Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fundusze inwestycyjne biją niechlubny rekord. Klienci rzucili się do wypłaty pieniędzy

Zapowiedzi globalnego kryzysu i tąpnięcie na giełdach w pierwszej połowie marca wystraszyły Polaków do tego stopnia, że fundusze inwestycyjne odnotowały rekordowy odpływ pieniędzy. Wypłaty z TFI przewyższyły wpłaty o ponad 20 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr | WP)
TFI zaliczyły rekordowy odpływ środków. (Fot: Guilhem Vellut | DS)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy straszy największą recesją od lat 30-tych XX wieku. Wszystko przez epidemię koronawirusa. W takiej sytuacji każdy stara się chronić swoje oszczędności. Widać to dobrze po statystykach funduszy inwestycyjnych na polskim rynku. Okazuje się, że klienci wypłacili z nich rekordową kwotę.

Tylko w marcu z funduszy inwestycyjnych odpłynęło netto (wpływy minus wypłaty) 20 mld 253 mln zł - wynika z najnowszego raportu Domu Maklerskiego Trigon.

Eksperci wskazują, że to największy odpływ środków w skali miesiąca w historii. Przez ostatnie lata miesięczne zmiany wahały się w przedziale od plus 3 mld do minus 3 mld zł.

(DM Trigon)
(Fot: DM Trigon)

Odpływy pieniędzy klientów odnotowały wszystkie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, bez wyjątku. W sześciu przekroczyły one okrągły miliard złotych. Najgorzej wypadły Pekao i Santander, z których inwestorzy wypłacili po 4 mld zł.

- Główny ciężar umorzeń poniosły fundusze obligacyjne i pieniężne, z których odpłynęło łącznie 18 mld zł. Tym samym fundusze te wymazały dwa lata niemal comiesięcznych napływów - komentuje sytuację Maciej Marcinowski.

Ulga w podatkach, tańsze kredyty. Tak rząd pomaga firmom

Ekspert Trigon DM wskazuje, że zdecydowanie mniejszy odpływ dotknął najbardziej ryzykownych funduszy inwestujących w akcje (trzeba jednak pamiętać, że w akcjach fundusze mają zdecydowanie mniej pieniędzy). Co więcej, klienci bardziej wierzyli w fundusze akcji polskich spółek niż zagranicznych. Mimo tego i tak odpływ z warszawskiej giełdy był spory. Szacuje się go na około 676 mln zł.

Choć z funduszy inwestycyjnych ponad 20 mld zł ubyło, ciągle aktywa TFI można szacować na prawie 239 mld zł. W akcjach polskich spółek jest około 11 mld zł.

(DM Trigon)
(Fot: DM Trigon)

Czterokrotnie więcej pieniędzy jest w funduszach pieniężnych, a więc takich, które stosunkowo najbezpieczniej lokują środki klientów, ale też mają odpowiednio niższy potencjał zysku. Fundusze z tej grupy lokują pieniądze inwestorów m.in. w obligacje skarbowe o krótkim terminie wykupu, certyfikaty depozytowe emitowane przez banki, bony skarbowe lub też obligacje przedsiębiorstw o wysokim ratingu i krótkim terminie wykupu.

Pomijając fundusze aktywów niepublicznych, ciągle u klientów detalicznych prym wiodą fundusze obligacji. Na koniec marca było w nich ulokowane ponad 50 mld zł.

Zdecydowanie najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się strategie inwestowania w akcje małych i średnich spółek oraz surowce.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: fundusze inwestycyjne, tfi, trigon, inwestowanie, akcje, obligacje, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2020

szamcioBardzo dobrze. Nigdy nie wiadomo co temu "państwu" strzeli do lbow. Gotowke trzymać poza bankami. To lakomy kasek dla pisu.

16-04-2020

drobny ciułaczTylko wara mi od naszych dywidend !!! To nie są wasze pieniądze tylko akcjonariuszy w tym drobnych ciułaczy - często oszczędności życia. Gdy bank ma … Czytaj całość

16-04-2020

zyzaI słusznie. TO w końcu są ich pieniądze i mają prawo zrobić z nimi co chcą.

Rozwiń komentarze (39)