Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Getin Bank przymusowo restrukturyzowany. Notowania akcji spółki zostały wstrzymane

19
Podziel się:

Notowania Getin Noble Bank w związku z porannym oświadczeniem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, według którego BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, zostały wstrzymane. W piątek rano spadek rzędu 5 proc. odnotował kurs akcji Getin Holdingu.

Getin Bank przymusowo restrukturyzowany. Notowania akcji spółki zostały wstrzymane
Getin Noble Bank ma około 500 oddziałów w całej Polske (Adobe Stock, Mateusz Szymanski)

Działalność Getin Banku zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych: ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millennium, PKO BP, Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, mBank, Santander Bank Polska.

W związku z tym notowania akcji Getin Noble Banku zostają wstrzymane. Dalej notowany na GPW Getin Holding w piątek rano stracił na otwarcie 5 proc.

O przejęciu Getinu mówiło się o dłuższego czasu

Akcje Getin Noble Bank SA od dłuższego czasu szły w dół, do poziomu 15 gr za jedną akcję na zamknięcie w czwartek, ale momentami jeszcze w 2022 r. po publikacji pozytywnych wyników finansowych za kwartał za jedną akcję płacono nawet 40 gr.

Mający problemy finansowe bank, którego właściciel znalazł się w centrum afery KNF (ówczesny szef KNF miał oferować mu parasol ochronny w zamian za łapówkę), GPW wyceniała znacznie poniżej jego wartości księgowej, co sugeruje, że rynek w dużej mierze wyceniał ryzyko dzisiejszej interwencji BFG.

Symptomy, że przejęcie banku zbliża się wielkimi krokami, były już w lipcu. Przypomnijmy, że rząd zaskoczył opozycję, dorzucając do ustawy o dodatku węglowym przepisy dotyczące prawa bankowego. Dzięki temu rozszerzono uprawnienia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), pod egidą którego prowadzone są przymusowe restrukturyzacje banków zagrożonych upadłością, a także poszerzono katalog podmiotów, które mogą przejmować, o firmy spoza tego sektora. W sejmowych korytarzach, ale również w mediach spekulowano, że rząd szykuje grunt pod przejęcie Getinu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Brawo ten pan
rok temu
Ten artykuł to jakaś pilna nowość z 30 września tego roku?
Jodi
rok temu
Jasnowidz Jackowski mówi ze waluty upadną i by inwestować w złoto wiec dobrze na pewno nie będzie.
nie katolik
rok temu
jak ja pożyczyłam franki z Getin to muszę oddać , ale jak ja pożyczyłam bankowi kupując jego obligacje to bank już nie musi mi oddać, ot pisiorska sprawiedliwość
Midas
rok temu
Polityczne zainteresowanie akcjami Biomed Lublin oznacza ni mniej ni więcej ze niedługo wróci pandemia.
człowiek
rok temu
Akcje nagle przestały istnieć i nie można nawet straty od podatku odpisać - bo bank przestał istnieć... ale kredyty dalej trzeba spłacać mimo że bank nie istnieje... co za kraj... Pis i kolesiostwo robią przekręty na miliony i nic im nie można zrobić... mam nadziej że kiedyś ktoś za to wszystko beknie...