Notowania

alior bank
22.11.2012 06:00

Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

Ruszają zapisy na akcje jednej z najszybciej rozwijających się instytucji finansowych w Polsce. Chce pozyskać 700 milionów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wajszczak/Reporter)

Już dzisiaj ruszają zapisy na akcje Alior Banku, które będą oferowane na cztery różne sposoby. O ile zapisy dla pracowników debiutującego banku się opłacają, to dla inwestorów indywidualnych oferta nie wygląda już tak różowo. Cena maksymalna w transzy inwestorów indywidualnych została ustalona na 71 zł. Z kolei w transzy osób uprawnionych, czyli osób zatrudnionych w Alior Banku cena maksymalna wynosi 56,8 zł.

Oferta publiczna Alior Banku obejmuje do 51 milionów akcji, w tym do 26 milionów istniejących papierów i od 5 do 25 mln akcji serii nowej emisji. Zapisy dla instytucji potrwają od 5 do 7 grudnia, a dla inwestorów indywidualnych od 22 listopada do 3 grudnia.

Budowa księgi popytu potrwa od 21 listopada do 4 grudnia 2012 roku. W ramach procesu będzie analizowany poziom zainteresowania ofertą i akcjami oferowanymi ze strony potencjalnych inwestorów instytucjonalnych.

Papiery będą oferowane w czterech transzach - preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych, transzy inwestorów indywidualnych, transzy osób uprawnionych (pracownicy banku) oraz transzy inwestorów instytucjonalnych.

Alior Bank szacuje, że do inwestorów indywidualnych skierowanych zostanie nie więcej niż 5 proc. wszystkich oferowanych akcji, przy czym pula ta może zostać zwiększona do nie więcej niż 10 proc. całej oferty. Alior Bank oczekuje, że z oferty publicznej nowych akcji pozyska netto 700 mln zł.

Harmonogram oferty publicznej Alior Banku
21 listopada 2012 r. Publikacja prospektu emisyjnego i informacji na temat ceny maksymalnej w poszczególnych transzach
22 listopada - 3 grudnia 2012 r. Przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych
21 listopada - 4 grudnia 2012 r. Proces budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych
4 grudnia 2012 r. Ustalenie ostatecznej liczby i ceny akcji oferowanych
5-7 grudnia 2012 r. Przyjmowanie zapisów od inwestorów instytucjonalnych
7 grudnia 2012 r. Przydział akcji inwestorom indywidualnym
10 grudnia 2012 r. Przydział akcji inwestorom instytucjonalnym oraz osobom uprawnionym
do 14 grudnia 2012 r. Debiut na GPW

źródło: Alior Bank

Cena maksymalna w transzy inwestorów indywidualnych została ustalona na 71 zł. W preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych, czyli osób, które posiadają lub otworzą rachunek inwestycyjny w BM Alior Banku cena maksymalna wynosi 67,5 zł. Z kolei w transzy osób uprawnionych, czyli osób zatrudnionych w Alior Banku cena maksymalna wynosi 56,8 zł.

EBOR (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju) kupi akcje oferowane w ofercie za nie więcej niż 320 mln zł. Chce mieć od 5 do 10 proc. akcji banku. EBOR zobowiązał się, że nie będzie sprzedawał kupionych akcji w ciągu 180 dni od ich nabycia.

Fundusze podwoją udział w rynku?Plan strategiczny Alior Banku zakłada co najmniej podwojenie udziału w sektorze bankowym głównie poprzez uzyskanie dodatkowego udziału w rynku w bankowości detalicznej oraz segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie udział Alior Banku w polskim sektorze bankowym wynosi 2,1 proc. dla depozytów oraz 1,7 proc. dla kredytów.

Dzięki przeprowadzeniu oferty bank będzie miał możliwość pozyskania kapitału podstawowego wystarczającego, do kontynuowania rozwoju banku, ze szczególnym uwzględnieniem co najmniej dwukrotnego zwiększenia do końca 2016 roku udziału banku w rynku w segmentach kredytów i pożyczek dla klientów indywidualnych oraz kredytów na rzecz polskich małych i średnich przedsiębiorstw.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/167/m201639.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/dzien-inwestora/) *Będzie tąpnięcie na giełdach? Zobacz listę zagrożeń * Klif fiskalny, recesja w strefie euro i negocjacje dotyczące budżetu unijnego budzą obawy inwestorów. Bank podał, że podwojenie udziału rynkowego wymaga, aby ok. 50 proc. środków pozyskanych z emisji nowych akcji przeznaczyć na finansowanie kredytów udzielanych bezpośrednio gospodarstwom domowym, m.in. w formie pożyczek gotówkowych oraz consumer finance.

Około 43-45 proc. pozyskanych środków bank chce przeznaczyć na zwiększenie finansowania udzielanego polskim małym i średnim przedsiębiorstwom.

Pozostałe ok. 5-7 proc. wpływów z emisji bank planuje przeznaczyć na wsparcie planu inwestycyjnego mającego na celu wzmocnienie nowych kanałów dystrybucji (mini oddziałów _ Alior Bank Express _, consumer finance, platforma internetowa) w latach 2013-2014.

Zarząd banku spodziewa się, że około dwóch trzecich wartości przyszłych przychodów zostanie uzyskanych z tytułu pogłębienia relacji banku z istniejącymi klientami oraz pozyskania nowych klientów do istniejącej sieci dystrybucji banku.

Z kolei jedna trzecia przychodów będzie pochodzić od nowych klientów, którzy zostaną przyciągnięci nowymi produktami i kanałami dystrybucji, które zostały ostatnio wdrożone (m.in. bank wirtualny Alior Sync, mini odziały Alior Bank Express).

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/97/124001.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/fed;boi;sie;klifu;grecja;bez;pieniedzy,12,0,1200908.html) *Fed boi się klifu, Grecja bez pieniędzy * We wtorek amerykańskich inwestorów rozczarowały opinie Bena Bernanke na temat fiskalnego klifu.

Ponadto Alior będzie nadal uważnie oceniał wszystkie możliwości inwestycyjne w spółki świadczące usługi finansowe w Polsce, które mogłyby uzupełnić ofertę produktów i usług Alior Banku, jeżeli nadarzy się stosowna możliwość. Nie wskazuje na razie konkretnych celów przejęć. Bank oczekuje, że Alior Sync przyciągnie do 2016 roku 800 tysięcy nowych klientów.

Erste Securities ocenia, że w latach 2011-2015 zysk netto Alior Banku będzie powiększał się średnio o 44 proc. rocznie, co może sprawić, że będzie on jednym z najszybciej rosnących banków w regionie. Analitycy Erste prognozują, że zysk netto Aliora w 2015 roku wzrośnie do 648,8 mln złotych. Skorygowany wynik netto banku w 2012 r. analitycy szacują na 320 mln zł. Raportowany wynik wyniesie ich zdaniem 180 mln złotych.

Alior będzie kusił dywidendą?

Alior Bank nie planuje wypłacać dywidendy z zysków za 2012 i 2013 rok. Później rozważy jednak zmianę polityki - poinformował bank w prospekcie.

Bank nie zamierza wypłacać dywidendy na rzecz swoich akcjonariuszy z zysków za lata obrotowe 2012-2013 i zamierza wykorzystać wynik finansowy z tych okresów, jeżeli taki zostanie wypracowany, na finansowanie rozwoju swojej działalności. Po powyższym okresie zarząd rozważy zmianę polityki w zakresie wypłaty dywidendy i może zarekomendować wypłatę dywidendy do rozpatrzenia przez akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu.

Zarząd, przedstawiając taką rekomendację, weźmie pod uwagę wiele czynników, a w szczególności perspektywy banku, przyszłe zyski, wymogi kapitałowe, pozycję finansową, poziom wskaźnika wypłacalności oraz plany rozwoju, a także przepisy i regulacje prawne oraz stosowne rekomendacje KNF.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: alior bank, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, raport, porady, raporty giełdowe, najważniejsze, ipo, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz