Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

JSW traci na giełdzie. Zarząd ma 3 dni na spełnienie żądań

16
Podziel się

Źle rozpoczął się tydzień dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Groźba strajku górników martwi inwestorów. Akcje na giełdzie wyraźnie tanieją. Tak złych notowań nie ma żadna inna spółka w indeksie WIG20.

JSW traci na giełdzie. Zarząd ma 3 dni na spełnienie żądań
Górnicy stawiają JSW twarde warunki. (Adobe Stock, górnik)
bDZTvlDV

Najważniejszy indeks warszawskiej giełdy jest w poniedziałek na sporym plusie. Większość inwestorów jest w dobrych nastrojach, ale nie wszyscy. Kiepskie humory mają posiadacze akcji JSW. Rano traciły na wartości nawet ponad 4 proc.

Około południa strata jest o połowę mniejsza, ale dalej JSW jest najgorszą spółką w indeksie WIG20. W najtrudniejszym momencie wartość spółki była o 140 mln zł niższa niż za zamknięciu piątkowej sesji na GPW.

bDZTvlDX

Skąd taka nagła zmiana nastrojów inwestorów? Działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej związki zawodowe, które domagają się gwarancji zatrudnienia dla pracowników, powołały komitet protestacyjno-strajkowy.

Zobacz także: Inflacja w Polsce się rozpędza. Dane potwierdzają, wydatki rodzin znacznie wzrosły

Przyczyną takiego działania ma być brak reakcji zarządu na styczniowe wystąpienie związkowców, dotyczące przedłużenia gwarancji zatrudnienia z porozumienia zbiorowego zawartego 5 maja 2011 roku.

bDZTvlEd

W związku z tym związki wystąpiły w niedzielę do zarządu o pilne, w terminie nieprzekraczającym 3 dni, spotkanie, celem podpisania porozumienia wydłużającego okres gwarancji zatrudnienia na kolejne 10 lat.

"Nieuwzględnienie przez zarząd JSW, w terminie określonym powyżej, żądań dotyczących gwarancji zatrudnienia dla wszystkich pracowników JSW na okres 10 lat, spowoduje wszczęcie w JSW sporu zbiorowego" - czytamy w liście skierowanym do zarządu.

Niepokoić inwestorów może też lekko konfrontacyjne nastawienie zarządu, a przynajmniej tak można interpretować poniedziałkowe oświadczenie, w którym władze spółki działania związkowców nazywają "jawnym działaniem na szkodę spółki, górników i jej pracowników".

Warto przypomnieć, że tydzień temu pisaliśmy w money.plliście prezes JSW Barbary Piontek do pracowników, w którym informowała o planach wdrożenia w spółce programu oszczędnościowego, ale bez redukcji miejsc pracy i wynagrodzeń pracowników. Zapowiadała wtedy też chęć przedłużenia gwarancji zatrudnienia.

bDZTvlEe

Z perspektywy czasu tamten list wygląda jak ruch wyprzedzający, ale jak widać po twardej postawie związkowców, nie złagodził ich nastawienia. Teraz zarząd ma jeszcze dwa dni na decyzję w sprawie gwarancji.

Z perspektywy inwestorów i notowań giełdowych może to być nerwowy czas.

bDZTvlEy
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Stop hejt
2 miesiące temu
Już w robocie nawet ludzie gadają że o podwyżkach ani słowa tylko gwarancje ich interesują. Po co te związki skoro ludzie za brak maski dostają naganę a związki nie umią tego obronić. Barbórka 14-ka zabrana, brak podwyżek. Brawo dla związków zawodowych.
Stop hejt
2 miesiące temu
Kiedy podwyżki? Po co mi te gwarancje. Mam umowę na stałe. Wszystko drożeje A my podwyżki żadnej nie mamy zaraz będziemy zarabiali najniższą krajową.
Prawda
2 miesiące temu
Jeżeli w JSW nie wywalą na zbity pysk związkowców z zarządzania kopalniami i ciągłego dojenia kopalñ z kasy to już niedługo tak jak PGG zbankrutują a węgiel koksujący będzie masowo sprowadzany do Europy z Rosji i Australii a nie kupowany z Polski jako bardzo drogi. Trzeba jeśli się chce mieć miejsca pracy powściągnąć swoje żądania finansowe i patrzeć na rachunek ekonimiczny kopalñ a nie tylko dawać kasę. Czasy świętych krów już za wami kopidoły. Czas zarabiać na siebie bo społeczeństwo Polski nie chce już na was pracować.
bDZTvlEz
ktoś
2 miesiące temu
jak kopalnia nie wydobywa węgla to traci mniej niż jak wydobywa. Sprawa chyba jest jasna. Zaprzestać wydobywać, górnikom dać odchodne i całe górnictwo będzie na plusie!!!
ciekawy
2 miesiące temu
Mam pytanie,bo tyle związków zawodowych w kopalniach,czy jest też związek nierobów?