Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Rosyjska ropa mieszana w Singapurze. Tak omijają sankcje

9
Podziel się:

Popyt na zbiorniki na ropę w Singapurze gwałtownie wzrósł, co świadczy o tym, że na całym świecie miesza się i reeksportuje rosyjskie paliwo - donosi Bloomberg. Choć rosyjski surowiec na wielu rynkach stał się produktem toksycznym, to nie brakuje prób oszukania Zachodnich restrykcji.

Rosyjska ropa mieszana w Singapurze. Tak omijają sankcje
Magazyny ropy na wyspie Jurong, Singapur. (Getty Images, WAYNE EASTEP 2008)

Singapur nie zakazał importu rosyjskiej ropy ani produktów ropopochodnych, chociaż tamtejsze instytucje finansowe mają zakaz finansowania rosyjskich towarów i firm, a także ich obsługi. Mimo tego, jak donosi Bloomberg, to właśnie Singapur staje się miejscem, gdzie "wybiela się" ropę Putina.

Jak podaje agencja, popyt na zbiorniki na ropę w Singapurze gwałtownie wzrósł, co świadczyć może o tym, że to tam miesza się rosyjskie paliwo z dostawami z innych źródeł i reeksportuje w świat. Proces ten może pomóc w ukryciu pochodzenia sankcjonowanych ładunków. Ropa ma być mieszana również w innych miejscach, jak choćby w Fudżajra, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Przypomnijmy, że od 5 grudnia rosyjska ropa nie może być dostarczana do Europy, a transport do krajów trzecich obejmuje limit cenowy. Sankcje te spowodowały spadek wartości ropy typu Urals, a Rosja uruchomiła armadę "statków duchów" starając się ukryć handel.

Już 5 lutego zapadnie dodatkowy mechanizm sankcyjny uderzający również w paliwa i produkty ropopochodne. Wyzwaniem dla koalicji Zachodu będzie jednak dopilnowanie szczelności tych sankcji.

Jak wyjaśniał w rozmowie z money.pl dr Przemysław Zaleski z Politechniki Wrocławskiej, proces mieszania różnych gatunków surowca jest często stosowany w petrochemii, pozwala bowiem uzyskiwać produkt o konkretnych parametrach, jak gęstość, ciężar, kwasowość czy poziom zasiarczenia. Systemy blendingu ropy naftowej są budowane przy zakładach jako część oficjalnej infrastruktury.

W wyspecjalizowanych laboratoriach na ogół z niezwykłą dokładnością można podać złoże, z jakiego pochodzi dana ropa użyta w mieszance.

Bloomberg powołując się na dane śledzenia statków firmy Vortexa Ltd. wykazał, że terminale odbierające ropę w Singapurze przyjęły w grudniu 2022 r. ponad dwukrotnie więcej rosyjskiej benzyny ciężkiej i oleju opałowego w porównaniu z rokiem poprzednim. Państwo-miasto otrzymało 2,6 miliona baryłek benzyny ciężkiej, prawie 40 razy więcej niż rok wcześniej.

Zwiększona ilość rosyjskiej benzyny, która trafia do zbiorników w Singapurze, prawdopodobnie zostanie ponownie wyeksportowana na rynki Azji Północno-Wschodniej - zaznacza agencja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
ryszard
rok temu
Po co takiemu małemu Singapurowi nadmiar zbiorników na ropę naftową? Teraz już wiemy!
Zwykły biedny...
rok temu
Polska cały czas kupuje ruską ropę. Orlen ma aktywny kontrakt na dostawy tankniew.Ropa płynie ,a oni opowiadają że czekają na następne sankcje bo nie mają prawnej podstawy do zerwania kontraktu. Opowiadają nam jakieś debilizmy ,a robią swoje.
Prawda
rok temu
Ludzie obudźcie się!!!! Ktoś trzepie ogromną kasę, a wy wierzycie, że inflacja powstala w imię obrony Ukrainy.
Obywatel
rok temu
Mega afera w parlamęcie europejskim! Runoł mit o praworządności! Media milczą!
Cpn
rok temu
Ropa tania jak barszcz tylko nie na naszych stacjach baryłka staniała 40 $ a na stacjach nic cuda w tej komunie