Notowania

h&m
17.03.2019 10:30

H&M kontra Zara. Wyścig za 4 mld złotych

Druga największa na świecie sieć odzieżowa H&M rozczarowała inwestorów. Choć może się pochwalić rosnącą sprzedażą, niepokoją niskie marże. Szwedzka firma obcięła ceny w okresie świątecznym, by rywalizować z Zarą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Po informacjach o sprzedaży ubrań akcje H&M spadają. (Fot: Stanisław Kowalczuk)

Blisko 5 proc. tracą na wartości akcje szwedzkiej grupy H&M. To oznacza spadek wartości firmy o około 10 mld szwedzkich koron, co daje około 4 mld zł. Wyprzedażą akcji reagują inwestorzy na najnowsze informacje o wynikach sprzedażowych za ostatnie trzy miesiące.

Mogłoby się wydawać, że nie ma powodów do narzekań. W końcu spółka pochwaliła się, że licząc w walutach lokalnych sprzedała na całym świecie ubrania w kwocie o 4 proc. większej niż rok wcześniej. Mowa o niecałych 5 mld euro. O ponad 20 proc. lepiej sprzedają się ciuchy przez internet, a prezes Karl-Johan Persson chwali nową kolekcję.

Inwestorzy mają jednak wątpliwości co do skuteczności restrukturyzacji firmy, która m.in. zmianami w zakresie logistyki czy rozwojem e-commerce generuje dodatkowe koszty, a spodziewane efekty wydają się być niezadowalające. Chodzi przede wszystkim o zysk, jaki z każdego euro, korony czy złotówki zarabia firma na czysto.

Jak rozpoznać niemarkową odzież?

Tym bardziej, że konkurenci (głównie Zara, która jest numerem jeden) rozpychają się łokciami na rynku, wymuszając na H&M obniżki cen. Tak było w okresie świątecznym, co odbiło się i będzie skutkować w kolejnych kwartałach niższymi marżami ze sprzedaży.

- Widać pewne postępy H&M i niektóre zmiany będą pozytywnie wpływać na wyniki, ale oczekiwania były większe - komentuje Richard Chamberlain, analityk RBC. Ekspert cytowany przez agencję Reuters podkreśla, że w salonach otwartych co najmniej rok wzrost sprzedaży jest bardzo niesatysfakcjonujący.

Ekspert zwraca też uwagę na problemy z odzieżą leżącą w magazynach, które się przepełniają. Oczekuje, że zatowarowanie będzie wyglądać lepiej, gdy wejdą kolejne, nowe kolekcje.

Trudno powiedzieć jak wyglądają wyniki H&M w Polsce. Na szczegóły trzeba będzie poczekać do 29 marca. Wtedy zaplanowana jest publikacja pełnego raportu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: h&m, ubrania, wyniki, odzież, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-03-2019

SweterekUbrania w sklepach H&M to totalna Chińska tandeta. Krzywe szwy, ciągnące się nitki, materiały najgorszej jakości. Takie Same ciuchy a nawet lepsze … Czytaj całość

15-03-2019

TorpedowacGdzie produkowana jest ta matkowa odziez czy aby nie e Chinach , Bangladeszu gdzie do pracy zatrudnia sie dzieci gdzie pracuje za tzw.miske ryżu po … Czytaj całość

15-03-2019

B.Kiedyś (lata 1990-te) H&M było lepsze. Kupowałam wówczas w Szwecji te ciuchy i naprawdę były lepsze! Podobnie KappAhl. Przez tandetę zjechali.

Rozwiń komentarze (34)