Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Idea Bank wychodzi na prostą. Straty zredukował o 98 procent

Idea Bank drugi rok z rzędu kończy bez zysku, ale tym razem bardzo mocno zredukował straty i wygląda na to, że wychodzi na prostą. "To był rok największych wyzwań. Jesteśmy dziś w zupełnie innym miejscu" - podkreśla prezes Jerzy Pruski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Idea Bank podsumował wyniki 2019 roku. (Fot: Michal Wozniak/East News)

Idea Bank podsumował 2019 rok. Z opublikowanego w czwartek sprawozdania finansowego wynika, że zakończył rok z ponad 37 mln zł straty. Biorąc pod uwagę, że poprzednio był na minusie 1 mld 910 mln zł jest to więc wyraźny progres. Straty zredukował o 98 proc.

"Na tak znaczącą różnicę pomiędzy osiągniętym wynikami ostatnich latach miały wpływ przede wszystkim niższe odpisy z tytułu utraty wartości kredytów i pożyczek, niższe koszty prowizyjne oraz niższe pozostałe koszty operacyjne" - czytamy w komunikacie banku.

Jest szansa, że po ogromnych problemach banku uda mu się wrócić do wypracowywania regularnych zysków? Zarząd wskazuje, że już to się dzieje. "W czwartym kwartale 2019 Idea Bank kontynuował program autosanacji, dzięki czemu kolejny raz (trzeci z rzędu - przyp. red.) zanotował zysk zarówno na poziomie skonsolidowanym - w wysokości 30,3 mln zł, jak i jednostkowym - na poziomie 5,5 mln zł".

Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

- To był rok największych wyzwań w historii Idea Banku. Jesteśmy dziś w zupełnie innym miejscu niż w momencie ogłaszania wyników za 2018 rok - komentuje sytuację prezes Jerzy Pruski. - Po niespełna roku działań autosanacyjnych mogę stwierdzić z całą pewnością, że idziemy w dobrym kierunku i mamy na koncie wyraźne, niezaprzeczalne sukcesy.

W 2019 roku bank przeprowadził kompleksową restrukturyzację, która obejmowała głębokie oszczędności w kosztach działania. Skutki tych decyzji w 2020 roku są szacowane na 100 mln zł.

Zmienił też model zarządzania ryzykiem kredytowym, co przełożyło się na bardziej selektywną sprzedaż produktów. Przypomnijmy, że jednym z problemów Idea Banku była sprzedaż feralnych obligacji GetBacku, na których wielu klientów straciło pieniądze.

Bank w ramach oszczędności uszczuplił też kadrę. Od momentu ogłoszenia planu zwolnień grupowych w czerwcu 2019 roku stan zatrudnienia sukcesywnie się zmniejszał. Do końca grudnia ubyło 560 pracowników w stosunku do końca maja 2019, z czego 261 pracowników otrzymało wypowiedzenia z przyczyn niedotyczących pracownika.

Mimo poprawy wyników i realizacji planu restrukturyzacji inwestorzy giełdowi ciągle sceptycznie patrzą na akcje Idea Banku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ich wartość spadła o prawie 70 proc. Oczywiście częściowo wynika to z pogorszenia nastrojów na rynkach w związku z epidemią koronawirusa, ale w trendzie spadkowym notowania są znacznie dłużej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2020

Mandarynka01Odzyskani stabilności trwa, tu mamy kolejne potwierdzenie że wszystko idzie w obrym kierunku. A to jest najważniejsze, brawa dla prezesa za obranie … Czytaj całość

19-03-2020

RubinWwaProgram autosanacji działa, ostatni kwartał bardzo ładny – jużkolejny na plusie

19-03-2020

abracadaverTrzeci kwartał na plus, czwarty kwartał na plus, teraz ciężkie czasy, ale pierwszy też będzie na plus. To dobrze, dla całego sektora bankowego.

Rozwiń komentarze (9)