Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grozi nam jeszcze większy kryzys. Prezes ZBP ostrzega przed skutkami niespłacania kredytów

Obecny kryzys to nie jest najgorsze, co może nas czekać. Jeśli w najbliższych latach będą problemy ze spłacaniem kredytów i nie zmieni się podejście państwa do sektora bankowego, dojdzie do katastrofy - ostrzega prezes ZBP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz ostrzega.

W ciągu dwóch i pół roku sektor bankowy w Polsce może doświadczyć trzykrotnego zwiększenia portfela kredytów nieregularnych - przestrzega prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz. Upraszczając, chodzi o kredyty, z którymi jest problem z terminową spłatą.

- Jeżeli nie zadziałamy wcześniej [....] to nam się może pojawić poza kryzysem sanitarnym, kryzysem ekonomicznym w skali kraju lub w skali niektórych sektorów, kryzys finansowy - wskazuje Pietraszkiewicz.

Jego zdaniem, pojawienie się kryzysu finansowego oznaczałoby gwałtowne pogorszenie sytuacji gospodarczej.

- To byłaby katastrofa, bo kryzys finansowy doprowadziłby w kolejnej odsłonie do jeszcze większego kryzysu gospodarczego, bo kryzys finansowy oznaczałby, że bardzo wiele banków straciłoby w poważnej mierze zdolność do finansowania rozwoju - tłumaczy.

Osiem godzin w pracy to przeżytek. Kandydat na prezydenta zaskakuje

Przypomina, że ZBP od wielu miesięcy - jeszcze przed pandemią - mówił, że należałoby zmienić politykę regulacyjną i podejście państwa do sektora bankowego. W ocenie szefa ZBP, sektor bankowy już od czterech kwartałów traci powoli zdolność do finansowania rozwoju polskiej gospodarki.

- Stąd mamy dosłownie kilka tygodni na przedyskutowanie spraw i przejście w dobrym stylu do wspierania gospodarki - podkreśla.

Pietraszkiewicz za niezbędne uznaje podjęcie działań, mających na celu ograniczenie liczby nieregularnych kredytów w bankach, by uniknąć ryzyka kryzysu finansowego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, krzysztof pietraszkiewicz, zbp, kredyty, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-06-2020

koziBrednie. Banki w Polsce golą obywateli, zupelnie mi ich nie żal. Patologię systemu i podejście do klienta najlepiej obrazuje kilka wydarzeń … Czytaj całość

25-06-2020

Jarząbek trener 2 kl.Niech żyje nam Prezes Kaczyński 100 lat i jeszcze dłużej.

25-06-2020

agaJeśli ludzie nie mają pieniędzy to trzeba pomóc ludziom a nie bankom. Banki żyją z naszych pieniędzy. Zdaje się, że zapomniały o tym...

Rozwiń komentarze (165)