Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Debiut JSW. 750 złotych zysku w jeden dzień?

0
Podziel się:

Na akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej zapisze się nawet 250 tysięcy osób. Zainteresowanie papierami węglowej spółki będzie więc porównywalne do debiutów PZU i Taurona.

Debiut JSW. 750 złotych zysku w jeden dzień?
(PAP/EPA)

Do 27 czerwca inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jak szacuje Money.pl, na kupno papierów zdecyduje się nawet 250 tysięcy osób. Chętni będą musieli liczyć się z około 32 proc. redukcją. To oznacza, że inwestor, który złoży maksymalny zapis, dostanie 51 akcji i na debiucie zarobi prawie 750 złotych.

_ - Póki co zainteresowanie jest niższe niż było to w przypadku BGŻ, Taurona czy PZU - _ przyznaje Zbigniew Trzeciak, makler papierów wartościowych w mBanku._ - Spodziewam się jednak, że w ostatnich dniach zapisów, zainteresowanie akcjami węglowej spółki będzie porównywalne jak w przypadku debiutujących wcześniej spółek, a na pewno zdecydowanie przebije zainteresowanie akcjami Banku Gospodarki Żywnościowej. _

Stosunkowo niewielkie, póki co, zaangażowanie inwestorów maklerzy tłumaczą długim, blisko dwutygodniowym okresem zapisów. _ - Większość zapisów zostanie prawdopodobnie złożona w ostatnich dniach ich przyjmowania _- przewiduje Marek Pokrywka, Dyrektor Wydziału Rynku Wtórnego DM BOŚ S.A.

Zdaniem Michała Kubasa, dyrektora ds. sprzedaży detalicznej w Domu Maklerskim IDM, dodatkowym czynnikiem, który studził do tej pory zapał chętnych na akcje węglowej spółki, były doniesienie o sporach między zarządem i związkowcami.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t36586.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/analitycy;radza;czy;warto;kupowac;akcje;jsw,93,0,850013.html) Analitycy radzą, czy warto kupować akcje JSW

_ - Jednak po podpisaniu porozumienia, liczba chętnych zacznie rosnąć i zapewne zbliży się do tych z debiutu PZU czy Taurona - przewiduje . _

Pogląd, że zainteresowanie akcjami JSW znacznie przebije poprzednią ofertę publiczną Skarbu Państwa, czyli BGŻ - zapisało się na nie 76 tys. inwestorów - podziela też Agata Filipowicz-Rybicka koordynator zespołu analiz w Biurze Maklerskim Banku BPH.

_ - Po pięciu dniach, można powiedzieć, że chętnych jest kilkanaście procent mniej niż było w przypadku akcji Taurona. Spodziewamy się jednak, że - tak jak bywało wcześniej - w ostatnich dniach zapisów nastąpi przyrost chętnych do kupna akcji - _ mówi Filipowicz-Rybicka.

Jarosław Szymeczko z Domu Maklerskiego X-Trade Brokers, jest ostrożniejszy w ocenach, zaznacza jednak, że _ oferta JSW cieszy się większym powodzeniem niż BGŻ _.

250 tysięcy chętnych na papiery JSW

Na podstawie prognoz analityków, że zainteresowanie papierami JSW, będzie zbliżone do tego z debiutów Taurona i PZU, oraz tego, że okres zapisów jest znacznie dłuższy niż w przypadku energetycznej i ubezpieczeniowej spółki, oszacowaliśmy, że liczba zleceń na zakup akcji węglowego giganta sięgnie 250 tysięcy.

źródło: GPW, *szacunki Money.pl

Zdaniem Zbigniewa Trzeciaka z mBanku ta liczba mogłaby być większa. _ - Zrobiono błąd ustalając kolejność debiutów. Najpierw powinna debiutować JSW, a dopiero później BGŻ. Ten ostatni debiut spowodował, że inwestorzy są ostrożniejsi - _ mówi Trzeciak.

Jak przekonuje Jarosław Szymeczko z X-Trade Brokers, mniejsze - jak do tej pory - zainteresowanie akcjami JSW niż w przypadku Taurona i GPW, wynika także z tego, że tamte spółki były szerzej znane nie tylko inwestorom giełdowym, ale także zwykłym ludziom. _ - Poza tym prowadziły bardziej zdecydowane działania PR-owe przed debiutem i media dużo o tym mówiły _ - dodaje Szymeczko.

Ponad 700 złotych zysku na debiucie JSW?

Zgodnie z ofertą każdy inwestor indywidualny może zapisać się na minimalnie 5, a maksymalnie 75 akcji JSW. Oznacza to, że w Jastrzębska Spółkę Węglową może zainwestować od 730 do 10 tys. 950 złotych.

Prawdopodobnie - podobnie jak w przypadku kilku ostatnich prywatyzacji realizowanych przez Skarb Państwa - nie uda się uniknąć redukcji. Jaka będzie jej skala? Założyliśmy, że resort zwiększy liczbę akcji kierowanych do drobnych graczy z 25 do 30 proc. Wtedy trafi do nich około 11,85 mln akcji. Gdyby każdy z chętnych inwestorów zapisał się na maksymalną liczbę 75 akcji, papierów wystarczyłoby dla około 158 tysięcy graczy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t32892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/sprawdz;czy;bedzie;sie;oplacalo;kupic;akcje;jsw,100,0,847204.html) Sprawdź, czy będzie się opłacało kupić akcje JSW
W przypadku PZU, gdzie maksymalny zapis opiewał na 30 akcji, średnio zapisywano się na 28 walorów. Gdyby w przypadku JSW wystąpiły podobne proporcje zapisów, to liczba inwestorów, dla których powinno wystarczyć akcji, może wzrosnąć do niemal 170 tysięcy.

Jeżeli liczba chętnych, sięgnie 250 tysięcy - będą oni musieli liczyć się z około 32 proc. redukcją. To oznacza, że inwestor, który złoży maksymalny zapis, otrzyma 51 akcji.

Według analityków, z którymi Money.pl rozmawiał w ubiegłym tygodniu, cena akcji JSW już na debiucie może wzrosnąć o kilkanaście procent. Gdyby - w mniej optymistycznym wariancie - urosły o 10 procent, inwestor przed potrąceniem prowizji i podatku zarobiłby około 750 złotych.

Atuty JSW to zysk i pozycja na rynku. Są też zagrożenia

Największym atutem spółki jest jej pozycja lidera w produkcji węgla koksowniczego w Unii Europejskiej. Jest on wykorzystywany do produkcji koksu, a ten jest niezbędny do wytopu stali. Według szacunków firmy konsultingowej CRU, w 2011 roku w Europie zużycie tego rodzaju węgla szacuje się na 63,5 mln ton. JSW w 2010 roku wydobyła 9,1 mln ton, a całkowite krajowe wydobycie wyniosło 11,66 mln ton.

Do zakupu papierów spółki zachęca także jej polityka dywidendowa. Z prospektu emisyjnego wynika, że na ten cel ma być przeznaczane 30 proc. zysków. A te w ostatnim czasie znacznie się poprawiły. W pierwszym kwartale tego roku spółka zarobiła na czysto 619 mln zł, czyli o 315 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2010 roku. W tym czasie wyraźnie - o 53 proc. - wzrosły też przychody, które wyniosły 2,23 mld złotych.

Znaczna poprawa wyników nastąpiła już w 2010 roku, gdy JSW zakończyła rok zyskiem w wysokości 1,5 mld zł. Rok wcześniej spółka odnotowała ponad pół miliarda zł straty, a w latach 2005-2008 nie zarobiła więcej niż 734 mln zł.

źródło: Money.pl

Równocześnie jednak silne uzależnienie wyników finansowych od ceny węgla stanowi główny czynnik przemawiający na niekorzyść inwestycji w akcje JSW.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t141684.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/debiut;jsw;zwiazkowcow;wiecej;niz;pracownikow;poznaj;minusy;spolki,211,0,848339.html) Debiut JSW: Poznaj minusy spółki
W najbliższym czasie można oczekiwać spadków cen na rynkach surowcowych, a szczególnie węgla koksowniczego. Stanie się tak, jeżeli gospodarka amerykańska ponownie pogrąży się w recesji.

Gdyby tak się stało, odczują to Chiny, które dużą część eksportu kierują na rynek amerykański. Jego ograniczenie spowoduje zmniejszenie skali inwestycji w Państwie Środka, a to przełoży się na spadek popytu na stal, której Chińczycy zużywają najwięcej na świecie.

Drugim, dużym zagrożeniem dla kondycji finansowej JSW mogą być także żądania podwyżek płac wysuwane przez związki zawodowe, których działa tam aż 50. Kupując spokój przed wejściem na parkiet, zarząd zagwarantował górnikom 5,5-procentowe podwyżki płac zasadniczych od lutego 2011 r. i akcje dla wszystkich zatrudnionych. Pracownicy mają też otrzymać do podziału 160 mln zł z zysku spółki za ubiegły rok. To więcej, niż pierwotnie proponowano.

Załoga wymogła też obietnicę, że Skarb Państwa zachowa tzw. władztwo korporacyjne w JSW po jej upublicznieniu. Już wcześniej pracownicy uzyskali gwarancję zatrudnienia na 10 lat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t15406.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/od;dwoch;tysiecy;do;miliarda;zl;obrotow;dziennie;20;lat;gpw,218,0,812506.html) Od dwóch tysięcy do miliarda zł obrotów dziennie. 20 lat GPW Liczba notowanych spółek wzrosła z 5 do ponad 400. Niemal wszystko zmieniało się w szalonym tempie, poza władzą. Ludwik Sobolewski jest dopiero drugim w historii prezesem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t127864.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecy;i;amerykanie;trzesa;gieldami;co;na;to;gpw,82,0,852818.html) Grecy i Amerykanie trzęsą giełdami. Co na to GPW? Mimo fatalnych informacji ze strefy euro i USA Warszawa broni się przed spadkami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t137647.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gornicy;z;jsw;zarabiaja;6;8;tys;zl;miesiecznie;chca;podwyzek,18,0,814098.html) Górnicy z JSW zarabiają 6,8 tys. zł miesięcznie. Chcą podwyżek Poza wyższymi pensjami, strajkujący z Jastrzębskiej Spółki Węglowej domagają się wieloletnich gwarancji zatrudnienia. Już teraz przysługuje im szereg innych przywilejów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t17660.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/kupuj;akcje;jsw;za;mniej;niz;1100;zlotych,225,0,815585.html) Kupuj akcje JSW za mniej niż 1100 złotych Jeśli na papiery kopalni zapisze się tyle osób co podczas ubiegłorocznych ofert, to każda z nich dostanie akcje za maksymalnie 3-4 tysiące złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)