Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ICEYE ma 87 mln USD finansowania, rozpocznie produkcję satelitów w USA

1
Podziel się:

ICEYE - polsko-fiński lider w dziedzinie satelitarnych zobrazowań radarowych (SAR) - ogłosił zamknięcie trzeciej serii finansowania w wysokości 87 mln USD, podała spółka.

ICEYE ma 87 mln USD finansowania, rozpocznie produkcję satelitów w USA

"ICEYE zamierza wykorzystać środki pozyskane podczas ostatniej rundy finansowania do dalszego rozwoju swojej konstelacji. Plany firmy obejmują wyniesienie nowych satelitów i zwiększenie dostępności danych dla klientów z całego świata poprzez uruchomienie obsługi klientów w trybie 24/7. Ponadto, firma planuje dalszy rozwój swoich zdolności obrazowania Ziemi oraz rozpoczęcie produkcji satelitów w Stanach Zjednoczonych. Wysokość finansowania jest znaczne większa niż wcześniej planowano. Jest to szczególnie istotne w świetle zawirowań ekonomicznych w 2020 r. Pozyskane finansowanie jest oznaką zaufania dla ICEYE ze strony inwestorów. Potwierdza, że przyjęty model biznesowy i operacyjny jest poprawny oraz to, że firma rozwija się w kierunku dalszej ekspansji na całym świecie" - czytamy w komunikacie.

Finansowanie ICEYE w ramach serii C obejmuje udział instytucji, które już wcześniej zainwestowały w firmę: True Ventures, OTB Ventures, Finnish Industry Investment (Tesi), Draper Esprit, DNX Ventures, Draper Associates, Seraphim Capital, Promus Ventures i Space Angels. W najnowszej rundzie finansowania uczestniczyli także New Space Capital i Luxembourg Future Fund. Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF) uczestniczył zarówno jako doradca Luxembourg Future Fund oraz jako inwestor w ramach programu InnovFin For Equity (IFE), wspieranego przez Komisję Europejską. Ponadto, znacząca część finansowania ze strony Finnish Industry Investment (Tesi) jest wspierana przez Europejski Bank Inwestycyjny, w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, będącego trzonem Planu Inwestycyjnego dla Europy. Jednocześnie z finansowaniem serii C na rzecz ICEYE, OTB Ventures ogłosił dziś start dedykowanego programu wsparcia wiodących europejskich technologii kosmicznych - OTB Space Program I - wspierany przez
Europejski Bank Inwestycyjny i Komisję Europejską w ramach programu InnovFin for Equity, wymieniono w informacji.

"ICEYE umożliwia rozwiązywanie problemów, które wpływają na życie milionów ludzi na całym świecie. Wśród klientów, nasz zespół wypracował sobie opinię dostarczających usługi z niespotykaną szybkością i jakością. Jesteśmy z tego faktu bardzo dumni i zamierzamy tę opinię utrzymać. Ta runda finansowania zapewni nam możliwość rozbudowania konstelacji, która w 2021 r. będzie liczyć nie mniej niż 12 satelitów. W ten sposób zagwarantujemy rewizytę dla każdego miejsca na Ziemi minimum cztery razy dziennie" - powiedział CEO i współtwórca ICEYE Rafał Modrzewski, cytowany w komunikacie.

"Dotychczas, ICEYE z powodzeniem umieścił na orbicie 5 misji satelitarnych. Pierwszy satelita wystrzelony w styczniu 2018 r, był jednocześnie pierwszym małym satelitą na świecie wyposażonym w radar z syntetyczną aperturą (SAR). Tylko w tym roku, firma planuje wyniesienie na orbitę 4 nowych satelitów, a w 2021 r. nie mniej niż 8 kolejnych. W ten sposób firma rozwinie obecne możliwości swojej konstelacji, oferując unikalne rozwiązania na skalę światową. Łączna wartość wszystkich środków pozyskanych dotychczas przez ICEYE wynosi 152 miliony USD" - czytamy dalej.

ICEYE samodzielnie projektuje i produkuje swoje satelity, jednocześnie jest ich operatorem. Obecnie, czas niezbędny do produkcji pojedynczego satelity został przez firmę zredukowany do kilku miesięcy. Od udanego startu pierwszego satelity w 2018 r, firma z powodzeniem dostarcza satelitarne zobrazowania radarowe dla klientów na całym świecie. W tym czasie, zespół ICEYE opracował wiele nowatorskich rozwiązań na rynku małych satelitów, takich jak: zobrazowania o rozdzielczości 25 cm czy SAR Video, wymieniono w informacji.

Niedawno firma zademonstrowała także możliwość dostawy zobrazowania satelitarnego do klienta, w rekordowym czasie wynoszącym 5 minut od rozpoczęcia transferu zobrazowania na Ziemię. Czas ten uwzględnia proces przetwarzania surowych danych do standardowego formatu danych SAR.

Wiele kluczowych obszarów działalności ICEYE jest realizowanych w Polsce. Liczący ponad 40 osób zespół ICEYE Polska tworzy Laboratoria Inżynierii Kosmicznej, Centrum Operacji Satelitarnych oraz Centrum Wsparcia Klienta. Planowana obsługa klientów w trybie 24/7 będzie realizowana przez ICEYE Polska. Ponadto, polscy inżynierowie odgrywają istotną rolę w procesie produkcji kluczowych systemów satelitów ICEYE. Obecna infrastruktura oraz kompetencje ICEYE Polska umożliwiają prowadzenie procesu produkcji satelitów na terenie kraju, zaznaczono w informacji.

"Cieszymy się, że jesteśmy jednym z kluczowych inwestorów w ostatniej rundzie finansowania ICEYE. Jesteśmy podekscytowani mogąc współtworzyć firmę, która regularnie udowadnia, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych i potrafi sięgać gwiazd" - powiedział współzałożyciel i partner zarządzający w OTB Ventures Adam Niewiński.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Dom
4 lata temu
Może zaczną nimi wysyłać członków PiS do kolonizacji Marsa .Pozdrawiam