Notowania

idea bank
19.06.2019 12:21

Idea Bank zaczyna restrukturyzację. Zwolni nawet połowę pracowników

Problemy finansowe Idea Banku wymusiły poważne zmiany. Właśnie rusza restrukturyzacja. Efektem będą m.in. zwolnienia grupowe, które pozwolą zaoszczędzić bankowi około 50 mln zł rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
W pół roku pracę w Idea Banku może stracić nawet 750 osób.

Idea Bank od 2018 roku ma poważne problemy. Duży cios wizerunkowy, jakim była sprzedaż trefnych obligacji GetBacku i utrata płynności skutkowały m.in. stratami finansowymi. Cały ubiegły rok bank skończył prawie 2 mld zł na minusie. Pierwsze trzy miesiące tego roku to kolejne 81 mln zł straty.

Jedną z opcji naprawy sytuacji miało być połączenie z Getin Noble Bankiem, ale Komisja Nadzoru Finansowego nie zgodziła się na taki ruch. Getin również ma swoje problemy. Konieczna stała się więc poważna restrukturyzacja biznesu. Była zapowiada już wcześniej, ale teraz władze banku oficjalnie ogłosiły start całego procesu.

Ekspert o sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha"

Jednym z elementów są zwolnienia grupowe. Pracę w ciągu kolejnych sześciu miesięcy może stracić nawet 750 pracowników wszystkich szczebli, czyli blisko połowa załogi. Bank szacuje, że pozwoli to na oszczędności rzędu 50 mln zł rocznie.

- W istniejących uwarunkowaniach, niezbędne jest znaczne i szybkie ograniczenie sumy bilansowej, co pozwoli na poprawę wskaźników kapitałowych w krótkim okresie. Niestety, odbudowa rentowności wymaga także głębokiej redukcji kosztów działania, w tym kosztów osobowych - komentuje Jerzy Pruski, prezes Idea Banku.

- Nikt z obecnie pracujących w Idea Banku nie jest winien jego obecnej sytuacji. Jednak bagaż przeszłości okazał się zbyt duży, by proces uzdrawiania mógł przebiec bez znacznych redukcji kosztowych, w tym zwolnień grupowych. Po prostu nie ma alternatywy dla ścieżki, na którą dzisiaj wchodzimy - podkreśla.

Proces zwolnień grupowych zostanie przeprowadzony do końca 2019 roku, zgodnie z zasadami wynikającymi z obowiązujących przepisów prawa, z uwzględnieniem należnych odpraw. Pracownicy, którzy zostaną objęci tym procesem, mają otrzymać wsparcie. W tym celu zostanie uruchomiony program, obejmujący między innymi doradztwo zawodowe, warsztaty oraz pomoc w poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia.

Jak przekonują władze banku, w wyniku restrukturyzacji ma powstać nowa instytucja. Zgodnie z zapowiedziami, działalność biznesowa będzie docelowo skupiała się na budowaniu oferty dla klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów detalicznych.

Wcześniej prezes Pruski wskazywał, że Idea Bank skupi się na dwóch najbardziej rentownych segmentach biznesu, czyli leasingu oraz kredytach, choć już w nieco mniejszej skali. Pozostanie również aktywny na rynku depozytów, ale w mocno ograniczonym zakresie, głównie w kanale internetowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: idea bank, restrukturyzacja, finanse, zwolnienia, bankowość, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-06-2019

żubrto słabybank, powinni od dawna go zlikwidować

19-06-2019

juzekprzychodzi Pan z Idea Banku do normalnego banku - kto go przyjmie do pracy w normalnym banku?

19-06-2019

aaa50% załogi to faktycznie czyszczenie w banku pod sprzedaż lub kontrolowaną upadłość.

Rozwiń komentarze (16)