Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gaz-System zakończył pierwszy etap przebudowy gazociągu Goleniów - Police

1
Podziel się

Gaz-System zakończył pierwszy etap przebudowy gazociągu Goleniów - Police, który zakładał realizację przewiertu sterowanego HDD w technologii Intersect pod rzeką Odrą, podała spółka. Drugi etap inwestycji rozpocznie się w 2021 r.

Gaz-System zakończył pierwszy etap przebudowy gazociągu Goleniów - Police
bDAuVvvp

"Na przebudowie gazociągu Goleniów - Police skorzysta gospodarka województwa zachodniopomorskiego. Dodatkowo dzięki takiemu sposobowi przeprowadzenia inwestycji możliwy będzie transport między Świnoujściem a Szczecinem jednostkami śródlądowymi o większym tonażu" - powiedział wiceprezes Gaz-Systemu Krzysztof Jackowski, cytowany w komunikacie.

Gazociąg Goleniów - Police zasila w gaz m.in. miasto Szczecin oraz zakłady chemiczne w Policach. Pierwszy etap inwestycji obejmuje przekroczenie Roztoki Odrzańskiej metodą przejścia podziemnego oraz demontaż dwóch nitek starego gazociągu DN500 i DN400. Podczas tych prac na terenie Roztoki wykonano w listopadzie pierwszy w Polsce przewiert sterowany HDD w technologii Intersect, o długości 1 814 m. Prace z wykorzystaniem tej metody polegały na jednoczesnym wierceniu otworu pilotowego z przeciwległych brzegów rzeki w dwóch kierunkach. Przewiert wraz z wciągnięciem gazociągu wykonywany był od września do listopada.

"Drugi etap inwestycji rozpocznie się w przyszłym roku. Zgodnie z przyjętymi założeniami, na terenie gmin Police oraz Stepnica zostanie ułożony nowy gazociąg o długości 8 km. W tym przypadku także zostanie wykorzystana technologia bezwykopowa. Łącznie wykonane zostaną cztery przewierty o długości od 700 m do 2 000 m. Zakończenie tego etapu planowane jest w 2023 roku" - czytamy dalej.

bDAuVvvr

Zakres prac obejmuje usunięcie ok. 4 km odcinka starego gazociągu, biegnącego przez tereny Rezerwatu Olszanki. Demontaż rury znosi obowiązek utrzymania strefy kontrolowanej dla gazociągu, dlatego nie będzie potrzeby monitorowania i ingerowania w tamtejszą przyrodę. Efektem będzie większy rozwój fauny i flory oraz swobodna migracja zwierząt na terenie rezerwatu, podano także.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

bDAuVvvS
Źródło:
KOMENTARZE
(1)
4744444
2 miesiące temu
8888