Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Irańska ropa zalewa rynek. Ale do Chin trafia jako malezyjska

27
Podziel się:

Eksport ropy naftowej z Iranu sięgnął w zeszłym miesiącu najwyższego poziomu od czterech lat. Na rynek trafiło 1,3 miliona baryłek dziennie. Większość surowca skupowały Chiny wynika z informacji Vortexa Ltd. i Kpler, dwóch znanych firm analizujących żeglugę.

Irańska ropa zalewa rynek. Ale do Chin trafia jako malezyjska
Irańska ropa skutecznie obniża cenę surowca na rynkach. (Getty Images, Tetra)

Irańska ropa skutecznie obniża cenę surowca na rynkach. Dodatkowe baryłki uspokajają napiętą sytuację w związku z sankcjami nałożonymi na rosyjską ropę. Według Bloomberga, w ubiegłym miesiącu Theran sprzedawał 1,3 miliona baryłek dziennie. To, jak zauważa agencja, poziomy zbliżone do tych sprzed czterech lat.

Prognozy firmy analitycznej FGE zakładają, że w tym roku eksport z Iranu wzrośnie do nawet o 200 tys. baryłek dziennie.

Według Vortexa Ltd. i Kpler analizujących ruch tankowców na morzach, dodtakowe baryłki irańskiej ropy kierowane do Chin. Ropa trafia tam jednak pod sztandarem dostaw z Malezji.

Jak wyjaśnia Bloomberg, dane z chińskiej administracji celnej wskazują, że import z Malezji do Chin wzrósł w grudniu do rekordowego poziomu. Jednak według ekspertów taka skala nie jest jednak możliwa do zrealizowania przez ten azjatycki kraj.

"W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 r. malezyjski eksport był prawie trzykrotnie wyższy od średniego dziennego wydobycia ropy z kraju Azji Południowo-Wschodniej. Przepływy przewyższyły również przepływy gigantów OPEC, Iraku i Zjednoczonych Emiratów Arabskich" - zauważa Bloomberg.

Według analityków Vortexa wszystko wskazuje na to, że jest to irańska ropa naftowa. Dodatkowe baryłki z Iranu i Wenezueli zostały najpewniej wcześniej przemianowane na ropę z Malezji i Omanu.

Jak przypomina amerykańska agencja, wody Malezji od dawna stanowią centrum przeładunku ropy i produktów ropopochodnych z jednego tankowca na drugi, maskując ich pierwotne pochodzenie.https://www.money.pl/gospodarka/braterstwo-w-izolacji-rosja-ramie-w-ramie-z-iranem-buduje-nowy-szlak-wolny-od-sankcji-6847705483074400a.html

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
ryszard
7 dni temu
jak widać ropa nie śmierdzi (ta ropa naftowa, rzecz jasna; nie ta powstająca po ranach wojennych) a fabrykanci maja sankcje w pewnym miejscu ...
brawa
1 tyg. temu
TAURON
NNWNW ZBS ZOC...
1 tyg. temu
Mocarstwa i gospodarki tego świata kwitły, upadały, przemijały. Przy stole szykuje się nowe rozdanie, a nam jak zawsze karta nie idzie. Pamiętaj przyjaciół trzymaj blisko a wrogów jeszcze bliżej.
Abc
1 tyg. temu
Jest konkurencja wiec ceny nie sa monopolistyczne.
Kasa 2x500
1 tyg. temu
Dobrze, że jest jeszcze konkurencja dla USA. Jak będzie monopol?
...
Następna strona