Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Grozi nam jeszcze większy kryzys. Prezes ZBP ostrzega przed skutkami niespłacania kredytów

165
Podziel się

Obecny kryzys to nie jest najgorsze, co może nas czekać. Jeśli w najbliższych latach będą problemy ze spłacaniem kredytów i nie zmieni się podejście państwa do sektora bankowego, dojdzie do katastrofy - ostrzega prezes ZBP.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz ostrzega.
Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz ostrzega. (East News)
bErGETsR

W ciągu dwóch i pół roku sektor bankowy w Polsce może doświadczyć trzykrotnego zwiększenia portfela kredytów nieregularnych - przestrzega prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz. Upraszczając, chodzi o kredyty, z którymi jest problem z terminową spłatą.

- Jeżeli nie zadziałamy wcześniej [....] to nam się może pojawić poza kryzysem sanitarnym, kryzysem ekonomicznym w skali kraju lub w skali niektórych sektorów, kryzys finansowy - wskazuje Pietraszkiewicz.

bErGETsT

Jego zdaniem, pojawienie się kryzysu finansowego oznaczałoby gwałtowne pogorszenie sytuacji gospodarczej.

- To byłaby katastrofa, bo kryzys finansowy doprowadziłby w kolejnej odsłonie do jeszcze większego kryzysu gospodarczego, bo kryzys finansowy oznaczałby, że bardzo wiele banków straciłoby w poważnej mierze zdolność do finansowania rozwoju - tłumaczy.

Zobacz także: Osiem godzin w pracy to przeżytek. Kandydat na prezydenta zaskakuje

Przypomina, że ZBP od wielu miesięcy - jeszcze przed pandemią - mówił, że należałoby zmienić politykę regulacyjną i podejście państwa do sektora bankowego. W ocenie szefa ZBP, sektor bankowy już od czterech kwartałów traci powoli zdolność do finansowania rozwoju polskiej gospodarki.

bErGETsZ

- Stąd mamy dosłownie kilka tygodni na przedyskutowanie spraw i przejście w dobrym stylu do wspierania gospodarki - podkreśla.

Pietraszkiewicz za niezbędne uznaje podjęcie działań, mających na celu ograniczenie liczby nieregularnych kredytów w bankach, by uniknąć ryzyka kryzysu finansowego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErGETtu
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(165)
Benek
rok temu
taak, zabraknie aktywów na apanaże dla prezesów, taki to będzie wielki kryzys u banksterów
szubienica pl...
rok temu
trenerze jarząbek, zgadzam się, ale niech to życie spędza w więzieniu lub wisząc za poślednie ziebro
szyk
rok temu
Otoczenie prawne banków jest niewyobrażalne dla innych działów gospodarki . Działania progospodarcze banków są żadne lub minimalne w każdym bądź razie jęki bankowców są zdecydowanie na wyrost . Dotychczasowe 'niejednokrotnie "zbójeckie" metody banków poważnmie zachwiały zaufaniem do nich jako do instytucji , znakomicie zapracowały sobie na utrate wiarygodności .Kiedyś pracownik banku był synonimem osoby godnej szacunku dzisiaj jest synonimem oszusta wykorzystującego swoją przewage negocjacyjną .Żałosne telefony z banku w trakcie pierwszego okresu epidemii z pyatniami jak się czuję ? czy pracownicy w firmie zdrowi ? czy pracują i to nie była troska o mnie i moją firmę .Żałosne ani jednego pytania
bErGETtv
Jan
rok temu
Nie mam kredytów, nie mam kart, mam zwykłe bezpłatne konto ROR i za nic nie płacę, czy jestem normalny?
JK
rok temu
Banksterzy starają się jeszcze bardziej wydoić Polskę i obywateli, złodzieje!!!!
...
Następna strona