Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Grozi nam jeszcze większy kryzys. Prezes ZBP ostrzega przed skutkami niespłacania kredytów

165
Podziel się:

Obecny kryzys to nie jest najgorsze, co może nas czekać. Jeśli w najbliższych latach będą problemy ze spłacaniem kredytów i nie zmieni się podejście państwa do sektora bankowego, dojdzie do katastrofy - ostrzega prezes ZBP.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz ostrzega.
Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz ostrzega. (East News)

W ciągu dwóch i pół roku sektor bankowy w Polsce może doświadczyć trzykrotnego zwiększenia portfela kredytów nieregularnych - przestrzega prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz. Upraszczając, chodzi o kredyty, z którymi jest problem z terminową spłatą.

- Jeżeli nie zadziałamy wcześniej [....] to nam się może pojawić poza kryzysem sanitarnym, kryzysem ekonomicznym w skali kraju lub w skali niektórych sektorów, kryzys finansowy - wskazuje Pietraszkiewicz.

Jego zdaniem, pojawienie się kryzysu finansowego oznaczałoby gwałtowne pogorszenie sytuacji gospodarczej.

- To byłaby katastrofa, bo kryzys finansowy doprowadziłby w kolejnej odsłonie do jeszcze większego kryzysu gospodarczego, bo kryzys finansowy oznaczałby, że bardzo wiele banków straciłoby w poważnej mierze zdolność do finansowania rozwoju - tłumaczy.

Zobacz także: Osiem godzin w pracy to przeżytek. Kandydat na prezydenta zaskakuje

Przypomina, że ZBP od wielu miesięcy - jeszcze przed pandemią - mówił, że należałoby zmienić politykę regulacyjną i podejście państwa do sektora bankowego. W ocenie szefa ZBP, sektor bankowy już od czterech kwartałów traci powoli zdolność do finansowania rozwoju polskiej gospodarki.

- Stąd mamy dosłownie kilka tygodni na przedyskutowanie spraw i przejście w dobrym stylu do wspierania gospodarki - podkreśla.

Pietraszkiewicz za niezbędne uznaje podjęcie działań, mających na celu ograniczenie liczby nieregularnych kredytów w bankach, by uniknąć ryzyka kryzysu finansowego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(165)
Benek
4 lata temu
taak, zabraknie aktywów na apanaże dla prezesów, taki to będzie wielki kryzys u banksterów
szubienica pl...
4 lata temu
trenerze jarząbek, zgadzam się, ale niech to życie spędza w więzieniu lub wisząc za poślednie ziebro
szyk
4 lata temu
Otoczenie prawne banków jest niewyobrażalne dla innych działów gospodarki . Działania progospodarcze banków są żadne lub minimalne w każdym bądź razie jęki bankowców są zdecydowanie na wyrost . Dotychczasowe 'niejednokrotnie "zbójeckie" metody banków poważnmie zachwiały zaufaniem do nich jako do instytucji , znakomicie zapracowały sobie na utrate wiarygodności .Kiedyś pracownik banku był synonimem osoby godnej szacunku dzisiaj jest synonimem oszusta wykorzystującego swoją przewage negocjacyjną .Żałosne telefony z banku w trakcie pierwszego okresu epidemii z pyatniami jak się czuję ? czy pracownicy w firmie zdrowi ? czy pracują i to nie była troska o mnie i moją firmę .Żałosne ani jednego pytania
Jan
4 lata temu
Nie mam kredytów, nie mam kart, mam zwykłe bezpłatne konto ROR i za nic nie płacę, czy jestem normalny?
JK
4 lata temu
Banksterzy starają się jeszcze bardziej wydoić Polskę i obywateli, złodzieje!!!!
...
Następna strona