Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
05.02.2020 13:49

Kara KNF dla Altus TFI. Cofnięcie licencji i 7 mln zł do zapłaty

Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych Altus zezwolenie na wykonywanie działalności. Dodatkowo za liczne naruszenia przepisów naliczyła dwie kary na kwotę w sumie 7 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
KNF ukarał Altus TFI. (Fot: Arkadiusz Ziolek/ East News)

KNF była jednogłośna. Urzędnicy surowo ukarali jeden z największych w Polsce niezależnych (niepowiązanych bezpośrednio z żadną instytucją finansową) towarzystw funduszy inwestycyjnych. Nie dość, że Altus TFI stracił licencję to jeszcze musi zapłacić 7 mln zł.

Jak uzasadnia decyzję KNF? Kara na kwotę 5 mln zł została nałożona za zarządzanie funduszami inwestycyjnymi w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, niezapewniający zachowania należytej staranności i niezgodny z zasadami uczciwego obrotu - czytamy w komunikacie.

Urzędnicy wskazują też, że Altus zarządzał środkami klientów nie uwzględniając ich najlepiej pojętego interesu. TFI przy tym narażało stabilność i bezpieczeństwo rynku finansowego.

Skrupulatne kontrole w NBP i KNF

KNF sugeruje też, że Altus nieprawidłowo nadzorował podmioty, którym powierzał zarządzanie portfelami inwestycyjnymi funduszy inwestycyjnych.

Kolejne 2 mln zł to kara za naruszenie postanowień statutów w zakresie wyceny aktywów funduszy. Ponad to, za - jak wskazuje KNF - rażące naruszenia przepisów, cofnięte zostało Altusowi zezwolenie na wykonywanie działalności.

W decyzji komisja wskazała konkretne fundusze, których dotyczą wykazane naruszenia. Na liście jest 15 różnych funduszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, altus tfi, knf, licencja, kara, fundusze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-02-2020

realna liberalna gospodarkapaństwo politycznie skorumpowane decyduje o prywatnych podmiotach niezależnych bez zaplecza politrycznego jest niszczonych ocena nienalezyta … Czytaj całość

05-02-2020

JakubA kto nałoży karę na KNF za czas, gdy rosła piramida GetBack i KNF mimo doniesień nic z tym nie zrobił?

06-02-2020

Problemem była niezależnośćGdyby wpuścili do zarządu na ciepłe posadki kilku partyjnych swojaków, to mieliby spokój. A tak szlaban! Mafie się zmieniają, ale scenariusz ten sam.

Rozwiń komentarze (5)