym, że rynki wschodzące nie lubią mocnego dolara amerykańskiego. Po drugie, Rada Polityki Pieniężnej wykluczyła możliwość podwyżek w najbliższym czasie, pomimo szalejącej inflacji.

Obecnie wyraźnie słabszy złoty, wysokie ceny ropy naftowej mogą spowodować, że inflacja wcale nie będzie obniżać się w kolejnych miesiącach, co w jeszcze większym stopniu może wpłynąć na niezadowolenie społeczne oraz dalsze osłabienie złotego. Jak widać niewielkie ruchy po stronie Rezerwy Federalnej mają ogromny wpływ na działanie całego globalnego systemu finansowego.

Wyprzedaż jest widoczna na większości rynków, ale widać, że była ona potrzebna i jest swego rodzaju świeżym oddechem. Wciąż mamy spadające rentowności w USA - owszem wynika to z ogromnego popytu na amerykańskie aktywa w tym momencie, ale z drugiej strony sugeruje również, że na ten moment niewiele zmieniło się w warunkach gospodarczych czy perspektywach monetarnych na najbliższe miesiące.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
komentarze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
xtb
KOMENTARZE
(1)
Mazi
3 lata temu
Artykuł to nieporozumienie. Tyle napisano o skutkach decyzji FED a brak podstawowej, tj. jaką konkretnie i kiedy podjął decyzję.