Notowania

giełda
26.04.2019 12:14

Historyczny rekord Grupy Azoty. Przychody po raz pierwszy powyżej trzech miliardów złotych

Po złym 2018 roku słońce zaświeciło jaśniej nad Grupą Azoty. Pierwszy kwartał zaskoczył rynek o wiele bardziej, niż ubiegły rok rozczarował.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Grupa Azoty cieszy się z taniego gazu

Grupa Azoty odnotowała 323 mln zł skonsolidowanego zysku netto w pierwszym kwartale - podała spółka, prezentując szacunkowe wybrane skonsolidowane wyniki finansowe. To o 98 mln zł więcej (o 44 proc.), niż wynosiła średnia z prognoz analityków zebranych przez PAP. A zarazem o 151 mln zł więcej (o 88 proc.) niż w ubiegłym roku.

Dane podano wcześniej niż planowana publikacja raportu kwartalnego. "Zarząd emitenta uznał informację o wynikach skonsolidowanych za istotną, z uwagi na wyższy poziom wyników finansowych wypracowanych w I kwartale 2019 roku w stosunku do wyników osiąganych przez spółkę w analogicznych okresach trzech lat poprzednich; jednocześnie wyniki odbiegają od oczekiwań rynkowych" - poinformowano w komunikacie.

Zobacz też: Nadchodzi złota era gazu. To będzie najważniejsze paliwo dla zielonej gospodarki

Przychody wyniosły 3 365 mln zł w porównaniu do 2 497 mln zł rok wcześniej. To historyczny rekord. Nigdy wcześniej Grupie Azoty nie udało się przekroczyć 3 mld zł kwartalnej sprzedaży.

Zaprezentowane wielkości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie - asekuruje się spółka. Publikacja skonsolidowanego raportu za pierwszy kwartał nastąpi dopiero 23 maja 2019 roku.

Dane były tym bardziej zaskoczeniem, że ubiegły rok był słaby w wykonaniu holdingu. Grupa Azoty wykazywała kwartał po kwartale wyniki dużo gorsze rok do roku i dużo gorsze od oczekiwań analityków. W drugim i trzecim kwartale były nawet straty spowodowane zbyt wysokimi cenami gazu. W rezultacie notowania spadały. Teraz jest inaczej, dlatego kurs akcji skoczył o 9 proc. w piątek.

Ewidentnie spółce pomogła pogoda. Ciepła zima to główny powód spadku kosztów gazu, czyli głównego surowca Grupy Azoty. Od grudnia cena spadła o prawie połowę.

Cena gazu spada, a cena nawozów w Europie systematycznie idzie w górę - wskazali dwa miesiace temu analitycy BDM. Analitycy DM BOŚ sugerowali, że dodatkowo importerzy nawozów przenieśli się na inne europejskie rynki, czyli zrobiło się więcej miejsca dla krajowego producenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, grupa azoty, wiadomości, att, ceny gazu, wyniki 2019, wyniki kwartalne
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-04-2019

KazikCzyli mamy początek kolejnych podwyżek , bo rolnicy którzy kupią te nawozy będą musieli podnieść swoje ceny, a jak nie to wyjdą na ulicę. Ale Pis to … Czytaj całość

26-04-2019

bogdanBrawo PiS to musi pozostać polskie.

26-04-2019

FilipA to wszystko wsiąka w glebę i spływa rzekami do bałtyku.

Rozwiń komentarze (7)