Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Producent akumulatorów z Ukrainy chce zadebiutować na GPW

0
Podziel się:

Największy producent akumulatorów na Ukrainie, firma Westa ISIC chce pozyskać z emisji nowych akcji do 67 mln USD netto i zadebiutować na GPW około 15 czerwca.

Producent akumulatorów z Ukrainy chce zadebiutować na GPW
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Największy producent akumulatorów na Ukrainie, firma Westa ISIC chce pozyskać z emisji nowych akcji do 67 mln USD netto i zadebiutować na GPW około 15 czerwca. Maksymalna cena emisyjna waloru wynosi 17,30 zł, a ostateczna zostanie ustalona około 27 maja.

_ Plan zakłada debiut na GPW w połowie czerwca _ - powiedział w czasie prezentacji oferty Filip Paszke, z DM BZWBK oferującego akcje. Dodał, że spółka przewiduje emisję do 11,03 mln nowych akcji po maksymalnej cenie 17,30 zł i można oczekiwać, że struktura oferty nie będzie znacząco odbiegać od typowej, tzn. większa część trafi do inwestorów instytucjonalnych, a mniejsza do detalicznych. Wielkość transzy ma zostać określona razem z ceną po book-buildingu.

Oferta firmy dzieli się na ofertę publiczną w Polsce dla inwestorów detalicznych i inwestorów indywidualnych oraz ofertę niepubliczną dla inwestorów instytucjonalnych poza Polską i USA.

Dokładny harmonogram przewiduje od 25 do 27 maja 2011 zapisy na akcje dla inwestorów detalicznych w Polsce i proces budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych. Ostateczna cena ma zostać ustalona ok. 27 maja, a przydział akcji jest planowany na ok. 6 czerwca. Debiut ma natomiast nastąpić 15 czerwca lub ok. tej daty.

W rozmowie z ISB po prezentacji Paszke podkreślił, że po emisji do 25 proc. akcji ma należeć do nowych inwestorów, a 75 proc. ma kontrolować prezes firmy Westa Denys Dzenzers'kyy.

Z informacji firmy wynika, że Westa ISIC planuje pozyskać do 67,0 mln USD netto. Środki z emisji w kwocie 29,4 mln USD spółka zamierza przeznaczyć w ciągu roku na zakup maszyn i urządzeń, a pozostałe środki na spłatę części portfela kredytowego generującej największe koszty. _ Dzięki spłacie części zadłużenia nasze koszty finansowe spadną o około 5 mln USD rocznie _ - powiedział wiceprezes Viktor Ostapenko.

Na koniec 2010 r. łączna wartość kredytów i pożyczek firmy wyniosła 301 mln USD, a środki te spółka wykorzystała na sfinansowanie projektów inwestycyjnych (budowa nowych zakładów produkcyjnych) oraz kapitału obrotowego (uruchomienie produkcji i dystrybucja wyrobów). _ _

_ W ostatnim okresie Westa dokonała restrukturyzacji znacznej części swego zadłużenia wydłużając okresy spłaty większości kredytów i pożyczek do lat 2015-2016 _ - czytamy w materiałach spółki. Po restrukturyzacji spółka jest zobowiązana do spłaty w bieżącym roku części zadłużenia jedynie w wysokości 15 mln USD.

_ Środki pozyskane w ramach rozpoczynanej właśnie przez nas oferty publicznej chcemy przeznaczyć na uruchomienie nowej linii produkcyjnej akumulatorów VRLA AGM, co pozwoli nam zwiększyć dochód o 40 mln USD rocznie, jak również na optymalizację naszej struktury kapitałowej oraz poprawę pozycji finansowej poprzez spłatę części portfela kredytowego _ - podkreślił prezes Denys Dzenzers'kyy.

Dodał, że strategia spółki zakłada przez najbliższe 2-3 lata zwiększanie sprzedaży swoich produktów, aby stać się wiodącym sprzedawcą akumulatorów SLI (rozrusznikowych) w państwach WNP i Europie oraz dołączyć do grona 3 czołowych europejskich i 5 największych światowych producentów akumulatorów.

Prezes zaznaczył, że w związku z intensywnym rozwojem, także w dziedzinie energetyki alternatywnej spółka planuje reinwestowanie, w związku z tym w najbliższych latach nie jest planowana dywidenda a wzrost wartości spółki.

Grupa Westa ISIC jest obecnie liderem sprzedaży akumulatorów ołowiowo-kwasowych do samochodów używanych w krajach WNP, z 16-proc. udziałem w rynku wtórnym akumulatorów do samochodów używanych w 2010 roku. Grupa ma jednocześnie największe udziały na rynkach akumulatorów SLI poszczególnych państw WNP (31 proc. na Ukrainie, 12 proc. w Rosji w 2010 roku) oraz jest jednym z 5 największych producentów akumulatorów w Europie.

Grupa posiada dwa zakłady produkujące akumulatory samochodowe (Westa-Dniepr JSC i Westa Industrial LLC). Ich połączona zdolność produkcyjna to 7,6 mln akumulatorów konwencjonalnych rocznie. Na koniec 2011 roku zdolność wzrośnie do około 8,0 mln akumulatorów konwencjonalnych.

W 2010 roku Grupa wyprodukowała i sprzedała 4,32 mln akumulatorów konwencjonalnych wobec 2,52 mln rok wcześniej. W 2011 roku planuje wyprodukowanie 6.500.000 konwencjonalnych akumulatorów samochodowych SLI o łącznej wartości 268 mln USD. Grupa może zwiększyć swoją zdolność produkcyjną do 10 mln konwencjonalnych akumulatorów samochodowych w ciągu kolejnych 3-5 lat i tym samym umocnić swoją pozycję rynkową.

Przychody Grupy Westa wzrosły o 86 proc. do 154 mln USD w 2010 roku. Zysk EBITDA wzrósł o 233 proc. do 55 mln USD, a wynik netto wyniósł w ub.r. 34 mln USD, wobec straty w wysokości 23 mln USD, zanotowanej w 2009 roku.

Jedynym akcjonariuszem spółki (pośrednio, poprzez Vankieria Consultants Limited) jest Denys Dzenzers'kyy, pełniący jednocześnie rolę dyrektora zarządzającego. Grupa zatrudnia łącznie 1.838 pracowników (na dzień 31 grudnia 2010 roku).

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)