Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Idea Bank wychodzi na prostą. Straty zredukował o 98 procent

10
Podziel się

Idea Bank drugi rok z rzędu kończy bez zysku, ale tym razem bardzo mocno zredukował straty i wygląda na to, że wychodzi na prostą. "To był rok największych wyzwań. Jesteśmy dziś w zupełnie innym miejscu" - podkreśla prezes Jerzy Pruski.

Idea Bank podsumował wyniki 2019 roku.
Idea Bank podsumował wyniki 2019 roku. (East News, Michal Wozniak/East News)
bDZqBFnp

Idea Bank podsumował 2019 rok. Z opublikowanego w czwartek sprawozdania finansowego wynika, że zakończył rok z ponad 37 mln zł straty. Biorąc pod uwagę, że poprzednio był na minusie 1 mld 910 mln zł jest to więc wyraźny progres. Straty zredukował o 98 proc.

"Na tak znaczącą różnicę pomiędzy osiągniętym wynikami ostatnich latach miały wpływ przede wszystkim niższe odpisy z tytułu utraty wartości kredytów i pożyczek, niższe koszty prowizyjne oraz niższe pozostałe koszty operacyjne" - czytamy w komunikacie banku.

bDZqBFnr

Jest szansa, że po ogromnych problemach banku uda mu się wrócić do wypracowywania regularnych zysków? Zarząd wskazuje, że już to się dzieje. "W czwartym kwartale 2019 Idea Bank kontynuował program autosanacji, dzięki czemu kolejny raz (trzeci z rzędu - przyp. red.) zanotował zysk zarówno na poziomie skonsolidowanym - w wysokości 30,3 mln zł, jak i jednostkowym - na poziomie 5,5 mln zł".

Zobacz także: Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

- To był rok największych wyzwań w historii Idea Banku. Jesteśmy dziś w zupełnie innym miejscu niż w momencie ogłaszania wyników za 2018 rok - komentuje sytuację prezes Jerzy Pruski. - Po niespełna roku działań autosanacyjnych mogę stwierdzić z całą pewnością, że idziemy w dobrym kierunku i mamy na koncie wyraźne, niezaprzeczalne sukcesy.

bDZqBFnx

W 2019 roku bank przeprowadził kompleksową restrukturyzację, która obejmowała głębokie oszczędności w kosztach działania. Skutki tych decyzji w 2020 roku są szacowane na 100 mln zł.

Zmienił też model zarządzania ryzykiem kredytowym, co przełożyło się na bardziej selektywną sprzedaż produktów. Przypomnijmy, że jednym z problemów Idea Banku była sprzedaż feralnych obligacji GetBacku, na których wielu klientów straciło pieniądze.

Bank w ramach oszczędności uszczuplił też kadrę. Od momentu ogłoszenia planu zwolnień grupowych w czerwcu 2019 roku stan zatrudnienia sukcesywnie się zmniejszał. Do końca grudnia ubyło 560 pracowników w stosunku do końca maja 2019, z czego 261 pracowników otrzymało wypowiedzenia z przyczyn niedotyczących pracownika.

bDZqBFny

Mimo poprawy wyników i realizacji planu restrukturyzacji inwestorzy giełdowi ciągle sceptycznie patrzą na akcje Idea Banku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ich wartość spadła o prawie 70 proc. Oczywiście częściowo wynika to z pogorszenia nastrojów na rynkach w związku z epidemią koronawirusa, ale w trendzie spadkowym notowania są znacznie dłużej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDZqBFnz

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDZqBFnS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(10)
jaan
10 miesięcy temu
Idea Bank ma najlepsze lokaty ze wszystkich polskich bankow, na dodatek gdyby nie to inne banki wobec braku konkurencji jeszcze bardziej obnizyly swoje i tak nizsze oprocentowanie. Jak ktos potrafi czytac umowy ze zrozumieniem, potrafi madrze oszczedzac i nie pakowac sie w ryzykowne niepewne instrumenty finansowe to Idea Bank jest idealny. W moim miescie nie ma siedziby tego banku ale nie przeszkadza mi to zeby korzystac w pelni z jego uslug i w dodatku bezplatnie! Dla mnie Idea Bank jest najlepszy! A dla tych co narzekaja to tylko przypomne ile ten bank stracil na tych ktorzy pobrali pozyczki i ich nie spalcali...?! Ludzie w tym banku chcieli pomoc nierzetelnym "przedsiebiorcom" i na tym tylko stracili!
ttwwt
rok temu
widze ze pracownicy idea dostali polecenia od gory by sie tu udzielac. trzeba byc chorym na umysle by traktowac powaznie takie prognozy dla grupy getina
edzia
rok temu
Od biznesów Pana Czarneckiego jak najdalej zawsze gdzieś pod spodem czai się haczyk jak klienta nabić w butelkę. cwaniackie biznesy dziwne bardzo
bDZqBFnT
Nicki nick
rok temu
Ha ha Ha komentarze w stylu typowym dla akcji śmieciowych - koniec coraz bliżej.
fd
rok temu
Ilu tu pisowskich troli to w glowie sie nie miesci. Tylko czekaja na nowy artykul i cyk od razu jaki to prezio wielki.