Notowania

grn
16.06.2014 12:15

Spółka dnia: Grodno ucieka z NewConnect. Kiedy debiut?

Przeprowadzce towarzyszy emisja nowych akcji. Spółka chce pozyskać nawet 15 milionów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Emily2k/Dreamstime)

Spółka Grodno chce pozyskać 15 milionów złotych z nowej emisji i w najbliższym czasie przejść z NewConnect na rynek regulowany, podała spółka w komunikacie. W ubiegłym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny. Prawdopodobnie będzie to dwunasty debiut na GPW i równocześnie szóste przejście z NewConnect na rynek regulowany.

Grodno szacuje wpływy z emisji na poziomie około 15 milionów złotych brutto. Dla porównania, przechodząca w marcu z NC na GPW spółka Comperia.pl pozyskała w ramach nowej emisji 11,5 miliona złotych.

Notowania Grodna w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Rynkowa wartość Grodna jest obecnie w okolicy historycznych maksimów. Kurs notowanej na NewConnect spółki sięga 3,44 zł za walor, co daje kapitalizację na poziomie ponad 40 milionów złotych.

Głównymi akcjonariuszami spółki są obecnie prezes i wiceprezes zarządu, posiadający w sumie ponad 80 procent papierów. Około 7 procent leży w rękach trzech funduszy inwestycyjnych, a ponad 8,5 procent akcji jest w wolnym obrocie. Po zakończeniu oferty publicznej, obecni główni akcjonariusze spółki pozostaną w posiadaniu pakietu akcji reprezentującego około 78 procent udziału w głosach na walnym. Równocześnie zobowiązali się do niezbywania akcji spółki w okresie 12 miesięcy od dnia zakończenia subskrypcji akcji.

Grodno w transzy dużych inwestorów zaoferuje 2,6 mln papierów, a w transzy detalicznej 0,9 mln akcji - podała spółka w prospekcie emisyjnym. Book building potrwa od 26 do 27 czerwca. Zapisy dla instytucji zaplanowano w dniach 30 czerwca - 7 lipca, a dla inwestorów indywidualnych od 30 czerwca do 4 lipca.

10 milionów na rozwój sieci dystrybucji

Jak podaje spółka w prospekcie, na rozwój sieci dystrybucji ma trafić 10 mln zł, a na rozszerzenie asortymentu 3 mln zł. Spółka planuje uruchomić 10 kolejnych punktów dystrybucyjnych od podstaw lub kupić istniejące punkty sprzedaży.

W planach jest też istotne poszerzenie oferowanego asortymentu z 24 tys. do 35 tys. pozycji, m.in. poprzez wprowadzenie nowych grup produktowych oraz zwiększenie udziału produktów pod marką własną Luno.

Spółka zakłada wydatki rzędu 0,5 mln zł na rozwój nowych kanałów dystrybucji. Pół miliona wyda też na optymalizację i rozwój procesów zarządzania w obszarach logistyki i sprzedaży.

Prawie 300 milionów złotych przychodu?

Grodno szacuje, że zysk netto spółki w roku obrotowym 2013/14 wyniósł 4,1 mln zł, przy przychodach na poziomie 208,9 mln zł. Prognoza na rok 2014/15 zakłada zysk na poziomie 6,2 mln zł, a przychody 241,1 mln zł. Z kolei w roku 2015/16 zysk ma wynieść 9,7 mln zł, przy przychodach ok. 292 mln zł.

Spółka Grodno zajmuje się dystrybucją artykułów elektrotechnicznych i oświetleniowych. Oferuje ponad 130 tys. towarów krajowych i międzynarodowych producentów oraz produkty pod marką własną Luno. Klientami spółki są firmy zajmujące się instalacją elektryczną, przemysł (służby utrzymania ruchu, firmy z branży przemysłowej), dystrybucja (hurtownie i sklepy), obiekty wielkopowierzchniowe (magazyny, sieci handlowe, biurowce, hotele) i klienci detaliczni.

Maciej Rynkiewicz, (PAP)

Tagi: grn, spółka dnia, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, newconnect, najważniejsze, ipo, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz