Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Idea Bank zaczyna restrukturyzację. Zwolni nawet połowę pracowników

15
Podziel się:

Problemy finansowe Idea Banku wymusiły poważne zmiany. Właśnie rusza restrukturyzacja. Efektem będą m.in. zwolnienia grupowe, które pozwolą zaoszczędzić bankowi około 50 mln zł rocznie.

W pół roku pracę w Idea Banku może stracić nawet 750 osób.
W pół roku pracę w Idea Banku może stracić nawet 750 osób. (123RF)

Idea Bank od 2018 roku ma poważne problemy. Duży cios wizerunkowy, jakim była sprzedaż trefnych obligacji GetBacku i utrata płynności skutkowały m.in. stratami finansowymi. Cały ubiegły rok bank skończył prawie 2 mld zł na minusie. Pierwsze trzy miesiące tego roku to kolejne 81 mln zł straty.

Jedną z opcji naprawy sytuacji miało być połączenie z Getin Noble Bankiem, ale Komisja Nadzoru Finansowego nie zgodziła się na taki ruch. Getin również ma swoje problemy. Konieczna stała się więc poważna restrukturyzacja biznesu. Była zapowiada już wcześniej, ale teraz władze banku oficjalnie ogłosiły start całego procesu.

Zobacz także: Ekspert o sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha"

Jednym z elementów są zwolnienia grupowe. Pracę w ciągu kolejnych sześciu miesięcy może stracić nawet 750 pracowników wszystkich szczebli, czyli blisko połowa załogi. Bank szacuje, że pozwoli to na oszczędności rzędu 50 mln zł rocznie.

- W istniejących uwarunkowaniach, niezbędne jest znaczne i szybkie ograniczenie sumy bilansowej, co pozwoli na poprawę wskaźników kapitałowych w krótkim okresie. Niestety, odbudowa rentowności wymaga także głębokiej redukcji kosztów działania, w tym kosztów osobowych - komentuje Jerzy Pruski, prezes Idea Banku.

- Nikt z obecnie pracujących w Idea Banku nie jest winien jego obecnej sytuacji. Jednak bagaż przeszłości okazał się zbyt duży, by proces uzdrawiania mógł przebiec bez znacznych redukcji kosztowych, w tym zwolnień grupowych. Po prostu nie ma alternatywy dla ścieżki, na którą dzisiaj wchodzimy - podkreśla.

Proces zwolnień grupowych zostanie przeprowadzony do końca 2019 roku, zgodnie z zasadami wynikającymi z obowiązujących przepisów prawa, z uwzględnieniem należnych odpraw. Pracownicy, którzy zostaną objęci tym procesem, mają otrzymać wsparcie. W tym celu zostanie uruchomiony program, obejmujący między innymi doradztwo zawodowe, warsztaty oraz pomoc w poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia.

Jak przekonują władze banku, w wyniku restrukturyzacji ma powstać nowa instytucja. Zgodnie z zapowiedziami, działalność biznesowa będzie docelowo skupiała się na budowaniu oferty dla klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów detalicznych.

Wcześniej prezes Pruski wskazywał, że Idea Bank skupi się na dwóch najbardziej rentownych segmentach biznesu, czyli leasingu oraz kredytach, choć już w nieco mniejszej skali. Pozostanie również aktywny na rynku depozytów, ale w mocno ograniczonym zakresie, głównie w kanale internetowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
HRH
4 lata temu
Wydaje się chyba lepsze zwolnić trochę osób niż jednak dopuścić do wielkich milionowych strat. Tym bardziej, że pracownicy mają otrzymać całkiem niezłe odprawy.
Michalina
4 lata temu
Wystarczy spojrzeć na raporty innych zagranicznych banków mówiące o ilości zatrudnionych osób. Zmiana konieczna to pomocy w stabilizacji. Druga sprawa to mniejsze zapotrzebowanie na osobiste wizyty w oddziałach. Wszyscy wolą już wszystko załatwiać przez internet.
Malina
4 lata temu
W sumie to i tak by nie mieli co tam robić skoro zmieniają model wiec dla ich dobra lepiej ze zmienia prace a i tak dostana odprawy.
Hektor
4 lata temu
50 mln rocznie? To chyba niezły wynik, może raporty pójdą w górę :)
Nikita
4 lata temu
I tak korzystałam tylko z ich strony w internecie więc dla mnie bez różnicy czy jest oddział obok czy nie. Ważne ze moje pieniądze są tam bezpieczne.