Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Afera GetBack. KNF odpowiada na krytykę ze strony NIK

304
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi zdecydowane działania zmierzające do ograniczenia ryzyka wystąpienia podobnych sytuacji w przyszłości - pisze KNF w odpowiedzi na raport NIK. Już w grudniu 2017 r. trzy państwowe instytucje miały informacje, że GetBack to piramida finansowa. Jak zaznacza NIK w raporcie, przez kolejne miesiące nie zrobiono nic, by powstrzymać sprzedaż obligacji spółki.

Pokrzywdzeni przez Getback protestowali przed bankiem Leszka Czarneckiego - Idea Bankiem.
Pokrzywdzeni przez Getback protestowali przed bankiem Leszka Czarneckiego - Idea Bankiem. (East News, Grzegorz Banaszak/REPORTER)
bECkwkOd

Ustalenia NIK są dla instytucji państwowych druzgocące. "Instytucje państwowe nie zapewniły skutecznej ochrony konsumentów przed niezgodną z prawem działalnością GetBack S.A. oraz podmiotów oferujących i dystrybuujących jej papiery wartościowe. Ich działania były nieadekwatne do istoty i skali zagrożeń oraz nie w pełni rzetelne" - poinformowała NIK.

Szczególnie mocno dostało się Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Według ustaleń NIK, przez pierwsze 5 lat działalności GetBacku nie przeprowadził w tej spółce ani jednej kontroli. "Nie zidentyfikował także sygnałów wskazujących na nieprawidłowości na podstawie informacji udostępnianych przez spółkę, jej audytorów i inne podmioty z nią współpracujące" - czytamy w sprawozdaniu.

bECkwkOf
Zobacz także: Powstanie nowego Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze i jego ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta

Zdaniem NIK, kontrola KNF-u w GetBack S.A była spóźniona. Dodatkowo, jak oceniła Izba, zaniedbania dotyczyły również działalności towarzystw funduszy inwestycyjnych. Do lutego 2018 r. KNF nie sprawowała nad TFI rzetelnego nadzoru.

W odpowiedzi UKNF wystosował oświadczenie liczące zaledwie trzy krótkie akapity. Nie odnosi się od konkretnych ustaleń Najwyższej Izby Kontroli. Informuje natomiast opinię publiczną, że ustosunkował się do wystąpienia pokontrolnego NIK oraz do informacji o wynikach kontroli "w trybie przewidzianym stosownymi przepisami prawa". Innymi słowy - w korespontencji Urzędu z NIK. UKNF nie ukrywa też, że ustalenia, wnioski i interpretacje Izby uznaje za "dyskusyjne czy też wątpliwe". Szczegółów jednak w oświadczeniu brak.

bECkwkOl

- Niezależnie od zgłoszonych zastrzeżeń, wystąpienie NIK zostało wnikliwie przeanalizowane przez UKNF. Urząd jest obecnie na etapie wdrażania działań mających na celu realizację zaleceń zawartych w wystąpieniu pokontrolnym NIK - deklaruje UKNF.

Urząd zapewnia również, że kierownictwo "prowadzi zdecydowane działania zmierzające do ograniczenia ryzyka wystąpienia podobnych sytuacji w przyszłości, a także do dalszej profesjonalizacji funkcjonowania Urzędu i podnoszenia jego sprawności i efektywności". W jaki sposób? Tego nie podano.

Afera GetBack wybuchła w kwietniu 2018 roku. Firma ta wyemitowała obligacje na ogromną kwotę, nie była potem w stanie ich spłacić. Pożyczyła od inwestorów, w większości klientów indywidualnych, ponad 2 mld zł i przestała regulować zobowiązania. Jak pisaliśmy, sam Idea Bank na aferze stracić może nawet 60 mln zł.

bECkwkOm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECkwkOG
KOMENTARZE
(304)
Beata
2 lata temu
Ludzie jakie wy tu brednie piszecie?zaznajomic sie na czym polega i jak działa spółka a potem się mądrujcie.A tak na marginesie za ta piramidą jak i za innymi stoja jak zwykle chlopcy z WSI!!!!
Dokopać im
2 lata temu
Brawo panie Banaś tempić to dziadostwo
Jakoś cicho
2 lata temu
A co robi zdzisław, doradca dud,y specjalista od przejęcia Getin Banku za złotówkę. Kombiniwał z chrzanowskim. A kto za tym stał?
bECkwkOH
rys
2 lata temu
miejmy nadzieję że to dopiero pierwsza bomba banasia i będą następne!!!!
Sobol
2 lata temu
Może dzięki Banasiowi wszystkie przekręty Chrzanowskiego,Glapińskiego i innych ujrzą światło dzienne.
...
Następna strona