Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Kara KNF dla Altus TFI. Cofnięcie licencji i 7 mln zł do zapłaty

5
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych Altus zezwolenie na wykonywanie działalności. Dodatkowo za liczne naruszenia przepisów naliczyła dwie kary na kwotę w sumie 7 mln zł.

KNF ukarał Altus TFI.
KNF ukarał Altus TFI. (East News, Arkadiusz Ziolek/ East News)

KNF była jednogłośna. Urzędnicy surowo ukarali jeden z największych w Polsce niezależnych (niepowiązanych bezpośrednio z żadną instytucją finansową) towarzystw funduszy inwestycyjnych. Nie dość, że Altus TFI stracił licencję to jeszcze musi zapłacić 7 mln zł.

Jak uzasadnia decyzję KNF? Kara na kwotę 5 mln zł została nałożona za zarządzanie funduszami inwestycyjnymi w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, niezapewniający zachowania należytej staranności i niezgodny z zasadami uczciwego obrotu - czytamy w komunikacie.

Urzędnicy wskazują też, że Altus zarządzał środkami klientów nie uwzględniając ich najlepiej pojętego interesu. TFI przy tym narażało stabilność i bezpieczeństwo rynku finansowego.

Zobacz także: Skrupulatne kontrole w NBP i KNF

KNF sugeruje też, że Altus nieprawidłowo nadzorował podmioty, którym powierzał zarządzanie portfelami inwestycyjnymi funduszy inwestycyjnych.

Kolejne 2 mln zł to kara za naruszenie postanowień statutów w zakresie wyceny aktywów funduszy. Ponad to, za - jak wskazuje KNF - rażące naruszenia przepisów, cofnięte zostało Altusowi zezwolenie na wykonywanie działalności.

W decyzji komisja wskazała konkretne fundusze, których dotyczą wykazane naruszenia. Na liście jest 15 różnych funduszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
Problemem był...
2 lata temu
Gdyby wpuścili do zarządu na ciepłe posadki kilku partyjnych swojaków, to mieliby spokój. A tak szlaban! Mafie się zmieniają, ale scenariusz ten sam.
realna libera...
2 lata temu
państwo politycznie skorumpowane decyduje o prywatnych podmiotach niezależnych bez zaplecza politrycznego jest niszczonych ocena nienalezyta starannośc można zastosować do wszystkich podmiotów gospodarczych dowolnie ukarać - dlaczego nie ma inwestycji dlaczego na tak wspaniałym rynku nie ma chętnego np. na mbank? koniec wolności gospodarczej skończy się jak socjalizm katastrofa połączona z upadkiem marzenia dogonienia zachodu oddalają się z każdym dniem obecnych nie rządów wzrost gospodarczy jeśli uwzględnić faktyczną inflacje jest w najlepszym razie na 0
Eve
2 lata temu
Ponadto- a nie ponad to, w tym przypadku partykuła, a więc piszemy razem :-)
jkl
2 lata temu
czy to nie altus czasami nie przejął funduszu nieruchomosci BPHFIZSN który po 12 latach działalnosci jeden certyfikat sprzedawany po 100 zł wycenił na 1 grosz???
Jakub
2 lata temu
A kto nałoży karę na KNF za czas, gdy rosła piramida GetBack i KNF mimo doniesień nic z tym nie zrobił?