Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Kara KNF dla Altus TFI. Cofnięcie licencji i 7 mln zł do zapłaty

5
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych Altus zezwolenie na wykonywanie działalności. Dodatkowo za liczne naruszenia przepisów naliczyła dwie kary na kwotę w sumie 7 mln zł.

KNF ukarał Altus TFI.
KNF ukarał Altus TFI. (East News, Arkadiusz Ziolek/ East News)

KNF była jednogłośna. Urzędnicy surowo ukarali jeden z największych w Polsce niezależnych (niepowiązanych bezpośrednio z żadną instytucją finansową) towarzystw funduszy inwestycyjnych. Nie dość, że Altus TFI stracił licencję to jeszcze musi zapłacić 7 mln zł.

Jak uzasadnia decyzję KNF? Kara na kwotę 5 mln zł została nałożona za zarządzanie funduszami inwestycyjnymi w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, niezapewniający zachowania należytej staranności i niezgodny z zasadami uczciwego obrotu - czytamy w komunikacie.

Urzędnicy wskazują też, że Altus zarządzał środkami klientów nie uwzględniając ich najlepiej pojętego interesu. TFI przy tym narażało stabilność i bezpieczeństwo rynku finansowego.

Zobacz także: Skrupulatne kontrole w NBP i KNF

KNF sugeruje też, że Altus nieprawidłowo nadzorował podmioty, którym powierzał zarządzanie portfelami inwestycyjnymi funduszy inwestycyjnych.

Kolejne 2 mln zł to kara za naruszenie postanowień statutów w zakresie wyceny aktywów funduszy. Ponad to, za - jak wskazuje KNF - rażące naruszenia przepisów, cofnięte zostało Altusowi zezwolenie na wykonywanie działalności.

W decyzji komisja wskazała konkretne fundusze, których dotyczą wykazane naruszenia. Na liście jest 15 różnych funduszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
Problemem był...
4 lata temu
Gdyby wpuścili do zarządu na ciepłe posadki kilku partyjnych swojaków, to mieliby spokój. A tak szlaban! Mafie się zmieniają, ale scenariusz ten sam.
realna libera...
4 lata temu
państwo politycznie skorumpowane decyduje o prywatnych podmiotach niezależnych bez zaplecza politrycznego jest niszczonych ocena nienalezyta starannośc można zastosować do wszystkich podmiotów gospodarczych dowolnie ukarać - dlaczego nie ma inwestycji dlaczego na tak wspaniałym rynku nie ma chętnego np. na mbank? koniec wolności gospodarczej skończy się jak socjalizm katastrofa połączona z upadkiem marzenia dogonienia zachodu oddalają się z każdym dniem obecnych nie rządów wzrost gospodarczy jeśli uwzględnić faktyczną inflacje jest w najlepszym razie na 0
Eve
4 lata temu
Ponadto- a nie ponad to, w tym przypadku partykuła, a więc piszemy razem :-)
jkl
4 lata temu
czy to nie altus czasami nie przejął funduszu nieruchomosci BPHFIZSN który po 12 latach działalnosci jeden certyfikat sprzedawany po 100 zł wycenił na 1 grosz???
Jakub
4 lata temu
A kto nałoży karę na KNF za czas, gdy rosła piramida GetBack i KNF mimo doniesień nic z tym nie zrobił?