Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Historyczny rekord Grupy Azoty. Przychody po raz pierwszy powyżej trzech miliardów złotych

7
Podziel się:

Po złym 2018 roku słońce zaświeciło jaśniej nad Grupą Azoty. Pierwszy kwartał zaskoczył rynek o wiele bardziej, niż ubiegły rok rozczarował.

Grupa Azoty cieszy się z taniego gazu
Grupa Azoty cieszy się z taniego gazu (Materiały prasowe)
bEUYHWet

Grupa Azoty odnotowała 323 mln zł skonsolidowanego zysku netto w pierwszym kwartale - podała spółka, prezentując szacunkowe wybrane skonsolidowane wyniki finansowe. To o 98 mln zł więcej (o 44 proc.), niż wynosiła średnia z prognoz analityków zebranych przez PAP. A zarazem o 151 mln zł więcej (o 88 proc.) niż w ubiegłym roku.

Dane podano wcześniej niż planowana publikacja raportu kwartalnego. "Zarząd emitenta uznał informację o wynikach skonsolidowanych za istotną, z uwagi na wyższy poziom wyników finansowych wypracowanych w I kwartale 2019 roku w stosunku do wyników osiąganych przez spółkę w analogicznych okresach trzech lat poprzednich; jednocześnie wyniki odbiegają od oczekiwań rynkowych" - poinformowano w komunikacie.

Zobacz też: Nadchodzi złota era gazu. To będzie najważniejsze paliwo dla zielonej gospodarki

bEUYHWev

Przychody wyniosły 3 365 mln zł w porównaniu do 2 497 mln zł rok wcześniej. To historyczny rekord. Nigdy wcześniej Grupie Azoty nie udało się przekroczyć 3 mld zł kwartalnej sprzedaży.

Zaprezentowane wielkości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie - asekuruje się spółka. Publikacja skonsolidowanego raportu za pierwszy kwartał nastąpi dopiero 23 maja 2019 roku.

bEUYHWeB

Dane były tym bardziej zaskoczeniem, że ubiegły rok był słaby w wykonaniu holdingu. Grupa Azoty wykazywała kwartał po kwartale wyniki dużo gorsze rok do roku i dużo gorsze od oczekiwań analityków. W drugim i trzecim kwartale były nawet straty spowodowane zbyt wysokimi cenami gazu. W rezultacie notowania spadały. Teraz jest inaczej, dlatego kurs akcji skoczył o 9 proc. w piątek.

Ewidentnie spółce pomogła pogoda. Ciepła zima to główny powód spadku kosztów gazu, czyli głównego surowca Grupy Azoty. Od grudnia cena spadła o prawie połowę.

Cena gazu spada, a cena nawozów w Europie systematycznie idzie w górę - wskazali dwa miesiace temu analitycy BDM. Analitycy DM BOŚ sugerowali, że dodatkowo importerzy nawozów przenieśli się na inne europejskie rynki, czyli zrobiło się więcej miejsca dla krajowego producenta.

bEUYHWeC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUYHWeW
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Marek
2 lata temu
Juncker publicznie wyśmiał Tuska. Wyśmiał go przed kamerami!
bogdan
3 lata temu
Brawo PiS to musi pozostać polskie.
no i mamy kom...
3 lata temu
wszelakim sposobem .....wykorzystywanie malutkich ....tani gaz jest i był od Rosji ...wiedzą wszyscy a oni tak nas traktują ...
bEUYHWeX
Kazik
3 lata temu
Czyli mamy początek kolejnych podwyżek , bo rolnicy którzy kupią te nawozy będą musieli podnieść swoje ceny, a jak nie to wyjdą na ulicę. Ale Pis to g..@@@o obchodzi, bo oni żyją i rządzą dzięki przychodom z podatków. Gaz tani , ale nawozy drogie. Paliwo drogie, pomimo że ropa jest bardzo tania. Ci ludzie to neptycy ekonomiczni .
Filip
3 lata temu
A to wszystko wsiąka w glebę i spływa rzekami do bałtyku.