Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BGŻ: Akcje na debiucie nie zrobią furory

0
Podziel się:

Zdaniem analityków ankietowanych przez Money.pl nie ma co liczyć na zyski większe niż kilka procent. Sprzedając akcje BGŻ na pierwszej sesji inwestorzy zarobią na czysto nieco ponad 40 zł.

BGŻ: Akcje na debiucie nie zrobią furory
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Dziś na GPW debiutują akcje Banku Gospodarki Żywnościowej. Inwestorzy kupowali je po 60 złotych. Według obliczeń Money.pl są one warte około 70 złotych. Analitycy są jednak ostrożniejsi. Większość z nich zakłada, że w debiucie mogą one zyskać maksymalnie kilka procent.

BGŻ jest pierwszą tegoroczną dużą prywatyzacją resortu skarbu, który w 2011 roku ze sprzedaży majątku państwowego chce pozyskać dla budżetu 15 mld złotych. Pierwotnie pozbycie się 37 proc. akcji banku miało przynieść niemal półtora miliarda złotych wpływów, a skończyło się na skromnych 312 mln złotych.

Akcje BGŻ nie dadzą zbytnio zarobić

Zdaniem analityków ankietowanych przez Money.pl mimo obniżki ceny o jedną trzecią nie ma za bardzo co liczyć na pokaźny zarobek na debiucie.

- _ Dużą część oferty objęli inwestorzy indywidualni, którzy w większości traktują oferty publiczne przygotowywane przez skarb państwa jako możliwość szybkiego zarobku. Często otrzymane papiery sprzedają już na debiucie. Zaskoczeniem nie powinien być więc nawet niewielki spadek kursu na otwarciu _ - wyjaśnia Wojciech Dąbrowski, analityk DM BZWBK.

Nieco większymi optymistami są pozostali analitycy sondowani przez Money.pl, którzy uważają, że kurs akcji banku może wzrosnąć nieznacznie, co najwyżej o kilka procent. Marcin Materna z DM Millennium prognozuje, że kurs akcji BGŻ na pierwszej sesji może sięgnąć 61 złotych. _ - Większe wzrosty są mało prawdopodobne - _ uważa.

Również Tomasz Bursa z Ipopoema Securities jest zdania, że papiery banku na pierwszej sesji mogą przynieść kilkuprocentowy zysk.

- _ Z racji tego, że znaczna część akcji trafiła do inwestorów indywidualnych duże znaczenie dla nich będzie miała aktualna sytuacja na rynkach akcji. Pogorszenie się nastrojów może ich wystraszyć. A to może skłonić do pozbywania się walorów _- tłumaczy analityk.

Instytucjom nie bardzo podoba się inwestycja w BGŻ

Głównym powodem tego, że posiadacze akcji nie powinni liczyć na większe zyski jest postawa inwestorów instytucjonalnych. Już w trakcie zapisów na akcje pokazali, że nie są za bardzo zainteresowani ich kupnem, nawet po obniżeniu ceny.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/palka;bgz;nie;powtorzy;sukcesu;pzu,53,0,823093.html) Pałka: BGŻ nie powtórzy sukcesu PZU
- _ Małe banki nie cieszą się dużą popularnością na GPW. Dla inwestorów instytucjonalnych bardzo ważna jest płynność, a ta w przypadku BGŻ może okazać się niewystarczająca _ - wyjaśnia Łukasz Bugaj z DM Millennium.

Wojciech Dąbrowski dodaje, że nadal w banku 25 proc. udziałów należy do Skarbu Państwa, a ten zapewne będzie chciał się ich pozbyć (pierwotnie planowano przecież sprzedać cały 37 proc. pakiet). - _ Inwestorzy instytucjonalni mogą zatem liczyć na jeszcze niższe ceny - _uważa analityk.

BGŻ nie błyszczy na tle innych banków

Największe obawy instytucji wzbudziła jednak kondycja banku w porównaniu do innych spółek z branży. - _ W 2010 roku rentowność kapitałów własnych była zdecydowanie poniżej średniej dla banków notowanych na GPW _ - zauważa Iza Rokicka z DI BRE Banku.

Jak wynika z wyliczeń Money.pl w ubiegłym roku ROE dla BGŻ, pokazujący stosunek zysków do kapitałów własnych, wyniósł 4,6 procent. W tym samym czasie średnia dla sektora bankowego sięgnęła 12 procent.

- _ Tak słaby wynik w przypadku BGŻ nie wynika wcale z niewystarczającego wykorzystania zgromadzonych depozytów i liczby udzielonych kredytów, czy też wysokich odpisów na rezerwy _ - mówi w rozmowie z Money.pl Marcin Jabłczyński, analityk sektora bankowego z Deutsche Banku.

- _ Problem wynika z wysokich kosztów ) operacyjnych, a to oznacza, że podniesienie wskaźnika rentowności do dwucyfrowego poziomu nie będzie łatwym i szybkim działaniem _ - zauważa analityk.

Zobacz wartość kredytów i zgromadzonych depozytów w bankach (w mld zł)
Bank Kredyty Depozyty
PKO BP 131 133
Pekao 88 101
BRE 59 47
Millennium 37 35
Getin 34 37
ING 32 48
Kredyt Bank 29 26
BGŻ 20 21
Handlowy 14 27
BOŚ 11 12

Źródło: Money.pl na podstawie prospektu emisyjnego BGŻ oraz raportów banków na koniec 2010 roku. W tabeli banki uszeregowane według wielkości kredytów.

Akcje BGŻ lepsze w długim terminie?

Większość ekspertów, z którymi rozmawiał Money.pl nie zaleca dłuższego trzymania akcji BGŻ. - _ Przy obecnym poziomie wyników finansowych banku w najbliższych miesiącach można liczyć co najwyżej na wzrost ich kursu o 10 procent _ - prognozuje Marek Juraś z Unicredit CAIB Poland.

Poza niewielkim zainteresowaniem ze strony inwestorów instytucjonalnych oraz niską rentownością przed inwestycją w akcje BGŻ może ich powstrzymywać konieczna kosztowna restrukturyzacja. - _ Na razie nie wiadomo jak ona zostanie sfinansowana, a jak się szacuje będzie trzeba znaleźć na ten cel 400-500 mln złotych _ - zauważa Tomasz Bursa z Ipopoema Securities.

Jak wynika z wyliczeń Money.pl posiadacze akcji banku mogą jednak liczyć na większe zyski. Wykorzystując wskaźniki ceny do wartości księgowej i ceny do zysku wyliczyliśmy, że akcja BGŻ powinna kosztować niecałe 72 złote.

Zdaniem Marcina Materny z DM Millennium wzrost akcji o 20 procent jest możliwy: - _ W ciągu dwóch, trzech lat może przyjść moda na te papiery, jednak nie powinna to być trwała tendencja. _

Inwestorzy zbyt wiele nie zarobią

Zakładając, że inwestor otrzymał maksymalną liczbę 20 akcji, a na pierwszej sesji - jak szacują analitycy - zdrożeją one o 3-5 procent, to zysk z takiej inwestycji wyniesie od 36 do 60 złotych.

Po uwzględnieniu prowizji pobieranej przez biura maklerskie od kupna i sprzedaży akcji, która średnio wynosi 0,3 procent, zarobek spadnie do 28,7-52,6 złotych.

Zysk _ na czysto _ będzie jeszcze mniejszy, ponieważ należy pamiętać, że dochody z akcji są opodatkowane 19 proc. podatkiem. W tej sytuacji inwestorowi zostanie od 23 do 43 złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t139721.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/bgz;sprzedany;w;glupawy;sposob,244,0,832500.html) BGŻ sprzedany "w głupawy sposób" Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że inwestorom nie opłaca się kupować akcji BGŻ, bo Rabobank ma już prawie 60 proc. akcji banku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t138782.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bgz;to;porazka;grada;pko;bp;i;jsw;uratuja;prywatyzacje,147,0,831635.html) BGŻ to porażka Grada. PKO BP i JSW uratują prywatyzację? Skarb Państwa zamiast miliarda, zarobi na BGŻ 300 mln zł. Taka pomyłka w przypadku ofert JSW i PKO BP będzie znacznie kosztowniejsza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t124019.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zawadzki;weto;funduszy;szansa;na;zarobek;na;akcjach;bgz,140,0,827276.html) Zawadzki: Weto funduszy szansą na zarobek na akcjach BGŻ Aleksander Grad przesadził z ceną. Obniży ją?

uwarunokowac pojawianie sie przy komentarzu gieldowym na głownej stronie po nazwisku autora znacznika Money.pl tylko przy zalozeniu, ze zrodlem jest Money.pl. w innym przypadku nie powinno sie pojawaic zrodlo

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)