Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|
aktualizacja

Getin Bank przymusowo restrukturyzowany. Notowania akcji spółki zostały wstrzymane

20
Podziel się:

Notowania Getin Noble Bank w związku z porannym oświadczeniem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, według którego BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, zostały wstrzymane. W piątek rano spadek rzędu 5 proc. odnotował kurs akcji Getin Holdingu.

Getin Bank przymusowo restrukturyzowany. Notowania akcji spółki zostały wstrzymane
Getin Noble Bank ma około 500 oddziałów w całej Polske (Adobe Stock, Mateusz Szymanski)

Działalność Getin Banku zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych: ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millennium, PKO BP, Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, mBank, Santander Bank Polska.

W związku z tym notowania akcji Getin Noble Banku zostają wstrzymane. Dalej notowany na GPW Getin Holding w piątek rano stracił na otwarcie 5 proc.

O przejęciu Getinu mówiło się o dłuższego czasu

Akcje Getin Noble Bank SA od dłuższego czasu szły w dół, do poziomu 15 gr za jedną akcję na zamknięcie w czwartek, ale momentami jeszcze w 2022 r. po publikacji pozytywnych wyników finansowych za kwartał za jedną akcję płacono nawet 40 gr.

Mający problemy finansowe bank, którego właściciel znalazł się w centrum afery KNF (ówczesny szef KNF miał oferować mu parasol ochronny w zamian za łapówkę), GPW wyceniała znacznie poniżej jego wartości księgowej, co sugeruje, że rynek w dużej mierze wyceniał ryzyko dzisiejszej interwencji BFG.

Symptomy, że przejęcie banku zbliża się wielkimi krokami, były już w lipcu. Przypomnijmy, że rząd zaskoczył opozycję, dorzucając do ustawy o dodatku węglowym przepisy dotyczące prawa bankowego. Dzięki temu rozszerzono uprawnienia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), pod egidą którego prowadzone są przymusowe restrukturyzacje banków zagrożonych upadłością, a także poszerzono katalog podmiotów, które mogą przejmować, o firmy spoza tego sektora. W sejmowych korytarzach, ale również w mediach spekulowano, że rząd szykuje grunt pod przejęcie Getinu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Brawo ten pan
miesiąc temu
Ten artykuł to jakaś pilna nowość z 30 września tego roku?
Jodi
miesiąc temu
Jasnowidz Jackowski mówi ze waluty upadną i by inwestować w złoto wiec dobrze na pewno nie będzie.
blanka
miesiąc temu
obligacje nie przepadają tylko akcje
nie katolik
2 miesiące temu
jak ja pożyczyłam franki z Getin to muszę oddać , ale jak ja pożyczyłam bankowi kupując jego obligacje to bank już nie musi mi oddać, ot pisiorska sprawiedliwość
Midas
2 miesiące temu
Polityczne zainteresowanie akcjami Biomed Lublin oznacza ni mniej ni więcej ze niedługo wróci pandemia.