Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Gaz-System ma pozwolenie na budowę 3. zbiornika na Terminalu LNG w Świnoujściu

1
Podziel się:

Wojewoda zachodniopomorski wydał spółce Polskie LNG z grupy kapitałowej Gaz-System decyzję o pozwoleniu na budowę zbiornika skroplonego gazu ziemnego o pojemności 180 tys. m3, podał Gaz-System. Nowy zbiornik, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, jest kluczowym elementem II etapu programu rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jego wybudowanie zwiększy możliwości handlowe terminalu oraz poprawi elastyczność pracy całej instalacji.

Gaz-System ma pozwolenie na budowę 3. zbiornika na Terminalu LNG w Świnoujściu
(phxere.com)
bEDoxosB

"Pozwolenie, które otrzymaliśmy, oznacza, że możemy niezwłocznie przystąpić do budowy nowego zbiornika. Drugi etap rozbudowy terminalu jest bowiem realizowany w formule 'zaprojektuj i wybuduj', więc wykonawca przed pozyskaniem zgód administracyjnych prowadził prace projektowe, wybierał podwykonawców i przygotowywał się do rozpoczęcia prac budowlanych" - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie.

Nowy zbiornik będzie miał pojemność większą o 20 tys. m3 od dwóch istniejących, z których każdy ma pojemność 160 tys. m3. W sumie trzy zbiorniki pomieszczą ok. pół miliona m3 skroplonego gazu ziemnego (LNG), podkreślono.

Program rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu składa się z dwóch etapów:

bEDoxosD

o Etap 1 - montaż dwóch dodatkowych regazyfikatorów (SCV);

o Etap 2 - budowa trzeciego zbiornika gazu skroplonego i drugiego nabrzeża dla statków.

"Pierwszy etap rozbudowy jest obecnie w fazie budowlanej. Na terminal dostarczane są kluczowe urządzenia związane z rozbudową i trwają prace montażowe, które zakończą się w grudniu 2021 r. Drugi etap programu rozbudowy terminalu poza budową trzeciego zbiornika obejmuje także wykonanie drugiego nabrzeża dla statków. Zakończenie tego etapu jest zaplanowane planowane na grudzień 2023 roku. Budowa trzeciego zbiornika i nowego nabrzeża do załadunku, rozładunku i przeładunku LNG oraz bunkrowania statków pozwoli zwiększyć elastyczność pracy świnoujskiej instalacji oraz umożliwi uruchomienie nowych usług, na które jest coraz większy popyt na dynamicznie rozwijającym się rynku LNG" - czytamy dalej.

Program rozbudowy Terminalu LNG został uwzględniony na liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej (tzw. lista PCI, ang. Projekty of Common Interest). Rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu jest objęta dofinansowaniem z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Priorytet: VII, Działanie: 7.1 w ramach projektu pod nazwą: "Rozszerzenie funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu".

bEDoxosJ

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

bEDoxote
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
malarz kominó...
7 miesięcy temu
Brawo.Dobra robota