Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Anna Unton
|

Inwestorzy obawiają się nowego koronawirusa. Na giełdach spadki

5
Podziel się

Na rynkach panuje spory niepokój po tym, jak w Wielkiej Brytanii wykryto nową odmianę koronawirusa. Główny indeks na warszawskiej giełdzie zakończył sesję ponad 3-proc. spadkiem. Czerwony kolor widać także na parkietach w Europie Zachodniej.

Inwestorzy obawiają się nowego koronawirusa. Na giełdach spadki
Na rynkach panuje niepokój po informacjach o nowym szczepie koronawirusa. (Pixabay)
bEhTWQZh

Indeks WIG20, skupiający największe spółki na warszawskiej giełdzie, spadł na zamknięciu poniedziałkowej sesji o 3,2 proc. W kolei indeks szerokiego rynku WIG zniżkował o 2,6 proc.

- Rynek przestraszył się informacji o nowej mutacji COVID19 wykrytej w UK, co podbiło obawy przed nową falą lockdownów - zauważa Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.

Pojawiły się jednak doniesienia, iż wypracowane szczepionki będą efktywne. Dodatkowo EMA (Europejska Agencja Leków) wydała zgodę na dopuszczenie szczepionki Pfizera do użycia na terenie UE.

bEhTWQZj
Zobacz także: Koronawirus. Kraje zawieszają ruch z Wielką Brytanią. Kilka krajów może mieć problem

- Wyraźne spadki na rynkach pozostają jednak faktem, co podbija ryzyko pogorszenia nastrojów przed końcem roku - ocenia analityk DM BOŚ.

Wśród największych spółek na warszawskiej giełdzie w poniedziałek nad kreską utrzymało się jedynie LPP, rosnąc o 0,9 proc. Największy spadek odnotował zaś CD Projekt, którego kurs zniżkował na zamknięciu o 5,7 proc.

bEhTWQZp

Gorsze nastroje widać było w poniedziałek nie tylko nad Wisłą. Na informacje o nowym szczepie koronawirusa zareagowali też inwestorzy na parkietach w Europie Zachodniej. Niemiecki indeks DAX tracił późnym popołudniem blisko 3 proc., a brytyjski FTSE 100 oraz francuski CAC 40 zniżkowały o ok. 2 proc.

Nowy szczep wirusa SARS-Cov-2 budzi obawy przede wszystkim dlatego, że ma się rozprzestrzeniać o 70 proc. szybciej od szczepów, z którymi mieliśmy dotychczas do czynienia. W związku z tym wiele państw wydało zakaz podróżowania do Wielkiej Brytanii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhTWQZK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Cote
3 miesiące temu
Mało interesuje twoja "pesymistyczna" obiektywna teoria... Nikt nie zmusza ...inwestuj na innym rynku w innym kraju...
R8.
4 miesiące temu
chyba jeszcze tylko politycy i dziennikarze mainstreamów wierzą w pandemię, reszta wierzy w zamordyzm i straszeniem
analityk
5 miesięcy temu
co nowy patogen to szczepienie,ciekawe co pierwsze padnie, czlowiek czy wirus?szczepionki przynosża zyski a człowiek generuje koszty, Więc nie trzbea komentować odpowiedzi
bEhTWQZL
Tgyu
6 miesięcy temu
Szczepionki słabo szły więc postraszyc ludzi trza
prawda
6 miesięcy temu
Nasz GPW to już od dawna niej jest miejscem do inwestowania tylko do zabawy i zwykły hazard. Ponadto nie ma większego znaczenia czy masz w portfelu spółkę A B C czy Z. Ogromna większość i tak nie wypłaca dywidendy, (a te które już się zdecydują to wygląda to tak cena akcji 400zł dywidenda 2 zł) więc udział z wypracowanego zysku spółki ma tylko teoretyczne przełożenie dla inwestora bo jedynie daje nadzieję że akurat dane akcje w najbliższym czasie nie zjadą w dół lub nieznacznie urosną, ale tu właśnie też jest to teoretyczne bo wystarczy że wchodzi 3 z większym kapitałem otwiera pozycję krótką i zbijają ci cenę za akcje do poziomu jaki ich interesuje. Wystraszeni ludzi widząc jak wartość ich portfela w oczach topniej próbuje ratować to co zostało i wychodząc ze strata z inwestycji albo zostają zawieszeni na wyższych poziomach cenowy na bardzo długi czas z nadzieją że może jeszcze akcje tam dobiją i uda się wyjść na zero lub z minimalnym zyskiem. Gdyby spółki wypłacały dywidendy wtedy inwestowanie miałoby sens bo zmienny kurs akcji nie byłby aż tak istotny, bo większość nabywałby akcje ze względu na wypracowywany zysk spółki i tym samym otrzymanie przez nich profitu z posiadania akcji danej spółki, a ewentualne spadki cen akcji wykorzystywali by zwiększyć ilość akcji w portfelu. Na chwilę obecną na naszej GPW zamiast akcjami spółek równie dobrze można by handlować wiatrem, prądami morskimi itd bo całe to inwestowanie tam to tylko księżycowe interesy i zwykłe wróżbiarstwo 33% że urosną 33% że kurs bedzie neutralny 33% że spadną dlatego omijaj szerokim łukiem naszą GPW jeśli nie chcesz stracić 50% zainwestowanych środków, bo o zyskach zapomnij zarobisz na jednym na drugim stracisz. Jeśli chcesz już inwestować to proponuje zagraniczne duże giełdy i nabycie akcji które dają realne przełożenie zysku na twój portfel. Tam przynajmniej ogromna większość wypłaca dywidendy.