Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

FPP/CLPE: Według 86% Polaków system kaucyjny trzeba wprowadzić jak najszybciej

0
Podziel się:

Zdecydowana większość (86%) Polaków oczekuje, że rząd wprowadzi system kaucji za opakowania jak najszybciej, wynika z badania przeprowadzonego przez Ibris na zlecenie Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

FPP/CLPE: Według 86% Polaków system kaucyjny trzeba wprowadzić jak najszybciej
(wp.pl)

Zdaniem ekspertów FPP i CALPE, powszechny system kaucyjny powinien być scentralizowany, oparty na niezależnym operatorze zarządzającym, oraz podlegać kontroli publicznej i mieć charakter non-profit, zaś koszty funkcjonowania systemu powinni ponosić producenci, którzy wprowadzają opakowania na rynek.

"Rząd powinien jak najszybciej rozpocząć prace nad wprowadzeniem jednego, powszechnego systemu kaucyjnego w Polsce - zbudowanie efektywnego rozwiązania wymaga współpracy wielu instytucji i podmiotów na działających na rynku. Należy podkreślić, że system przede wszystkim powinien być właściwie zarządzany, mieć charakter niekomercyjny i być finansowany przez producentów napojów. Polacy bardzo pozytywnie odnoszą się do wprowadzenia systemu kaucyjnego i wręcz oczekują, że nastąpi to jak najszybciej. Oczekujemy, że rząd jak najszybciej rozpocznie konsultacje w tej kwestii. To szansa na mniejszą ilość śmieci - w tym w lasach, rzekach i na plażach oraz na budowanie odpowiedzialności ekologicznej wśród Polaków" - powiedziała dyrektor ds. dialogu FPP, ekspert CALPE Sylwia Szczepańska, cytowana w komunikacie.

Polska jeszcze w 2020 roku powinna poddać recyklingowi 50% odpadów komunalnych, czyli około 6 mln ton . Tymczasem poziom przetworzenia sięgał zaledwie 26,1% . Przyczyną takiej sytuacji jest słaby poziom odzysku odpadów i duże obciążenia finansowe gmin, które realizują te zadania. W ramach ROP (rozszerzonej odpowiedzialności producentów) to producenci powinni finansować zbieranie i recykling odpadów po opakowaniach. Ponadto należy wprowadzić jeden powszechny system kaucyjny / depozytowy - czyli kaucję za butelki i puszki metalowe, szklane, oraz plastikowe po napojach. Dzięki temu Polska zmniejszy ilość śmieci, które nie są przetwarzane, przypomniano w materiale.

Jeszcze w tym roku Polska ma obowiązek wdrożyć dyrektywę europejską dotyczącą m.in. rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) za opakowania. Należy rozdzielić dwa strumienie odpadów: opakowania po napojach, dla których ROP powinna być realizowana przez wprowadzenie kaucji zwrotnej (jednego powszechnego systemu kaucyjnego / depozytowego). Drugim strumieniem jest finansowanie przez producentów określonych czynności dotyczących odpadów po opakowaniach w ramach gminnego systemu gospodarowania odpadami z gospodarstw domowych. W obu przypadkach podmiotem odpowiedzialnym i finansującym w ramach ROP powinni być producenci, którzy wprowadzają opakowania na rynek. Obecnie to przede wszystkim mieszkańcy gmin płacą za odbiór i przetwarzanie odpadów.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)