Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

ING gotowy do zawierania ugód z frankowiczami. W sądach 450 spraw

32
Podziel się

Wśród klientów ING są też frankowicze, którzy mają do spłaty jeszcze w sumie kilkaset milionów złotych. Cześć z nich złożyła blisko 450 pozwów do sądu. Prezes banku liczy, że problem uda się rozwiązać. Podkreśla, że jest gotowy na zawieranie ugód.

ING gotowy do zawierania ugód z frankowiczami. W sądach 450 spraw
ING chce zamknąć sprawę z kredytami we frankach. (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)
bDScSSiJ

ING to kolejny bank, który otwarcie mówi, że jest zainteresowany zamknięciem tematu kredytów frankowych i jest przygotowany do zawierania ugód z klientami. Otwarty na takie rozwiązanie jest prezes Brunon Bartkiewicz, który jednocześnie wskazuje, że obecny poziom niepewności sprawia, że klienci nie koniecznie będą chcieli przystępować do takich umów.

- Ten problem powinien być rozwiązany. Sądzimy, że ugoda zaproponowana przez przewodniczącego KNF zmierza w tę stronę. Wydaje się, że rynek jednak oczekuje bardzo wyraźnie na dzień 25 marca i przesądzenie w tym temacie. Z naszej perspektywy to jest kolejne opóźnienie dla rozwiązywania tego problemu - komentuje sytuację prezes ING.

bDScSSiL

Wspomniana data 25 marca to dzień ogłoszenia decyzji Sądu Najwyższego, który ma wydać wiążącą opinię na temat kilku kontrowersyjnych kwestii związanych z udzielanymi kilkanaście lat temu kredytami frankowymi.

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

- Nie tylko się szykujemy, ale w moim przekonaniu, jesteśmy przygotowani do tego - podkreśla prezes, komentując kwestię ugód z frankowiczami.

bDScSSiR

Bank ING w środę przedstawił najnowsze informacje dotyczące m.in. portfela kredytów (stan na koniec 2020 roku). Okazuje się, że toczy się wobec niego 450 spraw sądowych (156 spraw na koniec 2019 roku) w związku z zawartymi umowami o kredyt w złotych indeksowany kursem franka szwajcarskiego.

Niespłacony kapitał kredytów, których dotyczyły przedmiotowe postępowania wynosił 129,6 mln zł. Rok wcześniej było ich na 51 mln zł. Wszyscy frankowicze w ING mają do spłaty jeszcze 611,3 mln zł.

Do tej pory do banku nie wpłynął żaden pozew zbiorowy, jak również żadna z klauzul stosowanych przez bank w umowach nie została wpisana do rejestru klauzul niedozwolonych.

bDScSSiS

- Aby proces zawierania ugód mógł się rozpocząć i miał szansę powodzenia, musi nastąpić przesądzenie elementów niepewności, ponieważ z wnioskiem o przystąpienie do takiej ugody powinni wystąpić klienci - wskazuje Brunon Bartkiewicz.

- W momencie, gdy poziom niepewności jest tak duży - tzn. czy te ugody mają charakter standardowy i jaki będzie wynik werdyktu Sądu Najwyższego - nie sądzę, abyśmy się mogli spodziewać, aby klienci podejmowali taką decyzję o przystępowaniu do ugód - podkreśla.

Prezes poinformował, że ING Bank Śląski prowadzi rozmowy z klientami o charakterze ugodowym od dłuższego czasu. Dotychczas udało się zawrzeć kilka takich umów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDScSSjm
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(32)
biz
2 miesiące temu
Widziały gały co dawały. ŻADNYCH UGÓD Z BANKAMI. Nieważność umowy pseudofrankowej to jest jedyne rozwiązanie i jest też karą dla CHCIWYCH banków. Do Frankowiczów - nie dajcie się naciąć na ugodę, czyli WIBOR, który teraz jest na niskim poziomie. Później WIBOR poszybuje w górę i będzie powtórka z rozrywki. Rząd Polski nie pomógł tylko Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W sprawach tzw. kredytów frankowych instytucje państwowe KNF i NBP (które zawiodły, bo miały nadzorować) dogadują się z bankami, a przecież oszukani zostali kredytobiorcy. Postępujcie ostrożnie, nagrywajcie co się da, wszelkie ewentualne wizyty w bankach tylko z waszym prawnikiem i nigdy nie podpisujcie czegokolwiek w bankach i nie idźcie sami minimum dwie osoby (nie licząc prawnika). Zabrać bankom każdego grosza, ruchomości i nieruchomości. Należy doliczyć odszkodowanie i zadośćuczynienie. Wsadzić do więzienia prezesów banków i całe zarządy - nie oszczędzać ich tak jak oni (bankowcy) nie oszczędzali Was. Do odpowiedzialności pociągnąć polityków PO i PIS i do więzienia z nimi. Do rodziców - uczcie swoje dzieci, że banki to zło i należy je omijać szerokim łukiem.
tonsil
2 miesiące temu
czy wiecie, że niezależny doradca OF tak naprawdę należał już do LCz i nie doradzał, tylko zaganiał do jego banków oferujących kredyty chf? czy też byliście zmuszani do polisolokat np. Skandii, które po kilku latach splajtowały? czy biorąc kredyt w chf wiedzieliście, że nie będzie go można spłacać w chf tylko w pln z najwyższym na spredem? czy nie podsuwano złodziejskich aneksów, niby w trosce lub z powodu rekomendacji?
ghhh
2 miesiące temu
hej banksterze prezesie czy szeregowy . Znam czlowieka ktory odebrał sobie życie przez takich jak wy. Kto jest odpowiedzialny za to? Ile czasu zasiadales preziu w zarzadzie i ty szeregowy banksterze ktorypewnie tlumaczysz sobie smierć klientow ze"ja tu tylko pracowalem" co?
bDScSSjn
Adomen
2 miesiące temu
25 marca opóźnia ugody?, a co robiliście przez ostatnie 15 lat? Panie Prezesie.
Jarkki
2 miesiące temu
Koniec bankowego hejcenia ..Widziały fakt ci brały .. Te kredyty w CHF są spłacone. Za spekulacje i oszustwo jest kara Oszusci dyskutują nad wyrokiem . Gdy CHF spada , bank jest zabezpieczony , odwrotnie jest ok. Nie było wbrew pozorom Kredytu CHF , w KW jest w PLN , wg KK to lichwa . Spreed na PLN , nagle wybicie w ok . 4,50 PLN , teraz bedzie do dołu i odwrócenie kota ogonem . Nam kredyt w PLN i CHF , P.S. Kocham hejcik Bankowy , niebawem zniknie .
...
Następna strona