Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Getin Noble Bank powiększa straty. Jest ponad pół miliarda złotych na minusie

305
Podziel się:

Getin Noble Bank, należący do biznesmena Leszka Czarneckiego, ciągle nie potrafi wypracować zysku. Czwarty rok z rzędu jest pod kreską. Na dodatek straty są coraz większe. W najnowszym raporcie sięgają prawie 600 mln zł.

Na Getin Noble Bank składa się Getin Bank i Noble Bank.
Na Getin Noble Bank składa się Getin Bank i Noble Bank. (East News, Jan Bielecki/East News)

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w 2019 roku cały sektor bankowy w Polsce wypracował zyski na poziomie 14,68 mld zł. Były o 12,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Niestety pięć banków komercyjnych wykazało straty. Wśród nich znalazł się Getin Noble Bank.

Z rocznego raportu finansowego opublikowanego w piątek wynika, że bank należący do Leszka Czarneckiego miał dokładnie 591,55 mln zł straty. Tym samym odnotował jeszcze gorszy wynik niż rok wcześniej, gdy był na minusie 460,21 mln zł.

Można powiedzieć, że to już standard. Ostatni raz Getin jako grupa kapitałowa mógł pochwalić się zyskiem w 2015 roku. I były to wtedy zaledwie 44 mln zł.

Dlaczego bank nie zarabia? Ciąży mu przede wszystkim przeszłość. Chodzi o kredyty we frankach, których przed laty sporo udzielał. Teraz konieczność zawiązywania rezerw z nimi związanych mocną obciąża wyniki.

Zobacz także: Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję

Tylko w czwartym kwartale 2019 roku Getin musiał utworzyć rezerwy na ryzyko prawne związane z umowami kredytów hipotecznych i mieszkaniowych indeksowanych kursem franka w wysokości 158,2 mln zł.

Dodatkowo rezerwa na koszty związane z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 września 2019 roku - dotyczącym prawa konsumenta do obniżenia kosztu kredytu w przypadku spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie - wyniosła 101,6 mln zł.

Warto zauważyć też spadek wyników banku z tytułu odsetek. W 2019 roku wyniosły 949,79 mln zł wobec 1 207,22 mln zł rok wcześniej. Wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 77 mln zł wobec 125,01 mln zł poprzednio.

Mimo gorszych wyników Getin Noble Bank rośnie. Jego aktywa na koniec 2019 roku były warte 52,83 mld zł. W ciągu 12 miesięcy ich wartość zwiększyła się więc o prawie 3 mld zł.

Nie przekłada się to na wzrost wartości całego biznesu. Z perspektywy notowań giełdowych rynkowa wycena banku Czarneckiego osiąga historyczne minima - wynosi obecnie 235 mln zł. Tymczasem w styczniu sięgała 400 mln zł, a rok temu 800 mln zł.

Jak operacyjnie wygląda Getin Noble Bank?

"W 2019 roku wartość sprzedaży kredytowej osiągnęła poziom 7,3 mld zł. Wśród głównych linii biznesowych można wymienić segment automotive (kredyty samochodowe i leasing) oraz kredyty detaliczne. Bank kontynuuje również politykę selektywnego rozwoju w segmencie biznesowym m.in. poprzez aktywną współpracę z deweloperami na rynku mieszkaniowym. Ponadto bank utrzymał swoją pozycję rynkową w segmencie JST oraz wspólnot mieszkaniowych" - czytamy w komunikacie.

Bank podał, że wypracował wysoką, aż 34-proc. dynamikę wzrostu sprzedaży ROR w stosunku do roku poprzedniego (174 tys. w skali roku). Ponadto, środki zgromadzone na ROR i kontach oszczędnościowych osiągnęły najwyższy w historii banku poziom blisko 46 proc. całej bazy depozytowej. Dodatkowo, w samym czwartym kwartale bank zaoferował klientom blisko 97 tys. nowych kont oszczędnościowych.

- Obecnie naszym priorytetem jest zapewnienie maksymalnej ochrony pracownikom oraz klientom przy jednoczesnym utrzymaniu ciągłości działań operacyjnych. Korzystamy przy tym ze sprawdzonych procedur i mechanizmów zarządczych, które pozwoliły nam na sprawą odpowiedź na wyzwania organizacyjne, przed którymi stanął cały sektor bankowy - komentuje sytuację prezes Getin Noble Banku Artur Klimczak.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(305)
lazy
4 lata temu
jako klient mam nadzieję, że polepszy się sytuacja, bo jakość obsługi jest lepsza, niż w innych bankach
Lolek
4 lata temu
Czarnecki widac swoim podpadl? Dlugo sie artykul utrzymuje. Czyzby przeszedl do obozu rzadzacego?
Damian
4 lata temu
Idea bank i Getin to najlepsze banki. Mają najlepsze oferty. jestem klientem tych banków od lat. No i w oddziałach najlepiej traktują klienta.
Ryszard
4 lata temu
Proszę zwrócić uwagę na oprocentowanie lokat, a okaże się jaki to bank w porównaiu z państwowymi ,znacjonalizowanymi molochami bankowymi.
Happy
4 lata temu
Nie padaj Leszek, bo dobrze na lokatach płacisz.
...
Następna strona