Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Inflacja w Europie rośnie. Podwyżki cen najwyższe w Polsce

36
Podziel się

Niektórzy ekonomiści byli zaskoczeni, gdy GUS informował o wzroście cen w Polsce na poziomie 2,7 proc. Tymczasem Eurostat sugeruje podwyżki na poziomie 3,6 proc. Tak wysokiej inflacji nie ma w żadnym innym kraju Unii Europejskiej.

Inflacja w Europie rośnie. Podwyżki cen najwyższe w Polsce
Ceny na sklepowych półkach są coraz wyższe. (WP, Mateusz Madejski)
bDINStdx

W nowy rok weszliśmy z wyższymi stawkami za prąd, podatkiem cukrowym itp. Ceny wzrosły. Jak wylicza GUS, średnio o 2,7 proc. w porównaniu ze styczniem 2020 roku, co zaskoczyło kilka dni temu sporą część ekonomistów, którzy liczyli jednak na niższy wynik.

Niektórzy konsumenci mogą się dziwić, że statystyki są i tak niskie, bo podwyżki w przypadku wielu produktów czy usług są znacznie większe. Okazuje się, że zdecydowanie wyższą inflację wskazują najnowsze dane Eurostatu.

Europejski odpowiednik naszego GUS, który na podstawie nieco innej bazy porównawczej sprawdza ceny w krajach Unii Europejskiej, wyliczył inflację w Polsce na 3,6 proc.

bDINStdz

To oznacza przyspieszenie wzrostu cen w porównaniu z grudniem, gdy inflacja wyniosła 3,4 proc. w skali roku. Jeśli porównamy ceny w następujących po sobie miesiącach, to mamy do czynienia z podwyżkami na poziomie niecałego 1 proc.

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Warto zauważyć, że w zdecydowanej większości krajów styczeń przyniósł wyższe wskazania inflacji. Średnia dla UE wzrosła z 0,3 do 1,2 proc., a w krajach posługujących się euro skończyła się deflacja (wskaźnik był jeszcze w grudniu 0,3 proc. na minusie).

bDINStdF

Inflacja na początku roku poszła w górę, ale niezmiennie Polska jest w rankingu na niechlubnym pierwszym miejscu. Drugi kraj z największym wzrostem cen to Węgry, ale tam inflacja jest o 0,7 pkt. proc. niższa. Podium zamykają Czechy, gdzie ceny wzrosły o 2,2 proc.

Resztę krajów zostawiamy już daleko w tyle. Szczególnie taką Chorwację, Litwę czy Portugalię, gdzie średnio ceny są na poziomie sprzed roku (inflacja w okolicach zera).

bDINStdG

A jest też kilka krajów, gdzie jest nawet taniej niż rok wcześniej. Ujemne wartości wskaźnika inflacji ma Irlandia, Bułgaria, Łotwa, Cypr, Słowenia i Grecja.

Ostatni z krajów, który jest celem wakacyjnych wypraw wielu Polaków, miał w styczniu ceny o 2,4 proc. niższe niż 12 miesięcy wcześniej, a więc jeszcze przed pandemią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDINStea
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
edi
6 dni temu
dzisiaj przeliczyłem swoją emeryturę jaką dostane po podwyżce i ... tragedia, pomimo podwyżki o 4,14% moja emerytura zmniejszy się o 25 euro miesięcznie. Pan premier zachwala zwiększenie emerytur ale nie zauważa obniżenia wartości złotówki.
oAo
6 dni temu
Progi podatkowe nadal nie są waloryzowane. O kwocie wolnej od podatku nie wspomnę.
xxx
6 dni temu
Ktoś musi zapłacić za pisi socjalizm. My.
bDINSteb
ZK590
6 dni temu
i jak się ma ta rekordowa waloryzacja emerytur do rekordowej inflacji ? czy wzrost wpływów VAT nie wynika z galopującego wzrosty cen ? czy wzrost emerytur średnio o 20 euro to szczyt możliwości tego państwa, to dbałość o ludzi, którzy całe życie uczciwe pracowali dla dobra tego kraju ? czy to nie jest eutanazja starych ludzi tylko ładnie i elegancko "sprzedana" zwłaszcza teraz gdy ich pesel w praktyce wyklucza ich z opieki lekarskiej ?
Jasnowidz
6 dni temu
Zgodnie z prawem Marfiego to na pewno się wydarzy w tym roku.
...
Następna strona